Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolska Obrona Terytorialna za dwa lata, a kandydaci już są

Piotr Subik
Piotr Subik
Antoni Macierewicz
Antoni Macierewicz fot. Anatol Chomicz
MON zapowiada powoływanie żołnierzy do brygady Obrony Terytorialnej w Małopolsce na przełom 2018 i 2019 r., ale już teraz armia rozgląda się za kandydatami do służby.

Mimo że do sformowania wojewódzkiej brygady OT w Krakowie pozostały jeszcze dwa lata, zgłosiło się już około 800 chętnych. Najwięcej z nich (około 300) to mieszkańcy Krakowa i ościennych powiatów, podlegających Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Krakowie. Po ponad sto osób chce z kolei założyć mundury OT na terenach administrowanych przez WKU w Nowym Sączu i Tarnowie. Nie brakuje też chętnych w Oświęcimiu i Nowym Targu.

- Zainteresowanie Obroną Terytorialną jest naprawdę duże, a na pewno zwiększy się jeszcze w okresie formowania brygady w Małopolsce - usłyszeliśmy w Wydziale Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie. Już od 20 grudnia 2016 r. we wszystkich WSzW i WKU w Polsce działają punkty informacyjne dla kandydatów. Można w nich zasięgnąć informacji dotyczących terenowej służby wojskowej, a także wypełnić ankiety dla kandydatów do OT. Pracownicy punktów każdego dnia odbierają po kilka telefonów z pytaniami.

Wojsko nie czeka wyłącznie na telefony. Przygotowało szeroką akcję informacyjną skierowaną do osób, które stają do tzw. kwalifikacji wojskowej (w 2009 r. zastąpiła obowiązkowy pobór). W tym roku przed komisjami lekarskimi ma się pojawić 240 tys. Polaków, głównie mężczyzn urodzonych w 1998 r. I to do nich trafią ulotki przygotowane przez MON.

Jak mówił kilka dni temu posłom z Sejmowej Komisji Obrony Narodowej dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. Wiesław Kukuła, szkolenie żołnierza OT potrwa trzy lata. W pierwszym roku nabędzie on podstawowe umiejętności dotyczące działań taktycznych i przetrwania na polu walki. W drugim będzie rozwijał umiejętności specjalistyczne. Trzeci rok ma być poświęcony na taktykę w plutonie i kompanii. Poźniej nastąpi certyfikacja kompanii WOT.

- Naszą intencją jest, aby po trzech latach szkolenia żołnierz WOT reprezentował poziom wyszkolenia zbliżony do żołnierza wojsk operacyjnych - mówił gen. Kukuła.

Obrona Terytorialna jest piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Jej powstanie to pomysł ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Zadaniem OT będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności podczas konfliktu zbrojnego, klęsk żywiołowych i katastrof. Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć około 53 tys. żołnierzy. Do końca 2019 r. zaplanowano sformowanie 63 batalionów, które wejdą w skład 17 brygad, podporządkowanych Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej. Tylko w tym roku pójdzie na ten cel około miliarda złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małopolska Obrona Terytorialna za dwa lata, a kandydaci już są - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska