Logiczna Alternatywa w obronie Wzgórza Kaim

  Logiczna Alternatywa w obronie Wzgórza Kaim

  Zdjęcie autora materiału
  Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa wysłało do Prezydenta Miasta Krakowa apel o powstrzymanie zabudowy mieszkalnej, która ma stanąć tuż obok stuletniego pomnika z czasów I Wojny Światowej. Jako pierwsza o temacie napisała "Gazeta Krakowska".
  Inwestor już ogrodził teren, mimo że nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Mieszkańcy są oburzeni, a członkowie Logicznej Alternatywy zbierają podpisy pod petycją do Jacka Majchrowskiego.

  Chodzi o teren przy odsłoniętym w 1915 roku pomniku, upamiętniającym odparcie przez armię austro-węgierską ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków podczas I Wojny Światowej. Ten mający ponad 100 lat monument leży na terenie Wzgórza Kaim i jest otoczony przez tereny zielone, które już niedługo mogą zostać zastąpione budynkami mieszkalnymi.


  Przedstawiciele Stowarzyszenia Logiczna Alternatywa w związku z narastającym oburzeniem Krakowian postanowili zaapelować w tej sprawie do prezydenta miasta oraz utworzyli petycję on-line. – Oprócz wysłania do Jacka Majchrowskiego apelu, w którym domagamy się podjęcia wszelkich działań mogących powstrzymać realizację tego bulwersującego pomysłu, postanowiliśmy także udostępnić Krakowianom internetową wersję tego dokumentu. Dzięki temu wszyscy ci, którym także nie podoba się takie zagospodarowanie tego terenu, będą mogli to zasygnalizować władzom miasta – wyjaśnia Ada Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy. – Naszą petycję można podpisać na stronie walczmyowzgorzekaim.pl – dodaje.

  Inwestor dostał już wstępne pozwolenie od gminy i ogrodził teren budowy stalową siatką, przez co mieszkający po sąsiedzku nie mogą dostać się w pobliże pomnika. A warto zaznaczyć, że było to dotąd bardzo popularne miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu dla okolicznych mieszkańców. Fala krytyki pod adresem magistratu płynie także ze strony miłośników historii, którzy uważają, że takie zabytki jak monument na Wzgórzu Kaim powinny być objęte szczególną ochroną przez władze państwowe i samorząd. Władze miasta jednak nie zatwierdziły do tej pory miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, który mógłby ochronić tę i sąsiednie działki przed zabudowaniem.

  –Warto wspomnieć, że ten pomnik od 1968 roku znajduje się na liście zabytków Krakowa – wyjaśnia Łukasz Gibała, lider LA. – W ostatnim czasie bardzo często słyszy się o kolejnych terenach zielonych zamienianych w betonowe getta, bez dróg dojazdowych i miejsc parkingowych. Tutaj jednak mówimy nie tylko o zieleni, ale też o miejscu pamięci narodowej. Magistrat powinien wykupić grunty, na których znajduje się pomnik i tym samym zabezpieczyć teren przed zabudową. To powinno być miejsce w pełni dostępne dla wszystkich Krakowian – sugeruje Gibała.

  Co roku przy obelisku na Wzgórzu Kaim odbywają się obchody rocznicy bitwy rozgrywającej się na jego terenie. Według inicjatorów apelu, przy obecnym podejściu władz miasta do kwestii ochrony wzgórza za kilka lat uczestnicy tego wydarzenia, zamiast udać się w miejsce pamięci, mogą zostać zmuszeni do maszerowania wśród domów, sklepów i ciasno zaparkowanych samochodów.

  46 zdjęć

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabytek trzeba chronić, ale...

  gnomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zabytek trzeba chronić, ale właściciel posesji ma niestety prawo zrobić z nią co chce - działka jest jego więc i dom sobie postanowić może. Szkoda, że władze do tego dopuściły...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)