Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowscy lekarze dokonali przełomu w operowaniu raka

Katarzyna Kojzar
Katarzyna Kojzar
Szpital Uniwersytecki
Nowatorski zabieg został wykonany w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Pierwszy taki zabieg na świecie odbył się w grudniu zeszłego roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce nie zdecydował się na niego jeszcze nikt - aż do środy, kiedy wypróbowano nowatorską metodę w Klinice Urologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

- Chodzi o operację pacjenta z nowotworem zewnętrznych narządów płciowych - tłumaczy prof. Piotr Chłosta, kierownik kliniki. - Zastosowaliśmy nietypowy dostęp do zaatakowanych chorobą węzłów chłonnych. Zwykle robi się to przez pachwinę, która bardzo trudno się goi. My dostaliśmy się do ogniska choroby przez udo - dodaje.

Dzięki takiej metodzie pacjent, w tym wypadku pięćdziesięciolatek, nie będzie miał żadnych powikłań związanych z trudno gojącymi się ranami po zabiegu.

- Jest to operacja laparoskopowa, a więc mało inwazyjna. Z takich znany jest nasz ośrodek i dlatego poszukujemy nowości, które mogłyby jeszcze bardziej poszerzyć spektrum zabiegów, jakie wykonujemy - mówi prof. Chłosta.

Operacja, podczas której lekarze dostają się do węzłów chłonnych przez udo, jest znacznie trudniejsza niż klasyczna. Środowa trwała aż dwie godziny. Zaangażowanych było w nią 20 osób - w tym m.in. chirurdzy, technicy, anestezjolodzy i instrumentariuszki.

Przy stole operacyjnym w środę stanął właśnie prof. Piotr Chłosta, a także dr Michał Zembrzuski oraz doktor Anna Katarzyna Czech.

- To na razie pierwszy taki zabieg, ale mamy nadzieję, że będzie ich więcej. Jest bardzo nowatorski, chociaż przy odpowiednim przygotowaniu jest dla lekarzy prostszy niż może się wydawać. Planujemy, żeby stał się rutynowy podczas leczenia pacjentów z nowotworami zewnętrznych narządów płciowych - mówi prof. Chłosta.

Zoperowany w czasie przełomowego zabiegu pacjent został wybudzony, czuje się dobrze i już dziś wyjdzie do domu.

- Będzie musiał jedynie zgłosić się na kontrolę do kliniki za jakiś czas - mówi prof. Chłosta.

Koszty zabiegu pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niezwykła historia o sile i przekraczaniu granic. Zumba dała jej drugie życie

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska