Kraków: Zmiany w ruchu, ronda turbinowe, remont wiaduktu

  Kraków: Zmiany w ruchu, ronda turbinowe, remont wiaduktu

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kraków: Zmiany w ruchu, ronda turbinowe, remont wiaduktu
  Najbliższe dni przyniosą kilka zmian w ruchu , poza trwającym wyłączeniem ulicy Basztowej i skrzyżowania pod Dworcem Głównym, brakiem tramwajów na ul. Grzegórzeckiej i remontem torowiska na rondzie Kocmyrzowskim.
  Kraków: Zmiany w ruchu, ronda turbinowe, remont wiaduktu
  Trwa remont ul. Oboźnej. Z powodu kierowców, którzy parkowali tam w miejscach niedozwolonych, zdecydowano o zamknięciu wjazdu na tę ulicę. Zakaz obowiązuje w dni robocze, od godz. 7 do 17, na odcinku pomiędzy ul. Łokietka, a ul. Wrocławską.

  Pod koniec lipca zostanie zmieniona organizacja ruchu na rondach pod estakadą Wita Stwosza. Powstaną tam tzw. „ronda turbinowe”. Na rondzie turbinowym ruch z pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecina się. Kierowcy wjeżdżając na rondo muszą wybrać pas i poruszać się po nim, aż do zjazdu z ronda.

  W sobotę i niedzielę remontowane będzie torowisko na pętli „Dworzec Towarowy”. Tramwaje nie pojadą stamtąd w kierunku Krowodrzy Górki. Linie 3 i 18 zostaną zawieszone. W zamian pojedzie zastępcza linia nr 78, od Czerwonych Maków do Dworca Towarowego, dalej al. Powstania Warszawskiego, ul. Klimeckiego, przez estakadę nad dworcem Kraków Płaszów. Linia 50 dojedzie tylko do Dworca Towarowego. Pojawi się zastępcza linia 750 na na trasie: Dworzec Główny Zachód - Krowodrza Górka.

  W ramach bieżącego monitorowania infrastruktury drogowej, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, inspektorzy ZIKiT zdecydowali o wyłączeniu "zielonej strzałki", prowadzącej z ul. Prandoty w al. 29 Listopada.

  W założeniach projektowych "zielona strzałka" powinna przyczyniać się do poprawy warunków ruchu pojazdów na skrzyżowaniu, jednakże może być także przyczyną wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa ruchu. Na skrzyżowaniach, na których obserwowane są konflikty między pojazdami korzystającymi z „zielonej strzałki” i innymi pojazdami, a przede wszystkim niechronionymi uczestnikami ruchu, zmieniane są zasady jej wyświetlania bądź jest ona zupełnie likwidowana, pod warunkiem, że w zauważalny sposób poprawi bezpieczeństwo ruchu. Każde ze skrzyżowań jest szczegółowo analizowane pod tym względem. W sytuacji gdy kilka kryteriów przemawia za koniecznością zmian, są one wprowadzane.

  "Przypadek ten dotyczy właśnie wspomnianej wcześniej lokalizacji. Pojazdy skręcające w prawo z ul. Prandoty w godzinach szczytu często blokowały przejście dla pieszych, przejazd rowerowy, a w niektórych przypadkach także utrudniały ruch pojazdów KMK. Zauważalne były także konflikty z rowerzystami, którzy mają tam wyznaczony przejazd rowerowy. Ponadto w zeszłym roku doszło tam do trzech kolizji z pojazdami skręcającymi w prawo z tego wlotu, wynikającymi właśnie z „zielonej strzałki”. Mając na uwadze powyższe przesłanki, zdecydowano się na podjęcie działań zmierzających do poprawy warunków ruchu pieszych i rowerzystów i likwidację strzałki." - podaje ZIKiT.

  Ponadto ZIKiT ogłosił, że w tym roku ruszy remont wiaduktu drogowego nad ul. Doktora Twardego na Prądniku Białym. Obecnie zadanie jest na etapie przetargu. Prace zostały rozłożone na dwa etapy. Finał przewidziany jest na czerwiec 2018 r. Obiekt ma ponad 40 lat i ostatnie naprawy były wykonywane tutaj w 2009 roku.

  W tym roku zaplanowane są prace w dolnej części wiaduktu, czyli nad torami kolejowymi, które w tym czasie zostaną wyłączone z ruchu (również z powodu remontu PKP). Obejmą m.in. remont filarów i podpór wiaduktu, naprawę gzymsów oraz uporządkowanie terenu pod wiaduktem.

  W 2018 roku drogowcy zajmą się górną częścią, w tym naprawą nawierzchni jezdni, chodników, odnowieniem balustrad ochronnych i montażem poręczy przy bocznych schodach. Konieczne jest także wykonanie systemu odwodnienia obiektu oraz wzmocnienie skarpy.  WIDEO: Dlaczego za kółkiem puszczają nam nerwy?

  Autor: Dzień Dobry TVN, x-news

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI. Doceńmy wyjątkowe miejsca i ludzi [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama