Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków walczy ze smogiem: będzie panel z mchu, rośliny pyłolubne i... maski Gibały

Paulina Piotrowska
Paulina Piotrowska
Panel z mchu będzie wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Na wiosnę ma pojawić się w okolicy Centrum Kongresowego. Zastąpi  275 drzew
Panel z mchu będzie wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Na wiosnę ma pojawić się w okolicy Centrum Kongresowego. Zastąpi 275 drzew fot. archiwum
The CityTree, czyli panel z mchu pojawi się na wiosnę w okolicy Centrum Kongresowego. Jego działanie ma odpowiadać zasadzeniu 275 drzew.

Po tym, jak przez 14 dni mieliśmy bezpłatną komunikację w Krakowie, bo normy smogowe były przekroczone o kilkaset procent, miasto chwyta się nowych pomysłów na walkę z brudnym powietrzem. Pierwszy to okazała instalacja z mchu pochłaniająca zanieczyszczenia. Jej zakup będzie kosztowała 25 tys. euro, a roczne utrzymanie równowartość ok. 2,5 tys. euro. Pojawi się na wiosnę przy Centrum Kongresowym. Jeśli się sprawdzi, być może magistrat zdecyduje się na kolejne w okolicy kina Kijów lub ronda Mogilskiego.

Drugim pomysłem na walkę ze smogiem jest sadzenie roślin pyłolubnych. Na ich zakup złożyć mają się mieszkańcy i miasto, które pokryje trzy czwarte kosztów.

Mech lepszy niż drzewa
- Panele z mchu powinny stanąć w miejscach, w których niemożliwe jest sadzenie zieleni - zaznacza Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog została uznana za najlepsze rozwiązanie w ramach akcji Smogathon. Jeden panel pochłaniani tyle smogu co 275 drzew, zajmując 99 proc. mniej miejsca. Ma spełniać też funkcję estetyczną.

- Instalacja jest nafaszerowana elektroniką i sama podpowiada, co trzeba zrobić, aby kolonia mchów miała optymalne warunki wzrostu i jak najlepiej spełniała funkcję nawilżacza i filtra powietrza - mówi Łukasz Pawlik.

Nasadzenia pyłochwytnych krzewów planuje się w pasach drogowych. Chodzi o Aleje Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, aleję Focha, ul. Reymonta i Bobrzyńskiego, rondo przy dworcu autobusowym RDA oraz ul. Lubomirskiego i Monte Cassino.

Pojawią się też nowe łąki kwietne przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej. Oprócz tego ZZM zasadzi 2,5 tys. drzew, ok. 300 tys. krzewów, 2 tys. pnączy i 6 ha łąk kwietnych.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Pyłochwytne rośliny
Radny Łukasz Wantuch chce do walki o czyste powietrze zaangażować mieszkańców. Taką metodą jest crowdfunding (finansowanie społecznościowe). W jego ramach krakowianie zbieraliby pieniądze na pyłochwytne rośliny dla krakowskich szkół.

- Kraków byłby pierwszym miastem Polsce, które włączyłoby się w ideę crowdundingu. Do 5 tys. zł zebranych przez krakowian miasto dodałoby trzy razy tyle - wyjaśnia Wantuch. Jak zaznacza, taka inicjatywa miałaby dwie zalety - mieszkańcy mogliby czynnie włączyć się w walkę ze smogiem, a wspólne działanie wzmocniłoby funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

- Rośliny poprawiają jakość powietrza w zamkniętym terenie. Pojawią się w szkołach, przedszkolach czy żłobkach. Gotowa w doniczce kosztuje 40-50 złotych - wylicza Wantuch.

Jedna taka roślina ma oczyszczać powietrze na 10 mkw. Do typowej sali lekcyjnej będzie trzeba 3-5 sztuk. Wantuch ma nadzieję, że uda się kupić minimum 4 tys.

Uszyj sobie maskę
Smog w ostatnich dniach trochę odpuścił, ale mieszkańcy nie rezygnują z zakupu masek antysmogowych. Z pomysłem dla krakowian wyszło Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa, które proponuje, żeby zaoszczędzić pieniądze i takie maski zrobić samodzielnie. Organizacja dra Łukasza Gibały zaprasza chętnych na bezpłatne warsztaty, na których można uszyć sobie taką osłonę na twarz.

- Wspólnie z zespołem „Pracowni.faron” postanowiliśmy zorganizować bezpłatne warsztaty, na które będzie mógł przyjść każdy i od podstaw stworzyć własną maseczkę - zapowiada Ada Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy.

W sklepie koszt jednej maski antysmogowej to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

- Uczestnicy naszych warsztatów nie muszą martwić się żadnymi kosztami. Gwarantujemy sprzęt, materiały, a także wymienne filtry węglowe - zapewnia Szymon Bałek z „Pracowni .faron”.

Na koniec warsztatów LA przygotuje film instruktażowy, jak samemu stworzyć maskę. Później można z niej korzystać wielokrotnie. Wymieniać trzeba jedynie filtry.

Warsztaty będą 13, 16 i 18 lutego br. W związku z ograniczoną liczbą miejsc konieczna jest rejestracja uczestników, której można dokonać przez Facebook Logicznej Alternatywy oraz pod numerem telefonu 516 381 647. Spotkania będą w siedzibie LA przy ul. Królewskiej 63.

Współpraca: Piotr Ogórek
Czytaj więcej o smogu w Krakowie

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków walczy ze smogiem: będzie panel z mchu, rośliny pyłolubne i... maski Gibały - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska