Kraków walczy ze smogiem: będzie panel z mchu, rośliny...

  Kraków walczy ze smogiem: będzie panel z mchu, rośliny pyłolubne i... maski Gibały

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Piotrowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Panel z mchu będzie wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Na wiosnę ma pojawić się w okolicy Centrum Kongresowego. Zastąpi 275 drzew
  1/20
  przejdź do galerii

  Panel z mchu będzie wysoki na 4 i szeroki na 3 metry. Na wiosnę ma pojawić się w okolicy Centrum Kongresowego. Zastąpi 275 drzew ©fot. archiwum

  The CityTree, czyli panel z mchu pojawi się na wiosnę w okolicy Centrum Kongresowego. Jego działanie ma odpowiadać zasadzeniu 275 drzew.
  Po tym, jak przez 14 dni mieliśmy bezpłatną komunikację w Krakowie, bo normy smogowe były przekroczone o kilkaset procent, miasto chwyta się nowych pomysłów na walkę z brudnym powietrzem. Pierwszy to okazała instalacja z mchu pochłaniająca zanieczyszczenia. Jej zakup będzie kosztowała 25 tys. euro, a roczne utrzymanie równowartość ok. 2,5 tys. euro. Pojawi się na wiosnę przy Centrum Kongresowym. Jeśli się sprawdzi, być może magistrat zdecyduje się na kolejne w okolicy kina Kijów lub ronda Mogilskiego.


  Drugim pomysłem na walkę ze smogiem jest sadzenie roślin pyłolubnych. Na ich zakup złożyć mają się mieszkańcy i miasto, które pokryje trzy czwarte kosztów.

  Mech lepszy niż drzewa

  - Panele z mchu powinny stanąć w miejscach, w których niemożliwe jest sadzenie zieleni - zaznacza Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

  Konstrukcja wypełniona mchem pochłaniającym smog została uznana za najlepsze rozwiązanie w ramach akcji Smogathon. Jeden panel pochłaniani tyle smogu co 275 drzew, zajmując 99 proc. mniej miejsca. Ma spełniać też funkcję estetyczną.

  - Instalacja jest nafaszerowana elektroniką i sama podpowiada, co trzeba zrobić, aby kolonia mchów miała optymalne warunki wzrostu i jak najlepiej spełniała funkcję nawilżacza i filtra powietrza - mówi Łukasz Pawlik.

  Nasadzenia pyłochwytnych krzewów planuje się w pasach drogowych. Chodzi o Aleje Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, aleję Focha, ul. Reymonta i Bobrzyńskiego, rondo przy dworcu autobusowym RDA oraz ul. Lubomirskiego i Monte Cassino.

  Pojawią się też nowe łąki kwietne przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej. Oprócz tego ZZM zasadzi 2,5 tys. drzew, ok. 300 tys. krzewów, 2 tys. pnączy i 6 ha łąk kwietnych.
  40 zdjęć

  Pyłochwytne rośliny

  Radny Łukasz Wantuch chce do walki o czyste powietrze zaangażować mieszkańców. Taką metodą jest crowdfunding (finansowanie społecznościowe). W jego ramach krakowianie zbieraliby pieniądze na pyłochwytne rośliny dla krakowskich szkół.

  - Kraków byłby pierwszym miastem Polsce, które włączyłoby się w ideę crowdundingu. Do 5 tys. zł zebranych przez krakowian miasto dodałoby trzy razy tyle - wyjaśnia Wantuch. Jak zaznacza, taka inicjatywa miałaby dwie zalety - mieszkańcy mogliby czynnie włączyć się w walkę ze smogiem, a wspólne działanie wzmocniłoby funkcjonowanie społeczeństwa obywatelskiego.

  - Rośliny poprawiają jakość powietrza w zamkniętym terenie. Pojawią się w szkołach, przedszkolach czy żłobkach. Gotowa w doniczce kosztuje 40-50 złotych - wylicza Wantuch.

  Jedna taka roślina ma oczyszczać powietrze na 10 mkw. Do typowej sali lekcyjnej będzie trzeba 3-5 sztuk. Wantuch ma nadzieję, że uda się kupić minimum 4 tys.

  Uszyj sobie maskę

  Smog w ostatnich dniach trochę odpuścił, ale mieszkańcy nie rezygnują z zakupu masek antysmogowych. Z pomysłem dla krakowian wyszło Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa, które proponuje, żeby zaoszczędzić pieniądze i takie maski zrobić samodzielnie. Organizacja dra Łukasza Gibały zaprasza chętnych na bezpłatne warsztaty, na których można uszyć sobie taką osłonę na twarz.

  - Wspólnie z zespołem „Pracowni.faron” postanowiliśmy zorganizować bezpłatne warsztaty, na które będzie mógł przyjść każdy i od podstaw stworzyć własną maseczkę - zapowiada Ada Siudy z zarządu Logicznej Alternatywy.

  W sklepie koszt jednej maski antysmogowej to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

  - Uczestnicy naszych warsztatów nie muszą martwić się żadnymi kosztami. Gwarantujemy sprzęt, materiały, a także wymienne filtry węglowe - zapewnia Szymon Bałek z „Pracowni .faron”.

  Na koniec warsztatów LA przygotuje film instruktażowy, jak samemu stworzyć maskę. Później można z niej korzystać wielokrotnie. Wymieniać trzeba jedynie filtry.

  Warsztaty będą 13, 16 i 18 lutego br. W związku z ograniczoną liczbą miejsc konieczna jest rejestracja uczestników, której można dokonać przez Facebook Logicznej Alternatywy oraz pod numerem telefonu 516 381 647. Spotkania będą w siedzibie LA przy ul. Królewskiej 63.

  Współpraca: Piotr Ogórek

  Czytaj więcej o smogu w Krakowie


  _________________________________________________________________________________


  _________________________________________________________________________________


  WIDEO: Smog w Krakowie

  Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska


  Komentarze (28)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to sa jakies glupoty

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  na wiosne , a co z zima? na wiosne to powinny byc bezplatne , obowiazkowe badania ludnosci , ktora ta zaraza oddychala przez wieloletnie zaniedbania wladz.
  Ze smogiem walczy sie poprzez...rozwiń całość

  na wiosne , a co z zima? na wiosne to powinny byc bezplatne , obowiazkowe badania ludnosci , ktora ta zaraza oddychala przez wieloletnie zaniedbania wladz.
  Ze smogiem walczy sie poprzez zlikwidowania przyczyny tego zjawiska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdzie te nasadzenia

  Krkfan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Litości
  1 nasadzenia powinny mieć charakter sieciowy
  2 gęstnieja ca zabudowa to uniemożliwia
  3 trzeba walczyć z przyczynami smogu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  smog

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wiecej niech wydaja zezwolen deweloperom za łapówki i więcej blokow niech buduja wycinaja drzewa niszcza działi to bedzie lepsze powietrze,,,,,,,,,,,,,,,,,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to się dzieje naprawdę?

  ggg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To są kompletne głupoty. Równie dobrze można pójść się pomodlić - efekt będzie ten sam. Czy radny i inni o których mowa w tym tekście kiedykolwiek przeczytali coś na temat smogu i roślin poza...rozwiń całość

  To są kompletne głupoty. Równie dobrze można pójść się pomodlić - efekt będzie ten sam. Czy radny i inni o których mowa w tym tekście kiedykolwiek przeczytali coś na temat smogu i roślin poza "Faktem" i poradnikami podróżniczki Pawlikowskiej. Zieleni jak najwięcej, mchu, drzew, krzewów, ale litości, one nie pomogą na smog!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pamiec

  Rudy z Budy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  J. Machlojski jako czlowiek stary zapewne pamieta jak w dzieciństwie oglądał w TV
  "Bajki z mchu i paproci". Byla to czeska produkcja w stylu nikt nic nie wie, widocznie teraz zdziecinniały...rozwiń całość

  J. Machlojski jako czlowiek stary zapewne pamieta jak w dzieciństwie oglądał w TV
  "Bajki z mchu i paproci". Byla to czeska produkcja w stylu nikt nic nie wie, widocznie teraz zdziecinniały starzec powraca do swojego dzieciństwa i planuje nam zafundować poroniony pomysl aby mydlić mieszkańcom oczy i roztoczyć smoleńska mgle nad swoim nieudacznictwem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mysl przewodnia

  trutty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ma Pan zupełna racje Panie Rudy z Budy, od siebie dodam ze myślą przewodnia
  prezydentury J..Machlojskiego jest odcinek tych bajek pod tytułem:
  "Jak Kremilek i Vochomurka nevedeli co se deja".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!

  krk nh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  chyba ich wszystkich po.... mech ma zastąpić drzewa? to to jakaś ściema... już widze jak miasto wycina drzewa i stawia wszędzie to coś! Ludzie opamiętajcie sie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bzdety

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Bzdety, bzdety, bzdety!!!Problem ze smogiem jest zimą gdy kopcą piecuch a mech zimą będzie zamrożony na wskroś i nic nie zdziałą!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bajki

  nemo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Oznacza to wyłącznie ze pan majchrowski wraz z deweloperami zaplanował wycinkę 275 drzew. Nie kwestionuje pomysłu ale tu nie chodzi o mieszkańców. Z naszej kasy kolesie pana prezydenta postawią...rozwiń całość

  Oznacza to wyłącznie ze pan majchrowski wraz z deweloperami zaplanował wycinkę 275 drzew. Nie kwestionuje pomysłu ale tu nie chodzi o mieszkańców. Z naszej kasy kolesie pana prezydenta postawią panele z mchu i będzie to wytłumaczenie dla wycinki drzew w mieście.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panie Wantuch

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  mam lepszą propozycję od pańskiej żebraniny wśród mieszkańców. Zrezygnować z budowy biurowca dla zikitu a pieniądze przeznaczyć na roślinki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czystość przede wszystkiem

  siara (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Panel z mchu.. wspaniała inicjatywa, idea wynagradzająca mieszkańcom katastrofalną jakość powietrza ostatnich dni. Aby wciąż zabiegać o czystość Krakowa z takim rozmachiem, urząd powinien wydać...rozwiń całość

  Panel z mchu.. wspaniała inicjatywa, idea wynagradzająca mieszkańcom katastrofalną jakość powietrza ostatnich dni. Aby wciąż zabiegać o czystość Krakowa z takim rozmachiem, urząd powinien wydać zakaz puszczania bąków.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!