Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Uchwała antysmogowa do konsultacji

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Amadeusz Calik
Zarząd Województwa Małopolskiego przyjął projekt „przejściowej” uchwały antysmogowej dla Krakowa. Dokument zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2017 r. zakazu używania niskiej jakości węgla do ogrzewania domów i mieszkań. Te regulacje dotyczą terenu gminy miejskiej Kraków i będą obowiązywać do momentu wejścia w życie całkowitego zakazu palenia węglem czyli do września 2019 r.

W projekcie tymczasowej uchwały wprowadza się zakaz stosowania w piecach paliw niskiej jakości, które uwalniają do atmosfery najwięcej toksycznych związków i pyłów. Oznacza to, że od przyszłej zimy do ogrzewania domu nie będzie można używać:

1. paliw, w których udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm wynosi powyżej 5%,
2. paliw zawierających węgiel kamienny lub węgiel brunatny spełniających w stanie roboczym co najmniej jeden z następujących parametrów:
- wartość opałowa poniżej 26 MJ/kg,
- zawartość popiołu powyżej 10%,
- zawartość siarki powyżej 0,8%;
- paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Te przepisy będą obowiązywać do momentu wejścia w życie pierwszej uchwały antysmogowej dla Krakowa, która wprowadza całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach, kotłach i kominkach od 1 września 2019 r.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Jak wyjaśnia marszałek Jacek Krupa, przepisy przejściowe zostały przygotowane na wniosek władz miasta Krakowa. - Tak jak prezydent Krakowa, my też obawiamy się, że projekt rozporządzenia ministra energii w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych nie daje gwarancji znaczącej poprawy jakości powietrza w Krakowie. Wiązaliśmy z tym dokumentem duże nadzieje, wierzyliśmy, że będzie wsparciem w naszej walce ze smogiem. Niestety projekt nadal dopuszcza stosowanie miałów węglowych i niskiej jakości węgla. Dlatego zdecydowaliśmy, że sami musimy podjąć zdecydowane kroki - mówi marszałek Jacek Krupa.

Teraz nowe przepisy trafią do konsultacji społecznych – na ich ostateczny kształt będą mogli mieć wpływ zarówno mieszkańcy, organizacje pozarządowej, jak i władze miasta. Konsultacje potrwają do 20 marca, a potem, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, sejmik województwa będzie mógł głosować uchwałę pod koniec kwietnia.

Jak dodaje z kolei wicemarszałek Wojciech Kozak, dzięki wprowadzeniu przejściowych przepisów walka ze smogiem w Krakowie znacznie przyspieszy. - Z danych wynika, że od czasu przyjęcia pierwszej uchwały antysmogowej dla Krakowa zostało wymienionych 12 tys. kotłów, a na kolejne 9 tys. palenisk już zostały złożone wnioski mieszkańców. Wierzę, że na skutek nowych, dodatkowych przepisów, proces wymiany przestarzałych pieców znacznie przyspieszy. Warto przypomnieć, że Polska ma jeszcze zaledwie trzy lata, żeby przygotować się na zaostrzone limity dotyczące średniego rocznego stężenia pyłów PM2,5. Małopolska i Kraków wyznaczają więc drogę dla innych regionów w naszym kraju – podkreśla.

Warto dodać, że by jeszcze dodatkowo wzmocnić skuteczność przepisów antysmogowych, władze Małopolski zaapelowały do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka, o odpowiednie regulacje prawne na poziomie krajowym. Chodzi m.in. o możliwość karania mandatami przez strażników gminnych i miejskich tych mieszkańców, którzy będą ogrzewać domy i mieszkania niskiej jakości paliwami.

Zarząd województwa poprosił również resort o większe zaangażowanie policji w kontrole palenisk. Jest to ważne, bo w wielu miejscowościach Małopolski nie funkcjonują straże gminne, które mogłyby je prowadzić. Marszałek województwa poprosił również ministra, by w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mieli możliwość zgłaszania przypadków spalania w piecach śmieci lub kiepskiej jakości paliw, których uchwała zakaże od 1 lipca br.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Cukiernia Wadowice, ul. Studencka 1 oraz KordylewskiegoJak co roku w tłusty czwartek Cukiernia Wadowice zmienia się w manufakturę wyrabiającą pączki, powstające na bazie naturalnych składników. Formowane ręcznie z nadzieniem z domowej konfitury owocowej lub różanej. Na górze lukier, cukier puder lub naturalna czekolada przywołują niezapomniany smak z dzieciństwa.Firma działa  od 1999 roku i najbardziej znana jest z Wadowickich Kremówek Papieskich, które niezmiennie przyciągają  do kawiarni smakoszy z całej Polski. Ręcznie robione ciasta,ciastka, torty, desery oraz lody i sorbety powstają w oparciu o własne autorskie, tradycyjne receptury i sprawdzone technologie. Pracownicy firmy stale poszukują nowych rozwiązań, uczą się i poszerzają  asortyment tak aby zaoferować klientowi nowe oraz ciekawe kompozycje smakowe. Najważniejsze będą jednak pączki z marmoladą, różą oraz bitą śmietaną i kremem. Pączki i słodkości można nabywać w trzech punktach: przy ul. Studenckiej 1, Grodzkiej 28 i przy ul. Kordylewskiego. Oprócz różnych ciast (samych serników w ofercie jest  6 rodzajów), lodów i deserów można tu także zamówić torty okolicznościowe, również fototort z własnym zdjęciem. O wszystkich nowościach inwormacje dostępne sąna stronie: www.cukierniawadowice.pl

Tłusty Czwartek. Gdzie są najlepsze pączki w Krakowie? Spraw...

Wnętrze cukierni "Europejskiej", 1929 r.

Cukiernie dawnego Krakowa [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Tłusty czwartek 2017

Tłusty czwartek na wesoło [MEMY]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska