Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital Uniwersytecki się buduje, drogi nie. Wąskie ulice mogą uwięzić karetki i chorych

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Nad tym newralgicznym skrzyżowaniem ulicy Wielickiej z ulicami Teligi i Kostaneckiego ma powstać estakada
Nad tym newralgicznym skrzyżowaniem ulicy Wielickiej z ulicami Teligi i Kostaneckiego ma powstać estakada Adam Wojnar
Urzędnicy mogą nie zdążyć z remontem dróg prowadzących do nowej siedziby lecznicy UJ.

Piętrzą się kontrowersje wokół nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, która powstaje w Prokocimiu, tuż obok „starego” szpitala dziecięcego UJ. Budowana właśnie placówka ma zostać otwarta w pierwszym kwartale 2019 roku, a pierwsi pacjenci trafią do niej - po montażu i uruchomieniu całej aparatury - czyli na początku 2020 roku. Wiele wskazuje na to, że do tego czasu prezydent Jacek Majchrowski i podlegli mu urzędnicy mogą nie zdążyć z rozbudową dróg wokół lecznicy. A to grozi kompletnym paraliżem komunikacyjnym i wielkimi korkami, w których utkną karetki, pacjenci oraz osoby odwiedzające chorych.

Zgodnie z głównym założeniem, gruntownie przebudowane ma zostać skrzyżowanie ulicy Wielickiej z ul. Teligi i ul. Kostaneckiego. Zamieni się ono w dwupoziomowe - prawdopodobnie z nową estakadą wzdłuż właśnie ul. Wielickiej. Inwestycja ta jest konieczna, żeby nie doszło do paraliżu na tym newralgicznym skrzyżowaniu.

Przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy są właścicielami Szpitala Uniwersyteckiego, mają zastrzeżenia do samej koncepcji rozbudowy dróg, przygotowanej za ponad 350 tys. złotych na zlecenie Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przez spółkę ARG Projektowanie. Mówią wprost, że nie byli w stanie w pełni jej zaakceptować. Największe ich wątpliwości budzi fakt, że oprócz przebudowy wspomnianego skrzyżowania nie przewidywała ona rozbudowy wąskiej ul. Jakubowskiego prowadzącej bezpośrednio do budowanej lecznicy oraz do szpitala dziecięcego.

- W przedstawionym nam dokumencie pojawiła się tylko propozycja dobudowy chodników i miejsc parkingowych wzdłuż tej ulicy. To nie wystarczy. Co z tego, że osiągnięta zostanie dużo większa przepustowość skrzyżowania ul. Wielickiej z Kostaneckiego, jeśli potem z tej ostatniej ulicy kierowcy będą musieli skręcić właśnie w wąską ul. Jakubowskiego. Bez przebudowy stworzą się na niej zatory - podkreśla Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora UJ ds. inwestycji.

Przedstawiciele UJ już w listopadzie wysłali pismo do ZIKiT, apelując o poszerzenie ul. Jakubowskiego do trzech pasów ruchu (boczny służyłby do skrętów) oraz stworzenie ronda na jej skrzyżowaniu z ul. Kostaneckiego, co również upłynniłoby dojazd do szpitali.

Urzędnicy miejscy twierdzą, że obecnie są na etapie „opiniowania” alternatywnych rozwiązań. Nie dają jednak gwarancji, że sugestie uczelni zostaną zrealizowane. W odpowiedzi na nasze pytania, którą otrzymaliśmy z biura prasowego ZIKiT, czytamy m.in., że do czasu wyboru ostatecznej koncepcji „nie można jednoznacznie określić parametrów tej przebudowy”. - Jej autor przedstawi analizę, czy poszerzenie ulic jest konieczne, czy rozbudowa kolejnych ulic jest niezbędna - informują przedstawiciele biura prasowego ZIKiT.

To jednak dopiero początek kontrowersji. Okazuje się bowiem, że prezydent Majchrowski i podlegli mu urzędnicy zamierzają ogłosić przetarg na wybór wykonawcy przebudowy ulic wokół nowego i „starego” szpitala w Prokocimiu dopiero w... 2019 roku. - Na 2018 rok zaplanowano przygotowanie koncepcji, wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego i uzyskanie decyzji środowiskowej, natomiast w kolejnym roku zostanie ogłoszony konkurs w formule zaprojektuj i zbuduj - informuje Dariusz Nowak, kierownik biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Jak postępuje budowa szpitala w Prokocimiu

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego powstaje na terenie liczącym ponad 15 ha, w obrębie ulic Jakubowskiego i Kostaneckiego. Kompleks będzie składał się z 13 segmentów, w których stanie 925 łóżek dla pacjentów. Prace przy realizacji inwestycji rozpoczęły się pod koniec 2015 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem.

Wszystkie obiekty wchodzące w skład kompleksu już stoją, są zadaszone i ogrzewane. W ich wnętrzach trwa montaż okien, drzwi i potrzebnych instalacji, wykonywanie wylewek i posadzek oraz stawianie ścianek działowych.

Prace będę kontynuowane przez całą zimę. Z kolei w przyszłym roku mają zakończyć się roboty związane z wykończeniem wnętrz nowych sal, oddziałów i gabinetów lekarskich, do których trafią chorzy z całego regionu. Gotowy kompleks zostanie oddany do użytku wiosną 2019 roku.

***

Fizycznie więc - zakładając oczywiście brak odwołań od przetargu i szybkie prace projektowe - roboty budowlane rozpoczną się najwcześniej właśnie w 2019 roku. Biorąc pod uwagę zakres inwestycji, potrwają zapewne kilkanaście miesięcy. Wszystko wskazuje więc na to, że nie zakończą się w pierwszym kwartale 2020 roku, gdy... nowy szpital zacznie przyjmować pacjentów. A pamiętać trzeba, że przez skrzyżowanie ul. Wielickiej z ul. Teligi i Konstaneckiego codziennie przejeżdżają tysiące aut. Gdy zostanie rozkopane, stworzą się na nim gigantyczne korki, w których staną także pojazdy dojeżdżające do placówek medycznych.

W krakowskim magistracie oczywiście bronią się i twierdzą, że... szpital zacznie w pełni działać dopiero za ponad trzy lata. - Z informacji, które miasto otrzymało od inwestora, wynikało, że w 2019 roku gotowe będę budynki, natomiast szpital jako taki zacznie funkcjonować w 2021 roku po wyposażeniu oddziałów - podaje Dariusz Nowak.

Marcin Jędrychowski z UJ takimi argumentami jest mocno zdziwiony. I mówi, że w nowych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego pacjenci zaczną być przyjmowani już w... 2020 roku, a nie jak twierdzą urzędnicy miejscy w 2021 roku.

- Źle się stało, że obie inwestycje, czyli budowa nowego szpitala i rozbudowa skrzyżowania nie są prowadzone jednocześnie. Pozostaje mieć nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji, w której np. karetki będą miały problem z dojazdem do nowej placówki - mówi Mieczysław Lasota, członek zarządu Dzielnicy XII Prokocim-Bieżanów.

Nowa siedziba SU będzie największym i najnowocześniejszym kompleksem medycznym w Polsce. Po przeprowadzce chorzy wymagający pomocy uniwersyteckich specjalistów zyskają komfortowe, klimatyzowane sale i wygodne poczekalnie.

Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę. Chirurgom będzie pomagał m.in. zdalnie sterowany robot ułatwiający wykonywanie skomplikowanych i długotrwałych zabiegów operacyjnych.

Wizualizacja budowanego szpitala

Tak powstaje nowy szpital uniwersytecki w Krakowie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Świąteczne targi na krakowskim Rynku

Źródło: TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska