Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy Dolnych Młynów o problemie migracji

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z Centrum Studiów Migracyjnych UJ organizują cykl wydarzeń pod tytułem „Images of the Unseen” (Obrazy niewidzialnych), które dotyczyć będą szeroko rozumianego kryzysu migracyjnego i jego konsekwencji dla zjednoczonej Europy.

Projekt, łączy wystawę fotografii Omara Marquesa, dokumentującego kryzys migracyjny w Grecji, Serbii, Na Węgrzech i w Austrii w latach 2015-17 z szeregiem wydarzeń stawiających sobie za cel zrozumienie obecnej sytuacji i jej konsekwencji. Obrazy, artystycznie zmodyfikowane pod okiem kurator Natalii Wiernik ukazują symboliczną nieobecność uchodźców w toczącej się o nich debacie politycznej i dyskursie publicznym.
Wystawa i towarzyszące jej wydarzenia odbędą się na terenie kompleksu Tytano przy ulicy Dolnych Młynów w Krakowie, w dniach 30 czerwca – 14 lipca 2017.

W czasie dwóch tygodni zaplanowano debaty, dyskusje, warsztaty, pokaz filmu dokumentalnego, oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z fotografem. Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Rektor Akademii Sztuk Pięknych oraz Rektor Akademii Górniczo Hutniczej.

Wydarzeniem otwierającym cykl spotkań wokół wystawy będzie debata panelowa z udziałem ekspertów, naukowców i działaczy organizacji pozarządowych. W debacie udział weźmie ponad 100 studentów z całego świata, uczestników studiów magisterskich realizowanych w ramach międzynarodowego konsorcjum Euroculture. Zarówno debata, wernisaż jak i inne wydarzenia artystyczne otwarte będą dla publiczności – organizatorzy liczą na zainteresowanie nie tylko studentów czy nauczycieli akademickich, ale przede wszystkim mieszkańców Krakowa.

W czasie trwania wystawy organizatorzy będą zachęcać do wsparcia organizacji pracujących bezpośrednio z potrzebującymi, jak np. Yazda (pomagającej na terytorium Grecji uchodźcom z religijnej mniejszości Jazydów, szukającym schronienia przed prześladowaniami ze strony tzw. Państwa Islamskiego) czy Polska Misja Medyczna. Planowana jest również organizacja aukcji młodych artystów z krakowskiego ASP, z której dochód będzie przeznaczony na wsparcie organizacji działających na rzecz uchodźców.

Wydarzenia towarzyszące wystawie: 30 czerwca – 14 lipca 2017

30 czerwca 2017
Debata Panelowa (w języku angielskim, bez tłumaczenia) Krupnicza 33 (WPiA UJ), Sala Zielona
Godz. 9.00
Visions of Europe, Visions from Europe: The Experience of Migrant Journeys to the Promised Land
In the framework of the Euroculture Intensive Programme (Visions of Europe)
This panel discussion will help to bring to life the stories behind the images. An image can be powerful but when married to first-hand experience, real life stories and hard hitting academic research, a richer and more effective narrative may be told. The panel will bring together activists, aid-workers, researchers and migrants to discuss their experiences and visions of the crisis from different standpoints. The aim is to debate the various and often conflicting images of the migrant/refugee that have taken shape in Europe in a manner which allow the underlying human stories to be set against a broader backdrop of the events which have led to it.

Prof. Halina Grzymala-Moszczynska, Professor of Psychology of Culture and Religion, Jagiellonian University (Has worked extensively with migrants and refugees, particularly in Turkey)

Dr Katarzyna Przybysławska (lawyer, co-founder of the Halina Niec Foundation – which provides free legal advice for asylum-seekers / migrants).
Kristina Alicia from Yazda NGO in Athens, Greece (aid worker with the Yazidi community)
Dr Hilal Alkan – Post-doctoral scholar of migration at ZMO in Berlin
Khalil Ahmad Arab – translator, Afghani refugee
Moderator: dr hab. Beata Kowalska

Wernisaż wystawy g.20:00
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia od ul.Dolnych Młynów, I piętro)
Wernisaż z udziałem Dziekana Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Partnerów, kuratorki i artysty.

3 lipca 2017 Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
Godz. 18:30
Dyskusja: Z bliska widać lepiej – spotkanie z udziałem pracowników organizacji humanitarnych działających w regionach konfliktów. (w języku polskim)
Dyskusja z udziałem pracowników organizacji humanitarnych na temat motywacji jakie nimi kierują, codziennej pracy i rutynie, wyzwaniach i trudnościach, ale też o tym co sprawia, że praca tego typu daje satysfakcję i pozytywne emocje. Zapytamy o doświadczenia w pracy z uchodźcami, współpracy z jednostkami samorządu, administracji rządowej, policji i straży granicznej, a także o najciekawsze i najtrudniejsze momenty jakie zdarzyły im się do tej pory. Dyskusja da nam możliwość poznania pracy z uchodźcami z pierwszej ręki, pozwoli zapytać o te kwestie, które często przemilczane są w mediach.
- Dr Katarzyna Przybysławska (Fundacja Haliny Nieć)
- Małgorzata Olasińska-Chart (Polska Misja Medyczna)
- Marina Hulia (inicjatorka programu “Dzieci z Dworca Brześć”)
- Ola Lipczak (aktywistka, wolontariuszka w Welcome to Krakow)
Moderatorka: Agnieszka Pikulicka-Wilczewska (New Eastern Europe)

4 lipca 2017
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
Godz 19:00 Film „The Longest Journey” + panel /dyskusja z udziałem Rafała Kostrzyńskiego, rzecznika prasowego UNHCR Polska, który spędził kilka miesięcy na „bałkańskim szlaku”.
(w języku polskim)

5 lipca 2017
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
Godz. 19.30 Oprowadzanie po wystawie i spotkanie z autorem fotografii Omarem Marques’em (w języku angielskim)

6 lipca 2017
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
Godz. 18:30
Warsztat: Obcy u drzwi – Kryzys migracyjny jako źródło możliwości i wyzwań dla współczesnego społeczeństwa.
Warsztat stawia sobie na celu dyskusję nad mechanizmami dyskryminacji, wykluczenia i stygmatyzowania, które obserwujemy w związku z pojawieniem się uchodźców w Europie. Porozmawiamy o tym jak i czym zastąpić retorykę strachu, uprzedzenia i nienawiści, jak mówić o obcych bez uprzedzeń. Na warsztat zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką, a w szczególności nauczycieli, pedagogów, polityków, dziennikarzy, samorządowców, wychowawców i wszystkich, którzy w swojej pracy chcieliby wykorzystać nowe narzędzia i pomysły do opisu rzeczywistości.
Goście:
- Dr Konrad Pedziwiatr (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
- Dr Joanna Talewicz (Uniwersytet Jagielloński)
- Dr Adam Bulandra (Stowarzyszenie Interkulturalni)
- Tomasz Kuncewicz (Auschwitz Jewish Center) (TBC)
Moderator: dr Karolina Czerska (Instytut Europeistyki UJ)

8 lipca 2017 Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro) godz. 19:30
Pokaz filmu dokumentalnego "Pokażcie to wszystko światu" reżyser: Andrea Deaglio, 2015, Włochy (W ramach inicjatywy Watch Docs)
Wprowadzenie do filmu: dr hab. Joanna Hańderek, Uniwersytet Jagielloński
(w języku polskim)

14 lipca 2017
Tytano, Dolnych Młynów 10, Kraków (budynek vis a vis wejścia, I piętro)
Godz. 12:00 Oprowadzanie kuratorskie w języku polskim
Godz. 17:00 Oprowadzanie kuratorskie w języku angielskim i spotkanie z fotografem
Godz. 18:00
Charytatywna aukcja prac studentów krakowskiej ASP oraz artystów tworzących w Krakowie, dochód z aukcji zostanie przekazany na wsparcie organizacji pracujących z uchodźcami. Prowadzenie: Ewa i Basia Krzaklewskie / Wojtek Piróg

WIDEO: Mówimy po krakosku (odc. 7). Co oznacza słowo "ducka"?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska