Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Podstawówka za mała na reformę oświaty

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Szkoła Podstawowa nr 50 może być za mała dla większej liczby uczniów. Nie wszyscy opowiadają się jednak za jej rozbudową
Szkoła Podstawowa nr 50 może być za mała dla większej liczby uczniów. Nie wszyscy opowiadają się jednak za jej rozbudową Fot. Anna Kaczmarz
Szkoła Podstawowa nr 50 może nie pomieścić wszystkich uczniów z ośmiu klas. Część radnych i mieszkańców chce jej rozbudowy. Pojawiają się też głosy przeciwne.

Rządowy plan likwidacji gimnazjów i przywrócenia ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów budzi emocje. Reforma edukacji, która ma wejść w życie od 1 września może spowodować m.in. przepełnienie szkół podstawowych. Takie ryzyko dotyczy SP nr 50 w Bronowicach. Dlatego dyrekcja, część radnych i mieszkańców chce rozbudować placówkę. Ale słychać również głosy przeciwne, jak i pomysły budowy nowej placówki.

Za mało sal w szkole
Z apelem do prezydenta Krakowa o rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Katowickiej zgłosił się radny miejski Aleksander Miszalski (PO). Zwraca uwagę, że po przekształceniu placówki w ośmioletnią podstawówkę, zabraknie w niej miejsca dla uczniów.

- Już teraz liczy ona 15 oddziałów, które ledwo mieszczą się w budynku, gdzie jest tylko 10 sal i zajęcia odbywają się na dwie zmiany - zauważa radny. Dodaje, że w okolicy buduje się też duże osiedle, co oznacza napływ nowych uczniów. Na ewentualną rozbudowę jest mało czasu, ale urzędnicy miejscy nie mają żadnego pomysłu, jak poprawić warunki dla uczniów.

- Miasto tak zorganizuje pracę tej placówki i okolicznych, aby nauka odbywała się w bardziej komfortowych warunkach niż obecnie - zapewnia Jan Machowski z biura prasowego magistratu.

Część okolicznych mieszkańców jest przeciwna rozbudowie szkoły. Nie wiadomo jednak, jak duża to grupa.

- Do tej pory byliśmy przekonani, że wszyscy chcą tej rozbudowy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie - przyznaje Marta Drużkowska, radna dzielnicy Bronowice.

Przeciwnicy zamierzają zbierać podpisy, by zablokować inwestycję.

- Nie chcą, aby szkoła, do której uczęszczają ich dzieci obsługiwała nowe osiedle. Twierdzą, że jest kameralna i dlatego ma wysoki poziom, który może spaść po ewentualnym powiększeniu - dodaje Drużkowska.

Mieszkańcy przeciwni rozbudowie, godzą się jedynie na remont placówki. Inaczej obawiają się, że stanie się wielkim kombinatem.

Platforma ze studentami przebranymi w stroje żaków ciągnięta przez konie.

Jak bawili się studenci w latach 60.? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Inny pomysł ma radny dzielnicowy Waldemar Antosiewicz, który proponuje budowę nowej podstawówki.

- Nowa szkoła mogłaby powstać na terenie byłego motelu Krak, który został zburzony - przekonuje.

Referendum w reformę
Na wejście w życie rządowej reformy edukacji nie zgadzają się partie opozycyjne oraz znaczna część nauczycieli i rodziców uczniów. Wczoraj w Krakowie Związek Nauczycielstwa Polskiego i przedstawiciele opozycji wspólnie zainicjowali zbieranie podpisów pod referendum przeciw zapowiadanym zamianom. Do połowy marca chcą mieć wymagane pół miliona podpisów. ZNP liczy, że w samej Małopolsce zdobędą ich 200 tysięcy.

Pytanie, jakie ma się pojawić w referendum brzmi: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Zdaniem Grażyny Ralskiej, prezes małopolskiego okręgu ZNP, nie sugeruje ono odpowiedzi.

Protest rodziców 10 marca w Krakowie
Część rodziców z całej Polski, przeciwnych reformie oświaty, chce, aby każdego 10 dnia miesiąca ich dzieci nie przychodziły do szkoły. Akcja zaczęła się 10 stycznia w Zielonej Górze. Teraz inne miasta zamierzają ją podchwycić. W Krakowie protest organizuje inicjatywa „Szkoła to nie eksperyment”. Miałby się on zacząć 10 marca, ponieważ 10 lutego będą jeszcze trwały ferie zimowe. - Liczymy, że tego dnia rodzice gimnazjalistów nie poślą ich do szkół i usprawiedliwią to właśnie niezgodą na reformę, a nie katarem - mówi Anna Kozłowska z inicjatywy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Podstawówka za mała na reformę oświaty - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska