Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Otoczą powstający Park Reduta murem bloków?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Park Reduta będzie nie lada gratką dla okolicznych mieszkańców, ale może być otoczony blokami
Park Reduta będzie nie lada gratką dla okolicznych mieszkańców, ale może być otoczony blokami infografika Bogdan Nowak
Mieszkańcy wyczekują parku Reduta. Ten może być jednak skutecznie obudowany blokowiskami. Deweloperzy na potęgę chcą budować wokół parku, a urzędnicy wydają na to zgody lekką ręką

Park Reduta ma powstać na północ od ulicy Reduta, pomiędzy potokiem Sudoł, a osiedlem Srebrnych Orłów. Koncepcję parku stworzyli sami mieszkańcy. Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił już dla niego wykonawcę. Prace mają ruszyć jesienią, po uzyskaniu pozwolenia budowlanego. Jednakże przez decyzje Wydziału Architektury i Urbanistyki park może zostać szczelnie otoczony blokami. A urzędnicy wydają lekką ręką zgody na budowę, często nie patrząc na interes mieszkańców, którzy potem protestują i zaskarżają te zezwolenia. Trwa wyścig z czasem. Jeśli mieszkańcom się powiedzie, to być może zdąży wejść w życie plan miejscowy, który choć częściowo uchroni tereny zielone wokól parku przed zabudową.

Prace nad parkiem

Nad parkiem Reduta pracowało ponad 200 mieszkańców. Na warsztatach stworzyli kilka koncepcji zagospodarowania blisko 8-hektarowego terenu zielonego. W głosowaniu zwyciężyła ta pod nazwą „Tajemniczy Ogród”. Park jest coraz bliżej powstania.

- We wrześniu planujemy uzyskać pozwolenie budowlane. Na przełomie września i października ogłosimy przetarg na realizację. Prace planujemy rozpocząć w październiku, a dla mieszkańców park otworzymy w sierpniu 2018 r. - mówi Katarzyna Opałka z ZZM. Szacowane koszty powstania parku wynoszą ok. 8 mln zł.

Park „wewnętrzny”

Powstanie parku w tej części miasta to dobry ruch, wyczekiwany przez mieszkańców. Gorzej, że przez działanie urzędników z wydziału architektury może one się stać „wewnętrznym” parkiem osiedlowym. Już teraz będzie graniczył od wschodu z osiedlem Srebrnych Orłów. Jeśli w mocy zostaną utrzymane wydane już pozwolenia na budowę, to park otoczą budynki od południa, przy ulicy Reduta. Do tego deweloper złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy (tzw. wuzetka) dla budynku wielorodzinnego pomiędzy parkiem, potokiem Sudoł oraz powstającą zabudową przy Reduty. Jeśli decyzja zostanie wydana, to park będzie otoczony budynkami od strony wschodniej, południowej i południowo-zachodniej.

Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

- Ta okolica jest mocn0 zabudowywana. Walka toczy się teraz o dwie rzeczy: aby nie doszło do zabudowy pomiędzy tą już istniejącą, a planowaną drogą do parku oraz żeby nie doszło do wydania wuzetki - zaznacza radny miejski z Prądnika Czerwonego Dominik Jaśkowiec.

Plan pomoże?

Plany deweloperów może zahamować plan miejscowy dla tego obszaru - Prądnik Czerwony-Wschód. Do prac nad nim przystąpiono dawno temu, bo w październiku 2014 roku. Do jego opracowania miasto wynajęło firmę z Łodzi. Prace ciągną się bardzo długo. Jest jednak szansa, że już w czerwcu plan zostanie wyłożony do wglądu dla mieszkańców. Rada Miasta zajęłaby się nim po wakacjach. To ważne, bo część terenów w planie uznana będzie za zielone, a nie pod zabudowę. Także w studium zagospodarowania przestrzennego, czyli głównym dokumencie planistycznym miasta, są one wskazane pod zieleń urządzoną. Ale póki nie ma planu, to urządzają się bloki.

Co ważne, każdy wniosek o wuzetkę składany w trakcie prac nad planem miejscowym można na dziewięć miesięcy zawiesić. Czy wydział architektury skorzysta z takiej możliwości? - Wniosek aktualnie znajduje się na etapie uzyskiwania wymaganych opinii - czytamy w wysłanym do nas komunikacie.

Dla terenów pomiędzy ulicą Reduta a planowanym parkiem w minionych latach urzędnicy wydali 13 wuzetek i siedem pozwoleń budowlanych. Pewne jest, że powstanie zabudowa pomiędzy planowaną drogą do parku a ulicą Bohomolca. Jedynym pozytywem jest, że deweloper sfinansuje budowę drogi do parku.

- Mamy umowę z deweloperem, że w ramach swoich inwestycji zrealizuje drogę w całości. Zarówno na gruncie gminnym, jak i jego. Sam teren gminny byłby za wąski, żeby powstała droga zapewniająca dojazd służbom - zaznacza dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Teren zielony, ale...

Walka toczy się o teren zielony pomiędzy planowana drogą, a istniejącą już zabudową. Tu od decyzji w sprawie pozwolenia na budowę odwołują się okoliczni mieszkańcy. Pisaliśmy o tym w „Gazecie Krakowskiej” na początku roku przy okazji innej bulwersującej sprawy. Urzędnicy wydziału architektury nie poinformowali o planowanej inwestycji mieszkańców bezpośrednio z nią graniczących. Mimo to, z naruszeniem prawa, wydali pozwolenie na budowę. Tłumaczyli, że nawet, gdyby poinformowano prawidłowo wszystkich, to inwestycja i tak by powstała.

- W planie miejscowym teren ten ma być przeznaczony na zieleń. Chodzi o to, żeby rozdzielić zabudowę, żeby był chociaż mały korytarz przewietrzania. To ważne, żeby odwołanie utrzymać w mocy do czasu uchwalenia planu miejscowego - zaznacza radny Jaśkowiec.

Rejon ulicy Reduty to kolejny przykład chaotycznej zabudowy i zabetonowania miasta. Wydział architektury po raz kolejny tłumaczy się nam, że po spełnieniu wymogów stawianych przez przepisy „organ nie może odmówić udzielenia pozwolenia na budowę”. W przysłanym do nas oświadczeniu czytamy także, że nie oceniają „celowości i zasadności zamierzenia inwestycyjnego” oraz nie są upoważnieni „do oceny racjonalności lub słuszności przyjętych rozwiązań” przez inwestora. Dodają, że to inwestor powinien kierować się „zasadami racjonalności i słuszności rozwiązań przyjętych w projekcie inwestycji”. Takie podejście krytykuje radny Jaśkowiec.

- Wydział architektury nie ma serca do obrony terenów zielonych. Jeżeli tylko jest możliwość prawna, to wydaje pozwolenia. A powinno to trochę inaczej wyglądać - kwituje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło:Dzień Dobry TVN, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska