Kraków. Na koncercie Davida Guetty mogło dojść do tragedii

  Kraków. Na koncercie Davida Guetty mogło dojść do tragedii

  Piotr Tymczak

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków. Na koncercie Davida Guetty mogło dojść do tragedii
  1/6
  przejdź do galerii

  ©czytelnik

  Po koncercie Davida Guetty w Tauron Arenie Kraków osoby wychodzące z hali mdlały w ścisku. – To cud, że nie wybuchła panika i nie doszło do tragedii – podkreślali uczestnicy imprezy.
  „Dramat”, „Masakra”, „Cud, że nie doszło do nieszczęścia” – takie są komentarze dotyczące organizacji wyjścia z hali Tauron Arena Kraków po koncercie Davida Guetty. Uczestnicy wydarzenia podkreślają, że to co się działo po jego zakończeniu przeszło wszelkie granice.

  Problem miały osoby, które podczas koncertu stały na płycie hali, a więc przed sceną. Po zakończeniu występu Guetty okazało się, że mogą wyjść tylko wąskim korytarzem prowadzącym do szatni. W przejściu był ogromny ścisk. Niektórzy na wyjście poświęcili nawet ponad dwie godziny.

  - Byłem na kilku imprezach tego typu i pierwszy raz spotkałem się z tym, aby taki tłum osób wypuszczać jednym wyjściem. Płyta przed sceną była odseparowana od trybun, z których były inne wyjścia. Liczba szatniarzy była zbyt mała, a ochrona się pogubiła, wpuszczając ludzi na żywioł. Jedna osoba zemdlała i służby medyczne miały problem aby się do niej dostać. A na dodatek służby sprzątające przeciskały się przez ten tłum, aby wejść na halę i zacząć ją sprzątać - opisuje Bartłomiej Kowalski. - Jestem pełen podziwu, że osoby przebywający w tłumie zachowały spokój. Jakby doszło do jakiejś paniki, to ludzie mogliby się stratować. Do tego w środku była jedna toaleta, do której była ogromna kolejka. Pozostałe były na zewnątrz. Po zostawieniu kurtki w szatni, idąc do toalety na zewnątrz trzeba było marznąć – dodaje.

  WIDEO: Zobacz, co działo się w szatni w Tauron Arenie Kraków po koncercie Davida Guetty

  Autor: Czytelniczka Natalia

  Anna Rapacka relacjonuje: - Naprawdę mogło dojść do tragedii. Organizacja wyjścia po koncercie to był dramat. Wypuszczali nas jednym wyjściem. Ochrona nie reagowała na nasze prośby. Zaczęło robić się bardzo ciasno. Widziałam chłopaka, który się przewrócił, zacząć krwawić z ust. Podeszłam z jedną dziewczyną, ludzie krzyczeli, że potrzebuje pomocy medycznej. Osoba z obsługi powiedziała, że otworzy bramkę, aby wyszedł na powietrze. To było wszystko. Byłam na koncercie zespołu Scorpions w Tauron Arenie i nie było takich problemów. Jeździłam na imprezy do katowickiego Spodka i też nie było takich zdarzeń.

  Byłeś na koncercie Davida Guetty? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!
  • Przyślij je na adres internet@gk.pl;
  • Wyślij za pomocą Facebooka: Gazeta Krakowska
  • Oznacz nas @gaz_krakowska we wpisie na Twitterze
  • Wpisz komentarz na forum pod artykułem;  Szymon Piech zapowiedział, że będzie się domagał pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osoby, która wydała zgodę na takie rozwiązanie wyjścia do szatni i zapewnienia bezpieczeństwa przez ratowników medycznych. - Moja dziewczyna zemdlała w tłumie, ratowniczka dotarła do nas po kilku minutach, zaproponowała, że wyprowadzi ją na zewnątrz, ale bez kurtki, bo nie ma jak się dostać do szatni. Dziewczyna wyszła z ratowniczką, po czym ta stwierdziła, że poszkodowana czuje się już dobrze i nie potrzebuje opieki i zostawiła osłabioną dziewczynę na zewnątrz, w samej koszulce - opisuje Szymon Piech.

  Pani Monika przyznaje, że wyjście z koncertu trwało dwie godziny. - Wszyscy wychodzili przez ciasny, duszny korytarz. To że doszło tylko do kilku omdleń to cud. Mogę pogratulować organizatorowi, że nie było ofiar. Pierwsze omdlenie było na samej płycie, kolejne w korytarzu, a następne przy szatni – wylicza uczestniczka koncertu.

  Michał Brumer podkreśla: - Było niebezpiecznie, było duszno, był ścisk. Jak można było dopuścić do tego, aby kilka tysięcy ludzi skierować do jednego wejścia i szatni. To co się tam działo, to jest nie do przyjęcia.

  Organizatorem koncertu Davida Guetty była firma Prestige MJM. - Nie jest prawdą, że uruchomiono tylko jedno wyjście z hali. Otwarte były wszystkie wyjścia. Osoby, które nie korzystały z szatni na zapleczu płyty opuściły halę zaraz po koncercie – informuje Janusz Stefański z firmy Prestige MJM. Zaznacza, że toalety na zewnątrz hali zostały ustawione dodatkowo. - To była nasza inicjatywa. Chcieliśmy w ten sposób stworzyć lepsze warunki uczestnikom koncertu. W tym momencie, z całą mocą trzeba jednak zaznaczyć, że toalety zlokalizowane poza obiektem to wyłącznie alternatywa. Coś dodatkowego. Jeśli ktoś chciał skorzystać z toalet na terenie obiektu mógł to również, bez kłopotu, uczynić – dodaje Janusz Stefański.

  - Niestety, na poziomie płyty nie ma stałej szatni – przyznaje Janusz Stefański. - Przy okazji każdego koncertu trzeba więc ją dodatkowo zorganizować. Do tej pory na ten cel adaptowane było jedno pomieszczenie, tak było między innymi przy okazji występu Davida Guetty. Naszym zdaniem konieczne jest jednak uruchomienie dodatkowych szatni w innej lokalizacji. Dopiero wówczas bowiem będzie szansa na rozładowanie sytuacji. Przy obecnym układzie zwiększenie liczby osób obsługujących szatnię nie zmieni czasu oczekiwania na kurtki, gdyż osoby w szatni po prostu będą sobie nawzajem przeszkadzały. Na temat tego rozwiązania rozmawiamy już z władzami hali.

  Katarzyna Fiedorowicz-Razmus, rzeczniczka prasowa Agencji Rozwoju Miasta (to miejska spółka zarządząjąca Tauron Areną), informuje, że koncert Davida Guetty, która odbył się 27 stycznia 2018 r., podlegał procedurom wynikającym z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. - Agencja Prestige MJM uzyskała pozytywne opinie Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz decyzję Urzędu Miasta Krakowa zezwalającą na organizację wydarzenia. Organizator zatrudnił agencję ochrony, służby porządkowe, służby medyczne oraz jednostkę ratowniczą Straży Pożarnej - podkreśla Katarzyna Fiedorowicz-Razmus.

  - Ze swojej strony ARM wspiera organizatorów imprez i służy swoją pomocą. Dochowuje wszelkich starań aby wydarzenia organizowane w Tauron Arenie Kraków były organizowane na najwyższym poziomie - dodaje rzeczniczka ARM. - W tym celu dwa tygodnie przed oraz 24 godziny przed każdym wydarzeniem organizowane są odprawy z udziałem organizatora, firm przez niego zatrudnionych (w tym firmy ochroniarskiej) oraz przedstawicieli służb. Podczas takich spotkań organizator przekazuje informacje dotyczące danego wydarzenia, z kolei pracownicy ARM, mając na uwadze doświadczenia z wcześniejszych imprez, przekazują wiedzę o obiekcie, jego możliwościach i rozwiązaniach jakie zostały w nim zastosowane. W spotkaniach udział bierze przedstawiciel Zespołu Bezpieczeństwa i Kontroli – jednostki organizacyjnej ARM. Ponadto każde wydarzenie otrzymuje swojego opiekuna, który pełni funkcję łącznika między ARM, a organizatorem. Podkreślić należy fakt, że ostateczne decyzje dotyczące wszelkich działań w obiekcie podczas imprezy masowej podejmuje kierownik bezpieczeństwa imprezy masowej działający z ramienia organizatora i agencji ochrony.

  W ARM informują też, że zgodnie z decyzją organizatora koncertu, agencją Prestige MJM, organizacja opuszczania obiektu była następująca:
  - osoby, które miały bilety na trybuny opuszczały obiekt bramami na poziomie A;
  - osoby, które miały bilety na płytę wychodziły z obiektu bramą nr 5 lub kierowały się do wyznaczonego wyjścia w kierunku szatni zorganizowanej w Małej Hali.

  - Za organizację widowni odpowiadał organizator i zatrudniona przez niego agencja ochrony. Uczestnicy z biletami na płytę, którzy nie korzystali z szatni opuszczali obiekt przez bramę nr 5 bez przeszkód. Podobnie osoby, które miały bilety na trybuny.
  Organizator w komunikatach przed wydarzeniem m.in. na swojej stronie internetowej informował uczestników o tym, że ze względu na duże zainteresowanie, odbiór rzeczy z szatni po wydarzeniu może być utrudniony i prosił o uzbrojenie się w cierpliwość - zaznacza Katarzyna Fiedorowicz-Razmus.


  ZOBACZ KONIECZNIE:

  Miss Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny!

  Nie znasz tych miejsc? Nie jesteś krakusem QUIZ

  Ile tak naprawdę zarabiają kasjerzy? Wcale nie tak mało!

  Najlepsze dzielnice w Krakowie? RANKING
  Autor: Piotr Tymczak

  Komentarze (27)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo slaba organizacja

  Hanna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bylam na wielu koncertach,ale tak slabej organizacji jeszcze nie widzialam. Organizator informuje w powyższym tekscie,ze dla uczestników na plycie byly dostepne toalety wewnatrz areny. Widzac...rozwiń całość

  Bylam na wielu koncertach,ale tak slabej organizacji jeszcze nie widzialam. Organizator informuje w powyższym tekscie,ze dla uczestników na plycie byly dostepne toalety wewnatrz areny. Widzac bardzo duze kolejki do "toi toi",ktore staly na zewnątrz spytalam obslugi,czy sa dostepne toalety wewnatrz,otrzymalam informację,ze nie ma. Co do wyjscia z plyty,w pewnym momencie obawialam sie o zycie. Byl taki scisk,ze nie bylo czym oddychac, niewiele brakowalo do nieszczescia. Dodatkowo w tlumie slyszalam,ze to nie pierwsze takie problematyczne wyjscie z Tauron Areny. Co do szatni,spokojnie mozna bylo dolozyc tam conajmniej kilka osob do obslugi. Szatnia byla na tyle duza,ze ludzie wydajacy kurtki nie przeszkadzaliby sobie. Mam tylko nadzieję,ze to wydarzenie nauczylo czegos organizatorow,by nastepnnym razem faktycznie nie doszlo do tragedii. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenada

  MiRy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Koncert extra ale to co się działo po koncercie to jednym słowem......Żenadaaaaa.... stewardzi stali jak kołki , każdą prośbę kierowaną do nich mógłbym kierować do ściany a odzew byłby ten sam....rozwiń całość

  Koncert extra ale to co się działo po koncercie to jednym słowem......Żenadaaaaa.... stewardzi stali jak kołki , każdą prośbę kierowaną do nich mógłbym kierować do ściany a odzew byłby ten sam. Totalny brak organizacji. To mój ostatni raz na tym obiekcie, nie mam zamiaru jeszcze raz przechodzić 2 godzinnej gehenny.... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To samo do na Garrixie

  Edm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak samo było po koncercie Martina Garrixa w Tauron Arenie, ludzie mdleli w kolejce do szatni, jedno wyjście , tragedia. Byłem na obydwóch koncertach i jak zobaczyłem, ze wydarzenie organizuje ta...rozwiń całość

  Tak samo było po koncercie Martina Garrixa w Tauron Arenie, ludzie mdleli w kolejce do szatni, jedno wyjście , tragedia. Byłem na obydwóch koncertach i jak zobaczyłem, ze wydarzenie organizuje ta sama agencja co Garixxa to zostawiłem kurtkę w samochodzie. Wyjazd z parkingu podziemnego dramat, sliskie podjazdy samochody nie potrafiły wyjechać. 1,5 wyjazd z parkingu, jednym slowem dramatzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Maskakra

  ll (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  W tym kraju musi dojść do tragedii by wreszcie ktoś odpowiedzialny za wrażenie zgody na organizację imprezy masowej poszedł po rozum do głowy i powiedział STOP BEZMYŚLNOŚCI ORGANIZATORÓW! Tylko...rozwiń całość

  W tym kraju musi dojść do tragedii by wreszcie ktoś odpowiedzialny za wrażenie zgody na organizację imprezy masowej poszedł po rozum do głowy i powiedział STOP BEZMYŚLNOŚCI ORGANIZATORÓW! Tylko tragedie działają na świadomość ludzi wielka szkoda! Osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo i organizatorzy imprez OGARNIJCIE SIĘ I ZACZNIJCIE MYŚLEĆ póki nie wezwie was prokurator...za spowodowanie tragedii !!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  skarga

  qwerty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  ludzie swoje organizator swoje - to jest właśnie polska. Ważne, że świstek jest że firma ok, a nie zdanie setek uczestników. Problem niestety w tym, że ludzie nie chcą pisać skarg, bo po co...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i co dalej?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Nie jestem prawnikiem ale czy w takiej sytuacji, odpowiednia instytucja państwowa nie powinna zweryfikować tej sytuacji aby upewnić się czy wszystko by w porządku? Tragedia w 1994 r. w Gdańsku,...rozwiń całość

  Nie jestem prawnikiem ale czy w takiej sytuacji, odpowiednia instytucja państwowa nie powinna zweryfikować tej sytuacji aby upewnić się czy wszystko by w porządku? Tragedia w 1994 r. w Gdańsku, niedawno w Bydgoszczy nie powinny się powtórzyć. Wojewoda ma chyba uprawnienia dot. imprez masowych i skoro są obawy, że tym obiekcie może dojsc do tragedii to chyba jest podstawa takich działań. Inna kwestia sa działania prokuratury dot. już odbytych imprez i sprawdzenie ich organizacjizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i po co

  tam chodzic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  wyjcow sluchac i jeszcze za to placic bo taka jest moda ? Oj narodzie narodzie, za wlasne pieniadze glupcow z siebie robicie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ochrona

  Nicki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Nie ma sie co dziwic jak ochroną koncertu zajeła sie firma DSFOKUR i BOSS. Z innymi firmami nie ma takich problemów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie bronię

  Prac Ochr. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chciałem zaznaczyć że decyzje zapadały z ramienia DSFokus a nie ze strony BOSSa.
  Nie piszę dla tego że bronię BOSSa, pracownicy BOSSa nie mieli nic do powiedzenia

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przecież tak jest zawsze

  Materac (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Na każdym koncercie w Tauron Arenie jest identycznie. Cała hala jest pusta a z płyty nie da się normalnie wyjść. tłok i wąskie schody na górę . Tak jakby nie można było otworzyć wyjść na sektory po...rozwiń całość

  Na każdym koncercie w Tauron Arenie jest identycznie. Cała hala jest pusta a z płyty nie da się normalnie wyjść. tłok i wąskie schody na górę . Tak jakby nie można było otworzyć wyjść na sektory po koncercie. Ogólnie sądzę , że debil który to wymyślił sam powinien stać na płycie podczas koncertu a potem spróbować wyjść.
  Ja ostatnio zamiast się pchać spokojnie piłem piwko ze znajomymi aż tłum przejdzie. trwało to spokojnie ponad godzinę.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaki organizator taka impreza

  zi00m (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Taka prawda, jaki organizator i jaka firma ochrony takie zapewnienie bezpieczeństwa.
  Dobrze, że nikomu nic się nie stało.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Zostań KOBIECĄ TWARZĄ MAŁOPOLSKI!

  Zostań KOBIECĄ TWARZĄ MAŁOPOLSKI!

  STRAŻAK ROKU | Zgłoś kandydatów do prestiżowych nagród!

  STRAŻAK ROKU | Zgłoś kandydatów do prestiżowych nagród!

  Nie daj się okraść w sieci

  Nie daj się okraść w sieci

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.

  Koniec urlopu na żądanie, zakaz dorabiania w innej firmie i dłuższy czas pracy dla palaczy.