Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miasto wydało milion na boiska, ale korzystanie z nich jest płatne. I drogie!

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Zamknięte boisko na ul. Korzeniaka w Krakowie
Zamknięte boisko na ul. Korzeniaka w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Boiska przy ulicy Korzeniaka powstały dla mieszkańców, którzy jednak muszą za nie płacić - bo gmina podpisała umowę z prywatnym operatorem.

Miasto zapłaciło prawie milion złotych za kompleks boisk sportowych w Olszanicy przy ulicy Korzeniaka. Do użytku został oddany dwa lata temu. Mieszkańcy nie nacieszyli się nim jednak zbyt długo. Zarząd Infrastruktury Sportowej (ZIS) wynajął bowiem boiska prywatnej firmie. Bezpłatnie można z nich korzystać tylko cztery godziny w tygodniu. Godzina najmu kosztuje 80 zł.

- Mało osób korzysta z tej opcji. Dlatego boisko przez większość czasu stoi puste - twierdzi Krzysztof Kwarciak, radny Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, tym bardziej że zaczął się sezon wakacyjny, młodzi mają więcej czasu i chcieliby korzystać z kompleksu, nie płacąc za to. - W Olszanicy mieszka prawie 2 tysiące osób. Na terenie osiedla brakuje miejsc do rekreacji. Szczególnie ogólnodostępnej infrastruktury sportowej. Młodzież nie ma gdzie spędzać wolnego czasu. Inne boiska są oddalone o wiele kilometrów - dodaje Kwarciak.

O to, aby za korzystanie z kompleksu nie trzeba było płacić, walczą aktywiści zrzeszeni w Stowarzyszeniu Mieszkańców Olszanicy, które chciało nawet podjąć się roli administratora. Obecnie umowa dzierżawy jest podpisana z Akademią Piłkarza Grzegorza Mielcarskiego (APGM). Czynsz, jaki płaci operator, to 800 złotych miesięcznie. Do tego dochodzi jeszcze podatek od nieruchomości.

Miejscy urzędnicy twierdzą, że od samego początku starali się zachęcić szkoły, kluby oraz stowarzyszenia do podjęcia się roli operatora, ale nie było odzewu.

- Podpisana została więc umowa dzierżawy z APGM - twierdzi Jerzy Sasorski, rzecznik prasowy ZIS-u. - Jest rozważana możliwość rozwiązania umowy, ale w takiej sytuacji gmina musiałaby zadbać o wyłonienie innego operatora, który byłby w stanie sprawnie i w należyty sposób zajmować się obiektem - dodaje. Twierdzi, że miasto jest nadal otwarte na propozycje mieszkańców.

- Ludzie nie mają nic przeciwko funkcjonowaniu szkółki sportowej. Uważam, że można pogodzić interesy społeczności lokalnej i przedsiębiorcy. Wystarczyłoby, żeby obiekt był otwarty po godzinach prowadzania tam zajęć - dodaje radny Kwarciak.

Przedstawiciele operatora zapewnili nas, że od 1 lipca do 31 sierpnia w poniedziałki, środy, piątki, soboty oraz niedziele boisko będzie bezpłatnie udostępnione dla mieszkańców. Ale tylko w godzinach od 16.30 do 19.30. Taka informacja pojawi się tam w weekend. Obecnie nie można liczyć na nic więcej.

WIDEO: Czego nie wolno wnosić na stadion podczas meczów Euro U21?

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska