Kraków. Kurs na zielone ściany i dachy. Na początek to gmina...

  Kraków. Kurs na zielone ściany i dachy. Na początek to gmina powinna dać przykład

  Zdjęcie autora materiału
  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Kraków. Kurs na zielone ściany i dachy. Na początek to gmina powinna dać przykład

  ©Pixabay

  Aktywiści miejscy, działacze na rzecz ochrony przyrody i krakowscy Pogromcy Bazgrołów postulują zazielenianie elewacji i dachów budynków w mieście. We wtorek o swoich propozycjach rozmawiali z wiceprezydent miasta Elżbietą Koterbą, a także przedstawicielami Zarządu Zieleni Miejskiej oraz magistrackiego Wydziału Kształtowania Środowiska. Urzędnikom spodobały się zielone postulaty. Będą efekty?
  Kraków. Kurs na zielone ściany i dachy. Na początek to gmina powinna dać przykład

  ©Pixabay

  Jak wymienia Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, który uczestniczył we wtorkowym spotkaniu, propozycja dla miasta zmierza w trzech kierunkach.

  - Po pierwsze: żeby nowo projektowane budynki miejskie obowiązkowo miały zielone ściany - czyli by były one obsadzane pnączami albo by pojawiały się na nich panele roślinne - a także zielony dach - mówi Waszkiewicz. - Po drugie, żeby elewacje istniejących budynków miejskich również były zamieniane na zielone ściany. Tu nie postulujemy zielonych dachów, bo wymagałoby to zmiany konstrukcji, ale zielone ściany spokojnie da się zrobić - tłumaczy.

  Prezes TnROP podkreśla, że to miasto powinno dać dobry przykład, dlatego to od budynków gminnych należy zacząć.

  Aktywiści chcieliby również, aby obowiązki tworzenia zielonych ścian i dachów były zapisywane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego dla budynków o określonych parametrach (wymóg nie dotyczyłby np. domów jednorodzinnych), a także w decyzjach o warunkach zabudowy.

  Wiceprezydent i miejscy urzędnicy uznali pomysły za ciekawe, podobają im się. I już pierwszy nowo budowany blok komunalny w Nowej Hucie miałby być zrealizowany właśnie w takiej formule, czyli z zielonym dachem i ścianami.

  Zadeklarowano też, że dałoby się przy istniejących budynkach ustawiać podpory, po których można by puścić pnącza.

  Wiceprezydent Koterba zadeklarowała, że rzeczywiście w nowych planach miejscowych pojawią się zapisy mówiące o tworzeniu zielonych ścian lub dachów. Zaznaczała, że taki zapis nie może mówić o tym, by powstawały one w związku z utratą powierzchni biologicznie czynnej pod zabudowę. Miałaby to być dodatkowa powierzchnia zielona.

  Wprowadzanie tego typu zapisów zarówno w planach miejscowych, jak też ewentualnie w "wuzetkach" zostanie jeszcze przez urząd przeanalizowane prawnie.

  Aktywiści podkreślają, że pokryte roślinami ściany i zielone dachy to rozwiązanie korzystne z wielu powodów. Mogą stanowić element walki ze smogiem, ale też z bazgrołami, bo po pnączach zwyczajnie nie da się bazgrać. Dają świetny efekt wizualny, bo ładnie wyglądają. Stanowią środowisko życia dla ptaków, trzmieli, motyli. Zielone ściany to też korzystny efekt dla właściciela obiektu, bo dzięki pnączom zyskuje ocieplenie budynku i osuszenie gruntu.

  - Dachy nie są dzisiaj wykorzystywane. A gdyby to były dachy zielone, mogą stać się miejscem wypoczynku albo - w przypadku obiektów komercyjnych - zamienić się np. na kawiarnie - wskazuje Mariusz Waszkiewicz.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  [a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe ile pozniej

  kasy wydadza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  na skutek zagrzybienia i wilgoci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A pan Mariusz to z którego oddziału się urwał? Pomysł może dobry, ale gość się tak skompromitował dotychczasowymi pomysłami, że mało prawdopodobne, aby ktoś chciał go realizować. Gniazda w...rozwiń całość

  A pan Mariusz to z którego oddziału się urwał? Pomysł może dobry, ale gość się tak skompromitował dotychczasowymi pomysłami, że mało prawdopodobne, aby ktoś chciał go realizować. Gniazda w szkieletorze itpzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z tego

  gdzie spiewaja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  zielono mi. https://www.youtube.com/watch?v=41v-g5f2t20

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Krakus" - bzdura

  M (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  i dlatego pnącza są utrzymywane na Wawelu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dobra inicjatywa !

  ekoista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Od wielu lat namawiam także do tego aby wprowadzać żywa zieleń, tam gdzie to tylko możliwe. Na ściany i dachy budynków, balkony i tarasy. Żeby zwężać chodniki i zasiewac trawę zamiast...rozwiń całość

  Od wielu lat namawiam także do tego aby wprowadzać żywa zieleń, tam gdzie to tylko możliwe. Na ściany i dachy budynków, balkony i tarasy. Żeby zwężać chodniki i zasiewac trawę zamiast niepotrzebnego betonu. Jako ciekawostkę podam że np w Madrycie jeżdżą autobusy miejskie z mini ogródkami na dachach. Wszystko po to aby ograniczyć skutki nagrzewania się miasta latem. Zieleń to życie !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak?

  krakus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Wilgoć i robactwo będzie na ścianach


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  STADION

  Krak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Obowiązkowo zazielenic Stadion Wisły !!!!!!!!!!!!
  Puścic bluszcz od stony Błoń na tą wstrętną elewacje z betonu i wielkich rur.....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange