Kraków chce kupić 150 nowych autobusów elektrycznych

  Kraków chce kupić 150 nowych autobusów elektrycznych

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Janiszewska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  W czwartek, 29 czerwca zostało podpisane porozumienie władz Krakowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie realizacji programu transportu bezemisyjnego.
  Porozumienie dotyczy współpracy przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

  - Podpisane porozumienie daje MPK SA możliwość zakupu do 150 nowych autobusów elektrycznych, w tym do 100 autobusów przegubowych – zaznaczył Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie. - Podpisany dokument zakłada, że na zamówienie tych pojazdów otrzymamy dofinansowanie na poziomie co najmniej 60 proc.


  Bardzo ważnym elementem tego projektu jest możliwość przetestowania dodatkowych 11 pojazdów. MPK chce je skierować na dedykowaną linię, na której zostanie zainstalowana infrastruktura do ładowania baterii. Dokument zakłada, że nowe autobusy elektryczne pojawią się w Krakowie w latach 2019-2021 roku.

  - Dzięki tym zakupom autobusów elektrycznych Kraków stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, gdzie pasażerowie będą mieć do dyspozycji wyłącznie pojazdy ekologiczne spełniające co najmniej normę Euro 5, w tym hybrydowe i elektryczne – podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

  To kolejne już działanie władz miasta i MPK SA, którego celem jest zakup ekologicznych, przyjaznych dla środowiska pojazdów. Tylko w tym roku do Krakowa w sumie zostanie dostarczonych 112 nowych autobusów, w tym 20 z napędem elektrycznym. Obecnie trwa postępowanie przetargowe na zakup kolejnych 75 ekologicznych autobusów z silnikami Euro 6, które do Krakowa zostaną dostarczone w 2018 roku.

  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki CO TY WIESZ O KRAKOWIE

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   no i od busów też tego trzeba wymagać - albo dojazd na P&R wyłącznie i niższe ceny biletów (trasa kr

   ekobus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   bo te argumenty że ludzie przestaną jeździć jak im się ograniczy dostęp do centrum - to może obniżyć adekwatnie cenę biletu
   albo - ludzie się przesiądą na własne auta - proszę bardzo, ciekawy...rozwiń całość

   bo te argumenty że ludzie przestaną jeździć jak im się ograniczy dostęp do centrum - to może obniżyć adekwatnie cenę biletu
   albo - ludzie się przesiądą na własne auta - proszę bardzo, ciekawy jestem ilu chętnie postoi w korkach i potem zapłaci za parkowanie - rzeczywistość zweryfikuje trafność tego argumentu
   Może powinni mieć busy z bagażnikami na rowery - i potem z P&R na rowerach (choć wygodniej z Wavelo)zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?