Kraków. Chaotyczna zabudowa, CBA i sesja. Jacek Majchrowski...

  Kraków. Chaotyczna zabudowa, CBA i sesja. Jacek Majchrowski pod ostrzałem

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  , Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Biurowiec przy rondzie Młyńskim. Urzędnicy dali zgodę na budowę 48-metrowego budynku dzień przed wejściem w życie planu, który dopuszczał tylko 16 metrów.
  1/12
  przejdź do galerii

  Biurowiec przy rondzie Młyńskim. Urzędnicy dali zgodę na budowę 48-metrowego budynku dzień przed wejściem w życie planu, który dopuszczał tylko 16 metrów. Decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego decyzja o warunkach zabudowy została uchylona.

  Dziś odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta poświęcona chaotycznej zabudowie Krakowa. Liczne kontrowersyjne przypadki opisujemy od miesięcy. Niektórymi interesują się służby państwa. Wyjaśnień od prezydenta Majchrowskiego chcą głównie radni PiS.


  - Będziemy pytać prezydenta Jacka Majchrowskiego o sześć konkretnych przypadków z projektu naszej uchwały. Będziemy pytać o zgodność wydanych decyzji z prawem. Będziemy pytać czemu prezydent przyzwala na taką chaotyczną zabudowę miasta i jaki ma plan na dalsze funkcjonowanie wydziału architektury - zaznacza radny Michał Drewnicki (PiS).
  Jak dodaje, przypadki zabudowy budzącej kontrowersje zgłosili im mieszkańcy, po tym jak często odbijali się od urzędników, jak od ściany. Te przypadki opisywaliśmy nieraz na naszych łamach, a po jednej z naszych publikacji sprawą interesuje się cały czas Centralne Biuro Antykorupcyjne.

  PRZECZYTAJ KOMENTARZ BARTOSZA DYBAŁY: Prezydent doczeka się pomnika z betonu

  Przypomnijmy. Deweloper Artur S. wpłacił na kampanię prezydenta Jacka Majchrowskiego w 2010 roku 19 tys. 800 zł. Później z prezydenckimi urzędnikami podpisał korzystną umowę na budowę drogi do bloków, które planował przy ul. Dąbrowskiego (te tereny kilka lat później sprzedał innemu deweloperowi).

  Żeby szybko przygotować zgodę na budowę drogi, urzędnicy skorzystali ze specustawy drogowej na Euro 2012 i wydali tzw. decyzję ZRID. Zrobił to prezydent miasta Krakowa na wniosek... prezydenta miasta Krakowa. Wątpliwości budzi użycie takiego trybu, bo specustawa mówi o drogach publicznych, a ta którą chciał deweloper nigdy taką nie była. Problem byłby mniejszy, gdyby urzędnicy wydali zgodę na cały zaplanowany w tym rejonie układ drogowy, który służyłby okolicznym mieszkańcom. Decyzję wydano jednak tylko dla drogi ślepej, pod planowaną inwestycję. Żeby walczyć z niekorzystną decyzją, mieszkańcy z Zabłocia zrzeszyli się w stowarzyszeniu Własny Dom. Uważają, że wydano ją z naruszeniem przepisów.

  Po naszym tekście sprawą zainteresowało się CBA. - Wydział postępowań kontrolnych delegatury krakowskiej cały czas analizuje dokumenty, ściągane są kolejne. Sprawa jest w naszym zainteresowaniu - mówił nam pod koniec stycznia Piotr Kaczorek, rzecznik CBA. Nieoficjalnie wiemy, że sprawa jest skomplikowana, stąd wydłużające się prace.

  Sąd zakazał budowy bloków


  Kontrowersyjnych przykładów jest więcej. Radni Prawa i Sprawiedliwości będą podczas dzisiejszej sesji pytać prezydenta Krakowa m.in. o osiedle Stańczyka. Zauważają, że zgoda na jego budowę została wydana w momencie, gdy grunty były przeznaczone jeszcze pod działalność przemysłową. Tak wynikało z warunków użytkowania wieczystego. Dopiero później zostało to zmienione. Wojewódzki Sąd Administracyjny w ogóle zakazał deweloperowi budowy bloków, bo pozwolenie na budowę zostało wydane niezgodnie z prawem. Chodziło m.in. o niekompletną dokumentację projektową.

  Kontrowersje wzbudza też zabudowa północnej części pasa startowego dawnego lotniska Kraków-Czyżyny. Chodzi o słynne już osiedle Avia. Docelowo ma na nim zamieszkać ok. 10 tys. osób. A jak zauważają radni, nie zapewniono dla nich wystarczającej infrastruktury. Chodzi m.in. o drogi, bo przecież wraz z lokatorami pojawią się nowe auta.

  Jak informowaliśmy ostatnio na łamach „Dziennika Polskiego”, osiedle zaczyna być problematyczne dla mieszkańców tego rejonu miasta, m.in. osiedli Dywizjonu 303 oraz 2. Pułku Lotniczego. Dlatego trzeba m.in. rozbudować układ drogowy. Chodzi o wykonanie lewoskrętu z ul. Orlińskiego w ul. Stella-Sawickiego, który planują urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT). Pierwsza z dróg została wybudowana przez dewelopera i wyprowadza ruch z Avii. Inwestor zapewnia jednak, że zgodnie z przeprowadzoną analizą, lewoskręt nie był potrzebny na etapie budowy wielkiego blokowiska.

  Ogromne kontrowersje wzbudza też m.in. wizja zabudowy blisko 35-hektarowego terenu w pobliżu ulicy Golikówka. Większość działek ma tam Instal Kraków, a w planach ich zagospodarowanie. Przeszkodą do stawiania budynków jest plan zagospodarowania, który przewiduje w tym miejscu „tereny rolnicze”. Jednak w nowym studium zagospodarowania przestrzennego z 2014 roku, z którym wszystkie plany muszą być zgodne, przeznaczenie gruntów zostało zmienione.

  Wniosek do zmiany tego ważnego dokumentu złożyła m.in. właśnie firma Instal, która poprosiła, żeby w przeznaczeniu terenu między ulicami Surzyckiego a Golikówką oraz wzdłuż tej ostatniej, uwzględniono zabudowę wielo- i jednorodzinną. Tak się stało. Następnie w czerwcu 2016 r. złożono wniosek o zmianę planu zagospodarowania. Zapewne po to, by usunąć zapis przekreślający plany dewelopera i przeznaczyć działki pod zabudowę.

  Prace nad dokumentem trwają. Największe kontrowersje wzbudza fakt, że Piotr Juszczyk, prezes Instalu, w 2014 roku wpłacił ponad 25 tysięcy złotych na kampanię wyborczą prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jego urzędnicy nie widzą problemu. Twierdzą, że obecny plan miejscowy nie jest zgodny ze studium, dlatego trzeba sporządzić nowy.

  Radni Prawa i Sprawiedliwości będą też chcieli uzyskać wytłumaczenia od prezydenta Majchrowskiego w sprawie budowy osiedla „Lazurowy Park” przy ulicy Filtrowej. Jak informowaliśmy na łamach „Dziennika Polskiego” już w maju 2016 roku, jeden z bloków wyrósł za blisko szamba sąsiada. Zbiornik ma pojemność ponad 17 metrów sześc., więc zgodnie z przepisami odległość między jego pokrywą a nowym budynkiem powinna wynosić co najmniej 30 metrów. Blok odsunął się od szamba tylko o połowę tego.

  Nieliczne z kontrowersyjnych inwestycji udaje się zatrzymać. Chodzi m.in. o biurowiec, który miał powstać przy rondzie Młyńskim. Urzędnicy wydali zgodę na jego postawienie w miejscu, gdzie dominuje niska zabudowa. Dzień później wszedł w życie plan miejscowy, który dopuszcza tam budynki do 16 metrów wysokości. Po tym, jak opisaliśmy sprawę, zainteresowała się nią prokuratura.

  Nie ma wizji rozwoju miasta


  Skalę problemu pokazują liczby. W minionym roku krakowscy urzędnicy wydali aż 157 pozwoleń na budowę bloków i osiedli. Liczba wydawanych pozwoleń wzrosła w Krakowie ponad dwukrotnie w ciągu czterech lat. Krakowianie widzą to na każdym kroku. Oczywiście nie chodzi o to, żeby nie budować, ale żeby mieć wizję rozwoju miasta. A tego władzom Krakowa brakuje.

  Według niektórych radnych, chaotyczną zabudowę generują nieprecyzyjne przepisy, które umożliwiają indywidualną interpretację różnych spraw. Tak twierdzi radny miejski Grzegorz Stawowy (PO), choć jak dodaje, miejscy urzędnicy mogliby częściej odmawiać deweloperom pozwoleń budowlanych. - Choć każda sprawa wymaga oczywiście osobnego podejścia - zaznacza Grzegorz Stawowy.

  Skrajnie odmienne głosy płyną z klubu prezydenckiego Przyjazny Kraków. - Nie ma czegoś takiego jak wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę na lewo i prawo. Urzędnicy wydają je zgodnie z obowiązującymi przepisami. Procedura jest powszechnie znana. Jeżeli ktoś z magistratu złamał prawo, zachęcam radnych PiS do składania wniosków do prokuratury. Podczas sesji wykażę, że są hipokrytami - twierdzi Łukasz Wantucha.

  O komentarz poprosiliśmy Monikę Chylaszek, rzecznika prasowego Jacka Majchrowskiego:

  Decyzje urzędników w prawach budowlanych nie są uznaniowe. Urzędnik nie może odmówić wydania decyzji, jeżeli inwestor spełni wszystkie warunki przewidziane ustawami. Co więcej, gdy sprawa trafia do sądu, sądy administracyjne często stają po stronie inwestora. Kraków wielokrotnie apelował o zmiany w prawie, by wyposażyć samorząd w większe uprawnienia, jeżeli chodzi o wydawanie decyzji budowlanych.

  Dlatego sesję, zwołaną przez klub Prawa i Sprawiedliwości, który ma największy w tej chwili wpływ na obowiązujące w Polsce prawo, należy uważać za akt czysto polityczny i próbę zdyskredytowania urzędników w oczach mieszkańców z myślą o nadchodzących wyborach.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  [a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"
  Komentarze (90)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zabudowa krakowa

  olo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  przyjedźcie na krowodrzę, okolice wrocławskiej, koło poczty powstanie budynek chyba z 1 miejscem parkingowym, balkony będą wychodzić na prywatną posesje, a najlepsze jest to że prywatna budowa...rozwiń całość

  przyjedźcie na krowodrzę, okolice wrocławskiej, koło poczty powstanie budynek chyba z 1 miejscem parkingowym, balkony będą wychodzić na prywatną posesje, a najlepsze jest to że prywatna budowa będzie na terenie gminnymzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mówisz o tym molochu przy końcu Głowackiego?

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  tuż przy stacji kolejowej Kraków-Łobzów? To jest jakaś tragedia... Powycinali mnóstwo drzew, które znajdowały się wzdłuż ulicy, jezdnię zwęzili (nie wiem czy ją z powrotem poszerzą czy nie, ale...rozwiń całość

  tuż przy stacji kolejowej Kraków-Łobzów? To jest jakaś tragedia... Powycinali mnóstwo drzew, które znajdowały się wzdłuż ulicy, jezdnię zwęzili (nie wiem czy ją z powrotem poszerzą czy nie, ale póki co jest tam nieprawdopodobnie wąsko i po zmierzchu nie widać końca asfaltu...), bloczysko jest wielkie i współczuje każdemu, kto kupi tam mieszkanie. Okna i balkony na jedną z najbardziej zakorkowanych ulic Krakowa, no idealnie...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No ten budynek przy Głowackiego to jakiś totalny hardkor

  Luck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  fakt, lokalizacja fajna ze względu na stację kolejową pod nosem, ale innych plusów nie widzę. No, może to kościoła Królowej Jadwigi i do Biedronki/Tesco/Kauflanda blisko :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  urzędnicy zasłaniają się brakiem planów zagospodarowania

  Muzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  ale np Pychowice od dawna plan taki posiadają. Jest on jednak tak nieudolnie sformułowany , że deweloperzy przy niewątpliwej szczególnej przychylności urzędników z UArchitektury robią dokładnie co...rozwiń całość

  ale np Pychowice od dawna plan taki posiadają. Jest on jednak tak nieudolnie sformułowany , że deweloperzy przy niewątpliwej szczególnej przychylności urzędników z UArchitektury robią dokładnie co chcą. Niektóre obiekty powstają z ewidentnym naruszeniem prawa, a większość się o takowe ociera. Strach pomyśleć czy rządzą nieudacznicy czy po prostu zachodzi tu jakaś inna okoliczność .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wydział architektury

  brum (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Wydział Architektury w ogromnej większości tworzy banda niedouczonych architektów, którzy nie znają ani prawa budowlanego ani prawa administracyjnego. Brak kompetencji od kierowników po szeregowych...rozwiń całość

  Wydział Architektury w ogromnej większości tworzy banda niedouczonych architektów, którzy nie znają ani prawa budowlanego ani prawa administracyjnego. Brak kompetencji od kierowników po szeregowych pracowników. Tyle w temacie. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  moze douczeni

  ale pazerni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  na kase

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przegrany

  Tak tak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Majchrowski przegrał proces sądowy w sądzie w Krakowie z jednym mieszkancem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  możesz podać

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  jakieś szczegóły, o co chodzi?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jaki proces sądowy?

  Luck (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  ???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  betonowanie krakowa

  ram (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  bzdury opowiada J. Majchrowski ustami swego rzecznika mówiąc że "Decyzje urzędników w prawach budowlanych nie są uznaniowe. Urzędnik nie może odmówić wydania decyzji, jeżeli inwestor spełni...rozwiń całość

  bzdury opowiada J. Majchrowski ustami swego rzecznika mówiąc że "Decyzje urzędników w prawach budowlanych nie są uznaniowe. Urzędnik nie może odmówić wydania decyzji, jeżeli inwestor spełni wszystkie warunki przewidziane ustawami. Co więcej, gdy sprawa trafia do sądu, sądy administracyjne często stają po stronie inwestora".
  Otóż te decyzje są uznaniowe i na tym polega praca urzędnika, że chroni on dobro obywatela i mieszkańca, bo do tego został powołany...a od wielu lat najwyższym złem jest zanieczyszczenie powietrza, brak zieleni, likwidacja gotowych funkcjonujących terenów zielonych w imię "dawania roboty " zakładom utrzymania zieleni, tworzenie zatorów komunikacyjnych i totalnego chaosu komunikacyjnego....Za te przewinienia krakowianie złożą pozew zbiorowy ponieważ jest to działanie na ich szkodę...

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Barwy polityczne nie powinny mieć znaczenia

  Liczy się ład przestrzenny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  A że jest źle, postępuje chaotyczna i agresywna zabudowa to widać w Krakowie niemal na każdym kroku. Mnie najbardziej denerwuje - zanikanie osi widokowych, przez to człowiek, mieszkaniec czuje się...rozwiń całość

  A że jest źle, postępuje chaotyczna i agresywna zabudowa to widać w Krakowie niemal na każdym kroku. Mnie najbardziej denerwuje - zanikanie osi widokowych, przez to człowiek, mieszkaniec czuje się przytłoczony, blokami - kolcami, nie ma na czym oka zawiesić w dłuższej perspektywie widokowej. Zatykanie korytarzy przewietrzania miasta, brak odpowiedniego wyprofilowania budynków i wpisanie ich w krajobraz, tak aby nie przytłaczały otoczenia a nawet całej okolicy. Zanik wyraźnej linii zabudowy, od terenów wolnych i zieleni otwartej, zieleni urządzonej i nieurządzonej. Teren zabudowany ciągnący się w nieskończoność, brak przerw w zabudowie pomiędzy Krakowem a sąsiednimi gminami. Rozpraszanie się zabudowy za miastem, tam także źle się dzieje w zagospodarowaniu terenu. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jakie barwy polityczne

  taki lad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  a najgorsza czerwona, bo do szalenstwa doprowadza, jak czerwona plachta na byka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zabudowa Krakowa

  honorka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Na ul. Ptasiej, gdzie jest zabudowa domków jednorodzinnych w miejsce starej chałupy zamiast powstać domek to powstał blok, Na ul. Brogi buduje się blok, Na ul. Czerwonego Prądnika przy torach,...rozwiń całość

  Na ul. Ptasiej, gdzie jest zabudowa domków jednorodzinnych w miejsce starej chałupy zamiast powstać domek to powstał blok, Na ul. Brogi buduje się blok, Na ul. Czerwonego Prądnika przy torach, gdzie był akurat przewiew na tereny zabudowane domkami jednorodzinnymi po drugiej stronie ulicy, powstaje wieżowiec. Brak przewiewu. Na 29 Listopada wybudowane trzy wieżowce, które zamkną przewietrzenie terenów przy ul. Wileńskiej /os. Wiśniowa i okoliczne bloki. Pan Wantuch lepiej żeby już się nie wypowiadał, bo już przyklepał z prezydentem i radą miasta filię Szkoły Podstawowej Nr 95, oddaloną o 3 km od macierzystej szkoły. Teraz tworzą po jednej klasie I i II ale w obrębie szkoły, bo boi sie wyborców ze swojego terenu. Reszta dzieci z dalszych terenów a w rejonizacji szkoły to są be. Mam nadzieję, że w wyborach całe towarzystwo polegnie za smog, zabudowę i manipulowanie dziećmi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Majchrowski święty nie jest, ale pamiętamy o Kościelnej Komisji Majątkowej

  henrk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 15

  i jak PiS lobbowało na rzecz Kościoła Katolickiego. To właśnie Majchrowski uratował Kraków i Polskę przed czarną mafią i watykańskimi kolaborantami. Wycinka drzew w Krakowie i okolicy to też...rozwiń całość

  i jak PiS lobbowało na rzecz Kościoła Katolickiego. To właśnie Majchrowski uratował Kraków i Polskę przed czarną mafią i watykańskimi kolaborantami. Wycinka drzew w Krakowie i okolicy to też zasługa PiS.
  Światowe Dni Młodzieży Katolickiej do dzisiaj oficjalnie nie rozliczone. Mieszkańcy nie wiedzą jakie miasto poniosło straty w wyniku tej samowolki watykańskiego gubernatora Dziwisza wspieranego przez radnych PiS. Majchrowski i Rada Miasta kombinuje i lawiruje. Senator Kogut, to też przecież PiSowiec.. Układ krakowskiej ośmiornicy ma się świetnie. PO, PiS, prezydent Majchrowski wzajemnie się wspierają i wymieniają korzyściami. Tym miastem rządzi TWA. W Krakowie kandydat na którego można głosować z czystym sumieniem, zostanie natychmiast osaczony przez cwaniaków i wyeliminowany z gry o tron. Przecież nie zagłosuję na populistę Gibałę, który zmienia poglądy jak rękawiczki, a do tego ten jego wujek Gowin. Mam nadzieję , że w wyborach prezydenckich wystartuje przewodniczący dzielnicy XVI Andrzej Buczkowski. Znam gościa osobiście i wiem ,że jest nie przekupny. Prezydent Majchrowski już za bardzo wszedł w tzw. 'układ' i układa się z klerem.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przed nimi uratowal

  ale by zostalo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  innym lekka raczka sprzedal za bezdurno i rozdal. Jak myslisz, na czyich gruntach w olbrzymiej wiekszosci stoja supermarkeciki , tych pofabrycznych tez, kto to opylil. Steszczaj sie i nie wypisuj...rozwiń całość

  innym lekka raczka sprzedal za bezdurno i rozdal. Jak myslisz, na czyich gruntach w olbrzymiej wiekszosci stoja supermarkeciki , tych pofabrycznych tez, kto to opylil. Steszczaj sie i nie wypisuj durnowatych elaboratow bo tego itak nikt nie czyta. Najwazniejsze ze KK i Watykanowi dolozyles lewaczku, nie baczac na swoich czerwonych ile zagarneli. Zaczyna sie wszysto powolutku rozkrecac z aferkami, PO nitce do klebka i trzeba bedzie stanac oko w oko z wymiarem sprawiedliwosci i jednym i drugim.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  marze o tym, zeby minister ziobro

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

  Pewnego dnia dobrał sie do tylkow i naszemu prezydentowi i całej jego swicie - wladzom miasta krajowa


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wkoncu zaczna sprzatac stoleczki krakowskich zlodziei

  krakowianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  krakowskie betony

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hahahaha

  ja tez ja tez (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Montelupich czynne 24h/dobe, nowo przybyli tam mile widziani i chetnie witani.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to co, przygotowujemy zbiorowe pismo do Zbigniewa Z.?

  Reader (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  z prośbą o pomoc w Krakowie? :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panie prezydencie

  as (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 4

  Miej pan honor i nie startuj w kolejnych wyborach...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego?

  grzeg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 17

  Boisz się, że wygra? Słusznie się boisz.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie musi sie bac palancie

  jego CBA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  nie nachodzi.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange