Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Bezpłatne szczepienia i badania

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Urząd miasta kontynuuje program profilaktyki zakażeń meningokokowych oraz program profilaktyki zakażeń pneumokokowych w latach 2016-2018, organizując bezpłatne szczepienia dla najmłodszych. Równocześnie przygotowano też akcję darmowego badania stawów biodrowych u niemowlaków. Podajemy jak i gdzie się zgłosić.

Badania profilaktyczne USG stawów biodrowych dla dzieci są przeznaczone dla niemowląt w wieku od 4 tygodni do 4 miesięcy zamieszkałych w Krakowie. Świadczenie obejmuje badanie kliniczne oraz USG, wykonywane przez lekarza specjalistę.

Dysplazja, czyli niedorozwój stawów biodrowych jest najczęstszą wrodzoną wadą narządu ruchu. Nierozpoznana powoduje przedwczesny rozwój zmian zwyrodnieniowych. W konsekwencji może spowodować konieczność leczenia operacyjnego.

Rodzicowi bądź opiekunowi dziecka trudno jest samemu rozpoznać niedorozwój bioder, dlatego tak ważne jest pójście do specjalisty i przeprowadzenie badania USG.

Placówki:
- Comarch Healthcare S.A., ul. Prof. Życzkowskiego 29, Kraków (12) 376 31 31
- SCDZ Medicina ul. Grzegórzecka 67 C, Kraków (12) 345 70 05
- Secjalistyczne Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży, ul. Wielicka 25, Kraków (12) 294 1825

Z kolei programem szczepień przeciw pneumokokom mogą być objęte dzieci do 3 lat, które uczęszczają w Krakowie do żłobków i przedszkoli. Z kolei program zakażeń meningokokowych jest adresowany do dzieci w wieku od 12 do 24 miesięcy (dziecko nie musi uczęszczać do żłobka czy przedszkola). Dzieci powinny mieć miejsce zamieszkania na terenie Krakowa.

Program jest realizowany przez:

1) Falck Medycyna Sp. z o.o., ul. Mazowiecka 4-6, tel. (12) 630 49 28.

2) Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika w Krakowie, ul. Strzelecka 2, informacja i rejestracja do szczepień: (12) 430-34-72.

3) Comarch Healthcare S.A., ul. Prof. Życzkowskiego 29, tel. (12) 376 31 31.

4) NZOZ Praktyka Grupowa Lekarzy Rodzinnych, ul. Bocheńska 4, tel. (12) 430 57 73 lub (12) 430 14 00.

Ostatecznej kwalifikacji do szczepienia dziecka dokonuje lekarz. Rodzice lub opiekunowie dzieci powinni ustalić telefonicznie termin szczepienia, zgłaszając się do szczepienia z „książeczkami zdrowia i szczepień dziecka”. Niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość dziecka (oświadczenie rodzica) wraz z Nr PESEL (datą urodzenia), wskazaniem miejsca zamieszkania oraz zawarta umowa o korzystanie z usług żłobka lub przedszkola (do wglądu) lub zaświadczenie o korzystaniu z usług żłobka lub przedszkola.

Uwaga! Decyduje kolejność zgłoszeń dzieci, do wyczerpania ilości szczepionek w danym roku realizacji Programu. W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt z Referatem Biura Zdrowia ds. Ochrony Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, al. Powstania Warszawskiego 10, IV piętro, pokój Nr 404/411, 31-549 Kraków, tel. (12) 616-94-92.

Kwota przeznaczona z budżetu miasta Krakowa na realizację programów w 2016 roku wynosi 160 000 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska