Kraina z klocków lego na starym dworcu PKP w Krakowie...

  Kraina z klocków lego na starym dworcu PKP w Krakowie [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  HistoryLand - zapowiedz wystawy zrealizowana w Alwerni
  1/52
  przejdź do galerii

  HistoryLand - zapowiedz wystawy zrealizowana w Alwerni ©Andrzej Banaś / Polska Press

  W dawnym budynku Dworca Głównego powstanie interaktywne centrum historii - będą zabytki i pola bitew zrekonstruowane z klocków.
  Zabytkowy budynek przy pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, należący do PKP, w końcu znalazł nowego najemcę. Trzech przedsiębiorców stworzy w nim projekt HistoryLand, czyli interaktywne centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Na odwiedzających czekać będą zbudowane z dziesiątek tysięcy klocków lego makiety. Największa z nich będzie miała ok. 200 mkw. powierzchni i znajdzie się na niej bitwa pod Grunwaldem, a cały HistoryLand zajmie powierzchnię ponad 2500 mkw. Wielkie otwarcie planowane jest na przełomie września i października.

  W HistoryLand zobaczymy też m.in. bitwę morską Polaków ze Szwedami pod Oliwą, walki o Monte Cassino oraz obronę Westerplatte. Pokazane zostaną również najważniejsze polskie zabytki - Bazylika Mariacka, Katedra Wawelska, klasztor na Jasnej Górze, Biskupin, Sukiennice, Wieża Ratuszowa w Krakowie. Będą też Drzwi Gnieźnieńskie, a ponadto Stocznia Gdańska. Obiekty zostaną zbudowane w skali 1:50, z jednym wyjątkiem - Drzwi Gnieźnieńskie powstaną w skali 1:1, by oddać detale tego zabytku.

  Zobacz jak będzie wyglądać wystawa!
  21 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Zapowiedź wystawy została zrealizowana w Alwerni

  Kraków. W dawnym budynku dworca pojawi się ekspozycja z klocków lego [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Zapowiedź wystawy została zrealizowana w Alwerni ©Andrzej Banaś / Polska Press  To wszystko zobaczymy już w czasie otwarcia ekspozycji, ale ma się ona ciągle rozwijać. Organizatorzy już planują budowę makiety z odsieczą wiedeńska. Jednakże do wykonania wszystkich pomysłów potrzeba milionów klocków. Przez lata zbierano je na całym świecie, w tym tysiące koni lego dla rycerzy spod Grunwaldu.

  - HistoryLandu nie będzie się zwiedzać. W History Landzie będzie się odkrywać historię i to wszystkimi zmysłami - zapowiada Sandra Żochowska, rzecznik prasowa HistoryLand.

  Do eksponatów z klocków mają zostać dodane efekty świetlne i multimedia, np. armaty okrętów w bitwie pod Oliwą mają strzelać, gdy zwiedzający włączy taką funkcję. Z kolei na Jasnej Górze zostanie zainscenizowana jej obrona przed Szwedami, a równocześnie pielgrzymka Jana Pawła II. Do tego pojawią się informacje multimedialne opisujące miejsca i wydarzenia. Wystawa ma edukować, będzie tam można organizować lekcje.

  Adaptacja budynku ma pozwolenia konserwatorskie. - Doceniamy ten pomysł i wyjątkowe połączenie zabytkowego obiektu i historii z nowoczesnymi rozwiązaniami - mówi Jan Janczykowski, małopolski wojewódzki konserwator zabytków. - Pomieszczenia zostaną zaadaptowane z poszanowaniem zabytkowego charakteru dworca.

  Zobacz galerię

  W ekspozycję zainwestowali trzej deweloperzy pochodzący z Poznania, ale ich firma działa w Krakowie. Na co dzień stawiają budynki z betonu i stali, ale od dziecka lubili bawić się klockami. Decyzja o stworzeniu nietypowej wystawy zapadła trzy lata temu.

  To przedsięwzięcie komercyjne, wstęp będzie biletowany. Cennika jeszcze nie określono, ale organizatorzy zapewniają, że koszt wizyty będzie zbliżony do ceny biletu do kina.
  WIDEO: Motoshow 2017. Ostra jazda z czterema żywiołami

  Autor: Konrad Hajdamowicz, Gazeta Krakowska

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama