Komendant Lis odwołany. "Z decyzjami w policji się nie...

  Komendant Lis odwołany. "Z decyzjami w policji się nie dyskutuje"

  Nicole Makarewicz

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Odwołanie policjanta dawno nie wywołało takiej reakcji. W obronie podinsp. Krzysztofa Lisa kierowcy chcieli nawet blokować autostradę. Nowym komendantem został podkomisarz Sławomir Prokocki.

  Podinsp. Krzysztof Lis odwołany z komisariatu autostradowego A4. "Nazywano mnie Komendant Problemik"  - Komendant wojewódzki ma prawo do swobodnego doboru osób, z którymi współpracuje - tłumaczyła decyzję o odwołaniu Krzysztofa Lisa, szefa komisariatu autostradowego w Krakowie, nadkomisarz Katarzyna Cisło z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

  Ale ta decyzja wywołała spore zamieszanie, bo nie odwołuje sie bez powodu policjanta, który pokazuje ludzką twarz policji, jest osobą którą można się pochwalić. A Lis to funkcjonariusz szanowany przez kierowców jak mało, który policjant. Obejmując stanowisko komendanta w 2013 roku postawił sobie za cel zbliżenie środowiska policjantów i kierowców.

  - Nasz komisariat i komisariat wodny, to dwie jednostki, które nie mają typowej społeczności lokalnej jak powiaty czy komisariaty w Krakowie. My mamy tylko drogę A4, na której przecież nikt nie mieszka. Dlatego cieszę się z tego, że udało nam się stworzyć swój „powiat” - tłumaczy Lis.

  I stworzył wyjątkową społeczność, która po odwołaniu okazała mu wsparcie. Na swoim inernetowym profilu często w zabawnym, a czasem w pouczajacym tonie zwracał się do kierowców o właściwe zachowanie na autostradzie, m.in. promował tworzenie korytarzy ratunkowych, dzięki którym służby ratunkowe błyskawicznie mogą dojechać do miejsca wypadku.

  Stworzył też grupę Utrudnienia A4 Małopolska, do której dołączyło prawie 10 tysięcy osób. Dzięki niej kierowcy błyskawicznie dowiadują się jakie problemy mogą napotkać na autostradzie.

  - Robiło dużo dobrego dla komisariatu autostradowego. Wiem, że cieszył się dużą sympatią internautów, ale rozmawiałam już z nowym komendantem i myślę, że dobre praktyki zapoczątkowane przez komendanta Lisa będą kontynuowane - zapewnia Cisło.

  Wielu trudno się było pogodzić z „dobrą zmianą”, która zawitała do małopolskiej policji. Gdy dowiedzieli się o zwolnieniu komendanta, postanowili zablokować autostradę. Do blokady nie doszło, bo emocje ostudził sam podinsp. Lis.

  - Gdy sytuacja była zaogniona, wsiadłem do samochodu, pojechałem na komisariat, ubrałem się w mundur i nagrałem filmik z pożegnaniem - mówi. Do filmiku dołączył też apel „Przemieńmy te waty energii, również tej negatywnej na coś dobrego.

  Wieść o zwolnieniu Lisa była dużą niespodzianką również dla sameg policjanta.

  - Nie ukrywam, że byłem zaskoczony, ale z decyzjami w policji się nie dyskutuje. Przyjąłem tę informację do wiadomości - mówił rozgoryczny funkcjonariusz. - Życie toczy się dalej, autostrada płynie dalej - dodaje.

  Krzysztof Lis postanowił przejść na emeryturę. - Jeszcze muszę dojrzeć do tej sytuacji, bo 26 lat spędziłem w policji, to ponad połowa mojego życia. Pracę zacząłem 1 stycznia 1991 roku, więc mam do tego okresu duży sentyment- tłumaczy z rozżaleniem.

  Emerytem spędzającym dnie przed telewizorem być jednak nie zamierza. Ma plany na to, jak nadal zbliżać środowisko policjantów i zwykłych obywateli. Chce kręcić reportaże wideo, na których będzie pokazywać jak zachowywać bezpieczeństwo na drogach.

  - Myślę, że zacznę też poświęcać więcej czasu na pracę w fundacji FoxAid, którą stworzyłem - zapewnia Lis.

  W ciągu ostatnich kilku dni w małopolskiej policji doszło do kilku zmian kadrowych. Dotychczasowi komendanci powiatowi z Chrzanowa, Olkusza i Krakowa pożegnali się ze stanowiskami.

  Podkomisarz Sławomir Prokocki nowym komendantem Komisariatu Autostradowego Policji w Krakowie.

  Nowy komendant komisariatu autostradowego policji w Krakowie

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  youtu.be/HLF-AvKgZ4M

  Kamil Pałasz

  Zgłoś naruszenie treści

  ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  zapytam zdziwiony

  janek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  kto i w jakim celu grzeje sztucznie ten temat ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pieniądze

  pola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Na autostradzie leżą pieniądze. Widocznie komendant nie potrafił ich wyciągnąć od kierowców. A 500+ potrzebne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Smutna prawda

  Koleżka 36 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  "Ten kraj ścina wszystkie głowy wystające zza połowy"...To tylko tekst rockowej piosenki, a ile mówi o naszej smutnej rzeczywistości. Usłużna miernota wysługująca się politykom, bankierom,...rozwiń całość

  "Ten kraj ścina wszystkie głowy wystające zza połowy"...To tylko tekst rockowej piosenki, a ile mówi o naszej smutnej rzeczywistości. Usłużna miernota wysługująca się politykom, bankierom, korporacjom, notablom kościelnym zawsze się wybije, człowiek z zasadami zostanie sprowadzony do parteru. Oto Polska właśnie, nieważne czy SLD-owska, Platformiana czy PIS-owska.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Przyjdzie

  Szakal_Zenon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Misiewicz

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dobry Glina, to jak pocałunek śmierci

  posterunkowy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Ludzie wy czegoś nie ogarniacie. Chwalby szkodzą Glinie, każdy chwalony jest do odwołania, popularność w Policji to jak wyrok Nie działał zgodnie z wytycznymi policji, każdy człowiek to potencjalny...rozwiń całość

  Ludzie wy czegoś nie ogarniacie. Chwalby szkodzą Glinie, każdy chwalony jest do odwołania, popularność w Policji to jak wyrok Nie działał zgodnie z wytycznymi policji, każdy człowiek to potencjalny przestępca, trzeba mu to tylko udowodnić i od tego jest glina,dobry glina.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mistrzowie władzy

  Rajmund (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  piotrowicz obsadzi te stanowiska , kolesiami

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]