Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kim byli żołnierze Armi Krajowej po wojnie?

Redakcja
Dzisiaj w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarto wystawę „Z głową bez karabinu”. Można ją będzie oglądać do końca sierpnia 2016r.

Kim po wojnie stali się żołnierze Armii Krajowej? Jak potoczyły się ich dalsze losy? - Na wystawie zobaczymy osoby, które często znamy z mediów, a do tej pory nie wiedzieliśmy, że byli oni żołnierzami AK - mówi kustosz muzeum, Piotr Makuła.

Irena Kwiatkowska, znana aktorka, spikerka Polskiego Radia, którą wszyscy pamiętają z roli w serialu „Czterdziestolatek” wzięła udział w powstaniu warszawskim. Jan Reyman, piłkarz i działacz Wisły Kraków oraz Tadeusz Parpan, znany jako „Wielkolud z Cracovii” podczas wojny grali w jednej „akowskiej drużynie”. Zdzisław Maklakiewicz, aktor znany z filmu „Rejs”, ps. „Hanzen”. Podporucznik Marian Sigmund współpracował z Biurem Informacji i Propagandy, walczył w powstaniu warszawskim, zaprojektował znaczek powstańczej Poczty Polowej. Na wystawie znajduje się reprodukcja podłogi, którą zaprojektował do wnętrza sali konferencyjnej w budynku administracyjnym Huty im. Lenina.

Powojenne dokonania tych i wielu innych żołnierzy AK można poznać oglądając otwartą wczoraj w Muzeum Armii Krajowej wystawę „Z głową bez karabinu”. Ekspozycja będzie otwarta do 31 sierpnia 2016 r.

- Oprócz biogramów byłych akowców prezentujemy pamiątki związane z ich życiem, które dotychczas nie były prezentowane. Pokazują one często nieoczywiste aspekty z ich życia osobistego - dodaje kustosz muzeum.

Na wystawie można poznać życiorysy 27. żołnierzy. Pamiątki, które można podziwiać to m.in.: zestaw fajek filologa Kazmierza Kumanieckiego ps. „Jutro”, przybory malarskie majora wywiadu AK, a po wojnie artysty, Romana Hegera czy kimono Franciszka Hapka.

W niedzielę 28 lutego o godz. 15 będzie można skorzystać z bezpłatnego oprowadzania, które poprowadzi jeden z autorów wystawy - Artur Jachna. Pomysłodawcą ekspozycji i autorem większości tekstów biogramów, które opisują byłych żołnierzy jest kustosz Muzeum AK - Piotr Makuła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska