Huta od nowa: interaktywny reportaż o krakowskim oddziale...

  Huta od nowa: interaktywny reportaż o krakowskim oddziale ArcelorMittal

  Materiał informacyjny Reportaż interaktywny

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Huta od nowa - tak nazywa się reportaż o krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland. Nazwa jest przewrotna: ma nie tylko pokazać, że zakład historycznie związany jest z Nową Hutą, ale przedstawić, jak zmieniał się na przestrzeni lat, jak odnawia swoje instalacje, a także, jak stara się podążać za duchem zmian.
  Huta w Krakowie rozpoczęła swą działalność w roku 1954. Szczyt jej możliwości produkcyjnych przypadł na lata 70. Produkowała wtedy niemal 7 mln ton stali rocznie przy wykorzystaniu 5 wielkich pieców i 12 baterii koksowniczych. Obecnie funkcjonuje jedna nowoczesna bateria koksownicza i jeden wielki piec, a poziom produkcji jest pięciokrotnie niższy. Wyłączono uciążliwe dla środowiska instalacje, w tym stalownię martenowską, wszystkie baterie koksownicze starego typu, cztery wielkie piece i taśmy spiekalnicze.

  Od 2004 roku, a więc od prywatyzacji Polskich Hut Stali, w skład których wchodził krakowski zakład, ArcelorMittal zainwestował w Polsce 6 mld złotych, z czego połowa trafiła do krakowskiego oddziału. Pozwoliło to krakowskiej hucie ograniczyć emisje pyłowe niemal o 90 proc, emisje dwutlenku węgla o 25 proc oraz obniżyć poziom hałasu.

  Kliknij w czerwony przycisk, aby przejść do reportażu:  To w Krakowie wybudowano w 2007 roku walcownię gorącą za 1,2 mld złotych, która do dziś pozostaje najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie. Huta nie przestaje się modernizować. W ubiegłym roku firma zakończyła w krakowskiej hucie inwestycje o wartości 500 mln złotych. Z tej kwoty 175 mln przeznaczono na remont wielkiego pieca. Został on wyposażony w najnowocześniejszy w Europie układ chłodzenia, co w efekcie znacząco ograniczy pobór wody z Wisły przez krakowską hutę. Dwa zmodernizowane elektrofiltry już teraz spełniają przyszłe wymogi dotyczące emisji do powietrza. Remont części surowcowej krakowskiej huty ArcelorMittal Poland to nie tylko remont wielkiego pieca, ale też remont jednego z trzech pracujących tutaj konwertorów. W część przetwórczą natomiast zainwestowano ponad 350 mln: rozbudowano walcownię gorącą i uruchomiono nową linię ocynkowania ogniowego.

  Huta często kojarzona jest z ogromnymi instalacjami, bateriami koksowniczymi, wielkimi piecami i kominami. Nazwy tych urządzeń brzmią abstrakcyjnie, a stal niestety rzadko jest doceniana, przede wszystkim dlatego, że można znaleźć ją wszędzie, a jednocześnie jest niewidoczna. W ArcelorMittal stal nazywana jest „tworzywem nowoczesnego świata”.

  Rozglądając się wokół, trudno znaleźć przedmioty, które nie zawierają stali. Rano budzi nas alarm w telefonie, który zawiera stal. Słysząc go, siadamy na materacu, w którym uginają się stalowe sprężyny. Na śniadanie jemy tosty przygotowane w tosterze i gotujemy wodę w czajniku. Te urządzenia także zawierają stalowe elementy. Do pracy jedziemy rowerem, samochodem, autobusem lub pociągiem wykonanym ze stali. A budynek, w którym pracujemy, zawiera stalowe elementy, co też rzadko sobie uświadamiamy .

  Dzięki stali powstaje również nowoczesna infrastruktura. Drogi, mosty, sieci kolejowe, drapacze chmur, ale także lodówki, kuchenki, pralki, dachy – wszędzie tam trafia stal. Jest ona częścią naszej codzienności, która właśnie dzięki stali staje się łatwiejsza, bezpieczniejsza i wygodniejsza.

  Reportaż interaktywny "Huta od nowa" Reportaż interaktywny "Huta od nowa" powstawał kilka miesięcy. Autorzy materiału spędzili kilkadziesiąt godzin na terenie krakowskiej huty, by poznać jej architekturę i pracujących tam ludzi. W reportażu znaleźć można wideo-wywiady z długoletnimi pracownikami firmy. Każdy z nich opowiada z własnej perspektywy o zmianach i historii swojego życia, która przeplatała się z historią huty. O firmie mówi Sylwia Winiarek, rzecznik prasowy, a o projektach społecznych i działalności firmy na rzecz mieszkańców - Karolina Muza-Adamiec, szef Biura Odpowiedzialności Biznesu.

  Jest również blok poświęcony inwestycjom i oddziaływaniu firmy na środowisko, o którym opowiada Jolanta Zawitkowska, eko-ambasador ArcelorMittal Poland. Reportaż podzielony został na cztery rozdziały. Pierwszy poświęcony jest akcji Photoday, która odbyła się na terenie krakowskiej huty. W kolejnym można poznać pracowników ArcelorMittal Poland i zadać im pytania. Rozdział trzeci przedstawia inwestycje krakowskiego oddziału ArcelorMittal, a z rozdziału czwartego można dowiedzieć się, jak funkcjonuje druga - pod względem wielkości produkcji stali - huta w Polsce. Zachęcamy do obejrzenia reportażu i zapoznania się z nową odsłoną huty.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  PRZEDSZKOLE NA MEDAL | Głosowanie zakończone!

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Czy umiesz przeklinać po krakosku?

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange