Handlowali spółkami, wyłudzali samochody. Odzyskano 750 tys....

  Handlowali spółkami, wyłudzali samochody. Odzyskano 750 tys. zł

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Handlowali spółkami, wyłudzali samochody. Odzyskano 750 tys. zł

  ©archiwum polskapress

  Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie w ciągu dwóch dni rozpracowali grupę przestępczą trudniącą się kupnem i sprzedażą spółek oraz wyłudzaniem samochodów (m.in. mercedesy) i sprzętu. Zatrzymano 3 sprawców oszustw o znacznej wartości na szkodę właścicieli przedsiębiorstw z Małopolski. Podejrzani to osoby z Warszawy, oraz mieszkańcy woj. zachodnio-pomorskiego i jednego z powiatów w Małopolsce. Główny sprawca i organizator procederu – były pracownik jednego z banków, decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Dwaj pozostali - pośrednik leasingowy i mężczyzna występujący w sprawie w charakterze tzw. „słupa” będą musieli stawiać się na dozorach w jednostkach Policji. Policjanci w trakcie czynności zabezpieczyli gotówkę w kwocie 10.000 zł i odzyskali mienie w wysokości 750.000 zł.
  Handlowali spółkami, wyłudzali samochody. Odzyskano 750 tys. zł

  ©archiwum polskapress

  Na trop nieuczciwych kontrahentów śledczy z Krakowa zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wpadli dzięki czujności i właściwej reakcji właścicieli jednej z firm z Nowego Sącza. W trakcie sprzedaży spółki w siedzibie jednej z kancelarii notarialnych w Krakowie, po przeprowadzonych rozmowach z „kupującymi” księgowy sprzedawanej firmy dostrzegł nieprawidłowości w przedstawianej dokumentacji - wspólnicy skontaktowali się z dyżurnym komendy miejskiej Policji w Krakowie, który na miejsce wysłał patrol z Wydziału Sztabu Policji oraz powiadomił Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą.
  72 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Małopolska: Lista zaginionych osób. Daj znać, jeśli kogoś rozpoznajesz [ZDJĘCIA]

  Małopolska: Lista zaginionych osób 2016. Daj znać, jeśli kogoś rozpoznajesz [ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Małopolska: Lista zaginionych osób. Daj znać, jeśli kogoś rozpoznajesz [ZDJĘCIA] ©Małopolska policja


  Funkcjonariusze na dalszym etapie zatrzymali dwóch mężczyzn – organizatora i „słupa”, który swoim podpisem miał sygnować zakup przedsiębiorstwa u notariusza. Dzięki dalszym czynnościom wykonanym w bardzo krótkim czasie (przesłuchano kilkanaście osób, przeprowadzono przeszukania w siedzibach firm i mieszkaniach, przeanalizowano kilkaset stron zabezpieczonej dokumentacji finansowo-księgowej i bankowej) na terenie kilku województw udało się zapobiec rozwojowi działalności przestępczej grupy. Okazało się, że sprawcy działali w ten sposób, że na podstawione osoby kupowali udziały w spółkach a następnie wyłudzali samochody i inny sprzęt, podpisując umowy leasingowe na nabycie tych rzeczy przedstawiając fałszywe dane co do własności udziałów, kondycji majątkowej firmy i możliwości wykonywania zobowiązań finansowych.

  Dzięki wsparciu policjantów z Krakowa przez funkcjonariuszy z innych komend miejskich, powiatowych i komisariatów policji (Sosnowca, Polic, Szczecina, Wrocławia, Oleśnicy, Myślenic) i współpracy z prokuratorami z Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze w Krakowie, w ciągu niespełna dwóch dni udało się odzyskać luksusowe samochody oraz sprzęt specjalistyczny na łączną kwotę przekraczającą 750.000 zł.


  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)