Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzebowisko groźne dla wody?

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Grzebowisko ma powstać w sąsiedztwie potoku Olszanickiego
Grzebowisko ma powstać w sąsiedztwie potoku Olszanickiego Fot. materiały prasowe
Władze Uniwersytetu Rolniczego zdecydowały się na zamówienie decyzji środowiskowej, która wyjaśni, czy inwestycja może być szkodliwa dla przyrody

Grzebowisko dla zwierząt ma powstać u zbiegu ulic Powstania Styczniowego i Insurekcji Kościuszkowskiej, na działce Uniwersytetu Rolniczego (UR) w Krakowie. O jego budowie przesądzi jednak nowy dokument, który ma rozwiać obawy sąsiadów inwestycji.

Mieszkańcy twierdzą, że teren na którym ma powstać cmentarz dla zwierząt jest podmokły i może to doprowadzić do skażenia wód gruntowych oraz pobliskiego potoku Olszanickiego. A domy w rejonie przyszłego grzebowiska nie są podłączone do miejskiej sieci wodociągowej, ich właściciele korzystają ze studni.

- Gdy powstanie wiarygodny raport dowodzący, że wody nie zostaną skażone, Stowarzyszenie Nasza Olszanica protestować przeciw budowie już nie będzie - zapewnia Tomasz Fiszer ze stowarzyszenia.

Urząd sprawdza

Po burzliwych konsultacjach społecznych w sprawie budowy cmentarza - 4 lipca tego roku Wydział Kształtowania Środowiska (WKS) Urzędu Miasta Krakowa zdecydował, że ma powstać raport oddziaływania tej inwestycji na środowisko.

- Chcemy dowiedzieć się m.in., jak grzebowisko będzie wpływało na wody gruntowe - wyjaśnia Ewa Olszowska-Dej, dyrektor wydziału.

Uczelnia koniecznością sporządzenia raportu była zaskoczona. Robiła już na działce odwierty, które wskazały, gdzie pochówki dla zwierząt są możliwe. - Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska nie widziała potrzeby, aby taki raport tworzyć - mówił nam Tomasz Szanser, kanclerz UR. Dodał, że raport środowiskowy to bardzo drogi dokument. Uczelnia, która już poniosła duże koszty na przygotowanie koncepcji inwestycji, musi zdecydować, czy wydawać kolejne pieniądze.

Ponieważ trwały wakacje dopiero w ostatnich dniach podjęta została decyzja. Raport powstanie. - Dokument będzie tworzony nawet pół roku - poinformował nas wczoraj kanclerz uczelni. - Ma być bardzo dokładny. Jego wykonawcy zostaną zobligowani do przeprowadzenie dodatkowych badań. Liczymy, że w końcu uda się nam przekonać do tego przedsięwzięcia mieszkańców Olszanicy.

Trzeba czekać

Gotowy raport będzie poddany gruntownej kontroli zarówno przez urzędników WKS jak i stron postępowania. Można będzie do niego składać uwagi. - Nawet na tym etapie możemy domagać się wykonania dodatkowych analiz - dodaje dyrektor Ewa Olszowska-Dej.

Jeśli raport potwierdzi, że inwestycja nie zagrozi środowisku, będzie podstawa do wydania pozwolenia na budowę. To kolejne miesiące. Właściciele zwierząt domowych muszą się więc uzbroić w cierpliwość. Otwarcie grzebowiska to w najlepszym wypadku koniec 2017 r.

Przypomnijmy, że władze Krakowa próbowały zlokalizować grzebowisko w Baryczy i Batowicach. Nie udało się ze względu na protesty. Tymczasem w mieście milionowym, nie ma gdzie godnie pogrzebać wiernych przyjaciół. Ich ciała można zostawić u weterynarza, który odda je do utylizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Grzebowisko groźne dla wody? - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska