Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Michal Gaciarz / Polska Press
Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa twierdzi, że dotarło do dokumentu, który zawiera wykaz umów zawartych przez Urząd Miasta Krakowa w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku. "To 170 stron tabelek na łączną kwotę ponad 764 milionów złotych. W tak dużym mieście jak Kraków nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie astronomiczne kwoty na kontrowersyjne cele. Takie, jak na przykład 30 tysięcy złotych wydane na dwukrotne wykonanie makijażu telewizyjnego" - informuje stowarzyszenie Łukasza Gibały.

Stowarzyszenie podaje:

"– Początkowo chcieliśmy sprawdzić, ile z tych pieniędzy zostało przeznaczonych na wymianę pieców. Okazało się, że to tylko niewiele ponad 5% – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA. – Jednak w miarę jak przeglądaliśmy kolejne strony tekstu, natrafialiśmy na coraz więcej „ciekawych” wydatków. UMK zapłacił między innymi łącznie 280 590 złotych za „Usługi Restauracyjne”, a 66 000 złotych wydano tylko na taksówki – dodaje.

W dokumencie można odnaleźć dużo więcej takich „perełkowych” pozycji. Jak się okazuje, magistrat przeznaczył ponad milion złotych na catering, a 17 tysięcy złotych na zakup jednego notebooka. Pytanie, co to za sprzęt, skoro według rankingu PC World najlepszy notebook na świecie w roku 2016 kosztuje, w zależności od wersji, od 5,5 do 6,5 tysiąca złotych?

– W Krakowie są o wiele pilniejsze wydatki niż te, na które pozwala sobie Urząd Miasta – komentuje Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. – Jacek Majchrowski powinien bardziej skupić się na rewitalizacji parków czy naprawie zniszczonych chodników, zamiast wydawać 36 tysięcy złotych na monitorowanie w Internecie swojego nazwiska – dodaje."

Magistrat odpowiada:

"Wszystkie umowy i zlecenia zawierane są w oparciu o przepisy prawa zamówień publicznych, a więc bądź rozeznanie cenowe bądź przetarg, w zależności od kwoty. Każda umowa zawierana jest przez konkretny wydział bądź biuro UMK – jest to wskazane w zestawieniu, do którego „dotarła” LA.

Umowy na taxi czy katering są umowami otwartymi, a więc zlecenia realizuje się maksymalnie do kwoty tam zapisanej. W taki sposób umowy na te usługi zawierane są od lat. Częśto zdarza się, że nie dochodzimy do kwoty zapisanej w umowie i pod koniec roku środki niewykonane są zwalniane i przekazywane na inne cele.

Do danych dotyczących umów i zleceń zawieranych przez Urząd Miasta Krakowa nie trzeba „docierać”, od lat są to informacje publiczne, udostępnianie mieszkańcom na BIP. Zresztą z wykazów zawieranych umów korzystają bardzo często dziennikarze, wysyłając pytania o poszczególne zlecenia czy umowy. Krótko mówiąc, aby „dotrzeć” do takiego zestawienia wystarczy otworzyć stronę Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, bądź wpisać w którąkolwiek z wyszukiwarek internetowych np. hasło umowy Urząd Miasta Krakowa, a na ekranie ukaże się link do odpowiedniej strony na urzędowym BIP.

Niecałe 30.000 złotych/rok to wynagrodzenie osoby zajmującej się makijażem i doborem strojów w TV. Telewizja.krakow.pl produkuje nawet po kilka materiałów dziennie i wymagają one ciągłego, profesjonalnego przygotowania dziennikarek i gości przed występem przed kamerą. W kwocie tej ujęte są również koszty zakupu kosmetyków i wynajmu ubiorów dla prezenterki informacji.

Co do 17 tys. na notebook. Przedmiotem zakupu za kwotę w wysokości 17.495 zł był zakup 5 sztuk laptopów (a nie jednej sztuki), każdy za cenę jednostkową brutto w wysokości 3.499 zł. Zamówienie było realizowane przez Wydział Informatyki UMK, a zakupione urządzenia są wykorzystywane przez pracowników UMK. Nieporozumienie wzięło się z nieprecyzyjnego opisania zamówienia w wykazie na BIP

Umowy na usługi kateringowe oraz na usługi taxi są corocznie zawierane przez poszczególne wydziały UMK. Mają one charakter umów otwartych, całorocznych i zazwyczaj kwoty zapisane w umowach nie są w całości wykorzystywane.

W przypadku usług restauracyjnych, całoroczna umowa zawarta jest przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa na usługi kateringowe wydarzeń oficjalnych z udziałem Prezydenta Miasta, gości krajowych i zagranicznych.

Z kolei umowa na usługi taxi zawierana jest przez Wydział Obsługi UMK również w skali rocznej. Jest to także umowa otwarta, a kwota 66 tys. jest kwotą maksymalną. Z usług taxi korzystają przede wszystkim dyrektorzy, kierownicy bądź osoby przez nich wydelegowane w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków, gdy istnieje pilna potrzeba przemieszczenia się z punktu A do punktu B i nie ma możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej.

Usługa monitorowania mediów jest usługa corocznie zlecaną przez Urząd Miasta Krakowa na hasło Kraków i prezydent Jacek Majchrowski. Taka usługa pozwala na zapoznanie się z informacjami o mieście Kraków i Prezydencie Krakowa, które ukazują się w kilkunastu tysiącach nośników – od pracy drukowanej, przez media elektroniczne, po portale społecznościowe. Każda instytucja publiczna, spółka, korporacja zleca monitorowanie treści na swój temat wyspecjalizowanym instytucjom. W przypadku UMK, na podstawie wyników monitoringu mediów tworzony jest serwis prasowy na użytek wewnętrzny pracowników UMK. Dzięki temu Urząd może zaoszczędzić na zakupie prasy codziennej."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska