Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta

  Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta

  ©Michal Gaciarz / Polska Press

  Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa twierdzi, że dotarło do dokumentu, który zawiera wykaz umów zawartych przez Urząd Miasta Krakowa w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku. "To 170 stron tabelek na łączną kwotę ponad 764 milionów złotych. W tak dużym mieście jak Kraków nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie astronomiczne kwoty na kontrowersyjne cele. Takie, jak na przykład 30 tysięcy złotych wydane na dwukrotne wykonanie makijażu telewizyjnego" - informuje stowarzyszenie Łukasza Gibały.
  Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta

  ©Michal Gaciarz / Polska Press

  Stowarzyszenie podaje:

  "– Początkowo chcieliśmy sprawdzić, ile z tych pieniędzy zostało przeznaczonych na wymianę pieców. Okazało się, że to tylko niewiele ponad 5% – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA. – Jednak w miarę jak przeglądaliśmy kolejne strony tekstu, natrafialiśmy na coraz więcej „ciekawych” wydatków. UMK zapłacił między innymi łącznie 280 590 złotych za „Usługi Restauracyjne”, a 66 000 złotych wydano tylko na taksówki – dodaje.


  W dokumencie można odnaleźć dużo więcej takich „perełkowych” pozycji. Jak się okazuje, magistrat przeznaczył ponad milion złotych na catering, a 17 tysięcy złotych na zakup jednego notebooka. Pytanie, co to za sprzęt, skoro według rankingu PC World najlepszy notebook na świecie w roku 2016 kosztuje, w zależności od wersji, od 5,5 do 6,5 tysiąca złotych?

  – W Krakowie są o wiele pilniejsze wydatki niż te, na które pozwala sobie Urząd Miasta – komentuje Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Logiczna Alternatywa. – Jacek Majchrowski powinien bardziej skupić się na rewitalizacji parków czy naprawie zniszczonych chodników, zamiast wydawać 36 tysięcy złotych na monitorowanie w Internecie swojego nazwiska – dodaje."

  Magistrat odpowiada:

  "Wszystkie umowy i zlecenia zawierane są w oparciu o przepisy prawa zamówień publicznych, a więc bądź rozeznanie cenowe bądź przetarg, w zależności od kwoty. Każda umowa zawierana jest przez konkretny wydział bądź biuro UMK – jest to wskazane w zestawieniu, do którego „dotarła” LA.

  Umowy na taxi czy katering są umowami otwartymi, a więc zlecenia realizuje się maksymalnie do kwoty tam zapisanej. W taki sposób umowy na te usługi zawierane są od lat. Częśto zdarza się, że nie dochodzimy do kwoty zapisanej w umowie i pod koniec roku środki niewykonane są zwalniane i przekazywane na inne cele.

  Do danych dotyczących umów i zleceń zawieranych przez Urząd Miasta Krakowa nie trzeba „docierać”, od lat są to informacje publiczne, udostępnianie mieszkańcom na BIP. Zresztą z wykazów zawieranych umów korzystają bardzo często dziennikarze, wysyłając pytania o poszczególne zlecenia czy umowy. Krótko mówiąc, aby „dotrzeć” do takiego zestawienia wystarczy otworzyć stronę Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Krakowa, bądź wpisać w którąkolwiek z wyszukiwarek internetowych np. hasło umowy Urząd Miasta Krakowa, a na ekranie ukaże się link do odpowiedniej strony na urzędowym BIP.

  Niecałe 30.000 złotych/rok to wynagrodzenie osoby zajmującej się makijażem i doborem strojów w TV. Telewizja.krakow.pl produkuje nawet po kilka materiałów dziennie i wymagają one ciągłego, profesjonalnego przygotowania dziennikarek i gości przed występem przed kamerą. W kwocie tej ujęte są również koszty zakupu kosmetyków i wynajmu ubiorów dla prezenterki informacji.

  Co do 17 tys. na notebook. Przedmiotem zakupu za kwotę w wysokości 17.495 zł był zakup 5 sztuk laptopów (a nie jednej sztuki), każdy za cenę jednostkową brutto w wysokości 3.499 zł. Zamówienie było realizowane przez Wydział Informatyki UMK, a zakupione urządzenia są wykorzystywane przez pracowników UMK. Nieporozumienie wzięło się z nieprecyzyjnego opisania zamówienia w wykazie na BIP

  Umowy na usługi kateringowe oraz na usługi taxi są corocznie zawierane przez poszczególne wydziały UMK. Mają one charakter umów otwartych, całorocznych i zazwyczaj kwoty zapisane w umowach nie są w całości wykorzystywane.

  W przypadku usług restauracyjnych, całoroczna umowa zawarta jest przez Kancelarię Prezydenta Miasta Krakowa na usługi kateringowe wydarzeń oficjalnych z udziałem Prezydenta Miasta, gości krajowych i zagranicznych.

  Z kolei umowa na usługi taxi zawierana jest przez Wydział Obsługi UMK również w skali rocznej. Jest to także umowa otwarta, a kwota 66 tys. jest kwotą maksymalną. Z usług taxi korzystają przede wszystkim dyrektorzy, kierownicy bądź osoby przez nich wydelegowane w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków, gdy istnieje pilna potrzeba przemieszczenia się z punktu A do punktu B i nie ma możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej.

  Usługa monitorowania mediów jest usługa corocznie zlecaną przez Urząd Miasta Krakowa na hasło Kraków i prezydent Jacek Majchrowski. Taka usługa pozwala na zapoznanie się z informacjami o mieście Kraków i Prezydencie Krakowa, które ukazują się w kilkunastu tysiącach nośników – od pracy drukowanej, przez media elektroniczne, po portale społecznościowe. Każda instytucja publiczna, spółka, korporacja zleca monitorowanie treści na swój temat wyspecjalizowanym instytucjom. W przypadku UMK, na podstawie wyników monitoringu mediów tworzony jest serwis prasowy na użytek wewnętrzny pracowników UMK. Dzięki temu Urząd może zaoszczędzić na zakupie prasy codziennej."

  Komentarze (13)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gibała wylicza kontrowersyjne umowy urzędu miasta?

  Olaf (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jakby Gibała umiał liczyć, to by się nie ośmieszył w próbie obalenia Majchrowskiego. Gibała tak nadaje się na stanowisko prezydenta jak... jak Gibała na stanowisko nauczyciela matematyki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Referenduma nad odwołaniem aroganta majchrowskiego jak najszybciej !!!

  krakowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Referenduma nad odwołaniem aroganta majchrowskiego jak najszybciej !!!

  Ten człowiek nie panuje nad rozkradanym budżetem, ale nad swoim panuje doskonale, podczas prezydentury zgromadził miliony...rozwiń całość

  Referenduma nad odwołaniem aroganta majchrowskiego jak najszybciej !!!

  Ten człowiek nie panuje nad rozkradanym budżetem, ale nad swoim panuje doskonale, podczas prezydentury zgromadził miliony złoty, wystarczy porównać jego zeznania podatkowe. Teraz ma majątek bliski 5 milionów złoty !!!!!!!!!!!!

  Przypadek ? Niesądzezwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pamietamy

  Dobrze (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Pana Gibałę jak zaraz po wyborach poszedł do Palikota... Mr. Chorągiewka


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jak się to ma do tekstu

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  A jak się to ma do tekstu, co tu ma Palikot do rzeczy, bo w tekście nie znalazłem o nim wzmianki.

  CHyba że jestes wynajętym trollem majchrowskiego do zacierania śladów ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dotrzeć to wyczyn

  bruno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Akurat z tym dotarł to nie takie przekłamane:) dotrzeć do czegokolwiek na tym waszym bipie to jakaś porażka. i to wszystko w takich formatach że nic nie możesz wyszukać tylko ręcznie wszystko...rozwiń całość

  Akurat z tym dotarł to nie takie przekłamane:) dotrzeć do czegokolwiek na tym waszym bipie to jakaś porażka. i to wszystko w takich formatach że nic nie możesz wyszukać tylko ręcznie wszystko przeglądać. Pewnie właśnie dlatego, żeby ludzie nie "dotarli" do tych waszych perełek :)

  A co do na taksówki: "Z usług taxi korzystają przede wszystkim dyrektorzy, kierownicy bądź osoby przez nich wydelegowane w ramach wykonywanych przez siebie obowiązków, gdy istnieje pilna potrzeba przemieszczenia się z punktu A do punktu B i nie ma możliwości skorzystania z komunikacji zbiorowej. " - Strasznie ch**owa musi być ta komunikacja miejska w Krakowie skoro aż 66 tysi przeznaczacie na taksówki :)zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oj ciężko

  PDF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jakoś nie miałem problemów z dotarciem do dokumentów. 4 razy kliknąłem na Bip'ie. A tak popularny format jak .PDF to faktycznie tragedia tak samo jak skrót Ctrl+F.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niesamowite...

  marika133 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Gibała dotarł do:

  http://bip.krakow.pl/?dok_id=62368

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  On tam jakieś udziały ma u was czy co

  Derwisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  przecież nikogo poza samą Gibała i GW kompletnie nie interesuje, co ta Gibała mówi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciebie widocznie nie interesuje kto i jak cie okrada

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Cibie nie interesuje kto cię okrada bo pewnie jestes jednym z tych złodzieji co się pasą na publicznych pieniądzach. W twoim interesie jest ośmieszanie tych co nieprawidłowosci znajdą, choćby to...rozwiń całość

  Cibie nie interesuje kto cię okrada bo pewnie jestes jednym z tych złodzieji co się pasą na publicznych pieniądzach. W twoim interesie jest ośmieszanie tych co nieprawidłowosci znajdą, choćby to był Gibała czy sam diabeł, nie ważne, są śmieszni ze znaleźli, bo ci może koryto wyschnąć !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Eee... spokojnie

  Derwisz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ta Gibała po prostu mnie śmieszy. Majchowski wrósł na tyle w stołek, że może go ruszyć tylko ktoś poważny, a nie bezideowy kolo o buźce szesnastolatka, nieokreślonych powiązaniach, który nie umie...rozwiń całość

  Ta Gibała po prostu mnie śmieszy. Majchowski wrósł na tyle w stołek, że może go ruszyć tylko ktoś poważny, a nie bezideowy kolo o buźce szesnastolatka, nieokreślonych powiązaniach, który nie umie nawet policzyć podpisów pod referendum, o które wnioskuje.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5% na piece

  kellu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  To i tak jakieś 38melionów czyli powiedzmy 2500 wymienionych piecy .. dużo czy mało?
  (no chyba że ktoś kupuje kotły za 30tys i drugie tyle instalacja ...)


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mało

  kirgizja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  bo to ledwie 10% z 25 000 jeszcze dymiących pieców.

  A zakaz palenia wchodzi w 2019. Te 5% to są jakieś jaja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  akurat notebooki

  Kellu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ponad 10tys zlotych to nie jest żadne halo - zobacz na najdroższe surface booki, carbony od lenowo albo precisiony od Della.

  Pozostała kasa to ... japrdlę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)