Dolinę Rudawy jedni chcieliby pozostawić nienaruszoną, a...

  Dolinę Rudawy jedni chcieliby pozostawić nienaruszoną, a inni zabudować domami

  Małgorzata Mrowiec

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Dla terenów nad Rudawą przygotowywany jest nowy, ochronny plan
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. Anna Kaczmarz

  Prawie 100 wniosków złożyli mieszkańcy, inwestorzy, ale i obrońcy przyrody do przygotowywanego planu miejscowego Dolina Rudawy. Oczekiwania - skrajnie różne. Urząd Miasta właśnie opublikował wykaz wniosków oraz informację o tym, jak zostały rozpatrzone przez prezydenta.
  Ten sporządzany nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu zabezpieczenie cennych terenów zielonych wzdłuż rzeki Rudawy i ich ochronę przed niepożądaną zabudową. Obejmie on rejon ulicy Na Błonie oraz tereny położone na zachód od niej, wzdłuż Rudawy (po obu stronach rzeki), aż po okolice ulicy Zakliki z Mydlnik. Zapisy planu mają określić sposób zagospodarowania terenów zielonych, jak i tych, na których będą możliwe inwestycje.

  Najbardziej restrykcyjnych zapisów planu w swoim wniosku domaga się Towarzystwo na Rzecz Ochrony Przyrody. Chciałoby ono oznaczenia jako tereny zieleni publicznej wszystkich niezabudowanych dzisiaj obszarów. Miałyby one tworzyć - według ekologów - strefę ochrony wartości przyrodniczych i krajobrazowych. TnROP postuluje, by wprowadzić w niej zakazy: budowy nowych obiektów (zarówno stałych, jak i tymczasowych), wyznaczenia nowych dróg, zmiany i przekształcania rzeźby terenu, budowy ogrodzeń oraz usuwania drzew i krzewów - poza przypadkami, gdy jest to konieczne ze względu na bezpieczeństwo osób korzystających z wyznaczonych ścieżek i obiektów rekreacyjnych.

  Postulaty Towarzystwa zostały uwzględnione tylko częściowo. Otrzymało ono odpowiedź, że w przeważającej części obszaru objętego planem niezabudowane obszary dostaną kategorię terenów zieleni nieurządzonej. Ich przeznaczenie to różnorodne formy np. lasy, grunty rolne. Natomiast dopuszczono zagospodarowanie tych terenów pod urządzenia sportowe, mogą tam też funkcjonować np. ogrody działkowe i botaniczne. Jednocześnie ekolodzy dostali odpowiedź, że konieczne jest wyznaczenie w planie korytarza planowanego przebiegu tzw. Trasy Balickiej, zgodnie z ustaleniami w Studium zagospodarowania przestrzennego Krakowa.

  W opublikowanym wykazie wniosków do planu można znaleźć kolejne postulaty podobne do tych zgłoszonych przez ekologów. Jednak generalnie właściciele działek i potencjalni inwestorzy zasypali urząd wnioskami o przeznaczenie tych terenów pod zabudowę mieszkalną. Głównie chcieliby budować domy jednorodzinne, na przykład w rejonie ulicy Brzegowej czy Zygmunta Starego.

  Z kolei np. na części działek przy ul. Morelowej na Woli Justowskiej jeden z wnioskodawców zamierza ulokować zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z zielenią towarzyszącą. Zaproponował następujące parametry: powierzchnia zabudowy - 25 proc. terenu, powierzchnia biologicznie czynna (czyli zielona) - 55 proc., a wysokość budynków - 13 metrów. Wniosek ten przepadł, będą tam tereny zieleni nieurządzonej.
  WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 7

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lol

   lol (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Trasa Balicka na co to komu? Kolejna autostrada laczaca ogrodki dzialkowa z bloniami? Co za idiotyzm. Tam to nalezy jedynie zagospodarowac troche bulwary rudawy? Zeby byly bezpieczne sciezki...rozwiń całość

   Trasa Balicka na co to komu? Kolejna autostrada laczaca ogrodki dzialkowa z bloniami? Co za idiotyzm. Tam to nalezy jedynie zagospodarowac troche bulwary rudawy? Zeby byly bezpieczne sciezki rowerowe i dbac o rozwoj ogrodkow dzialkowych. Zabudowa niech powstaje ale za ulica Podluzna w strone Lotniska i w Mydlnikach. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A jak to

   niby ogródki działkowe można rozwijać? (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dostarczając nowe kołpaki samochodowe i puste butelki do tworzenia ozdób?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zabudowa

   mik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   nie chciałbym doczekać powodzi i zalania części Woli Justowskiej..bo będzie płacz,taki jak we Wroclawiu w 1997 i 2010,gdy ludzie domagali się budowy domów na terenach zalewowych,gdzie niemcy przed...rozwiń całość

   nie chciałbym doczekać powodzi i zalania części Woli Justowskiej..bo będzie płacz,taki jak we Wroclawiu w 1997 i 2010,gdy ludzie domagali się budowy domów na terenach zalewowych,gdzie niemcy przed 2 wojna nie odważyli sie tam budować.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama