Czyżyny: ocalą 51 drzew, ale wybudują również kolejne bloki?...

  Czyżyny: ocalą 51 drzew, ale wybudują również kolejne bloki?

  Marzena Rogozik

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Pas zieleni przy nowych blokachna os. Avia deweloper chciał wyciąć
  1/2

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Adam Wojnar

  Walka o zieleń. Rośnie szansa na uratowanie ostatniej enklawy zieleni między os. Dywizjonu 303, a nowymi blokami na os. Avia. Deweloper złożył miejskim urzędnikom kolejną propozycję. Zamiast czterech bloków na części działki wybuduje dwa, a na drugiej części zachowana zostanie cała zieleń - w tym 51 drzew.
  Przypomnijmy, że o to by deweloper nie wycinął drzew, które kolidują z inwestycją Budimexu przy pasie startowym w Czyżynach mieszkańcy walczą od ponad roku. Sprzyjają im miejscy urzędnicy. Magistrat nie zezwolił na wycinkę takiej ilości zieleni i sprawa trafiła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a potem do sądu.

  Teraz deweloper i Urząd Miasta Krakowa próbują dojść do kompromisu. Pojawiały się różne propozycje np. budowa trzech zamiast czterech bloków i uratowanie części zieleni.

  Na początku czerwca magistrat zdecydował się rozważyć wykup działki od Budimexu i przeznaczyć ją na ogólnodostępny teren zielony. Anna Cioch, jedna z mieszkanek os. Dywizjonu 303 mówiła nam wtedy, że ta propozycja to więcej niż ktokolwiek mógł się spodziewać.

  Teraz deweloper wyszedł z inną propozycją kompromisu. - Firma Budimex poinformowała nas, że jeśli będziemy chcieli pozyskać od nich tę nieruchomość to według wartości księgowej cena tych gruntów sięga 12 mln zł - wyjaśnia Marta Witkowicz, dyrektor Wydziału Skarbu Miasta. - Jednak inwestor jest skłonny ograniczyć zabudowę do dwóch budynków, odsuwając się od szpaleru drzew które pozostawi w całości. Na pozostałej części działki urzadzic zaś teren zielony, który miałby być sprzedany miastu po uzgodnieniu warunków finansowych, co znacznie zmniejszy kwotę niezbędna do nabycia nieruchomości - tłumaczy dyrektor Witkowicz. - Nie wiem jak ocenią to mieszkańcy, ale propozycja jest godna zastanowienia - podsumowuje.

  Urząd miasta będzie rozważał teraz obie propozycje: wykupu całej działki lub jej części. Na razie zrobi wycenę gruntu - jego wartość oceni powołany przez urzędników rzeczoznawca. Andrzej Miś rzecznik Budimex Nieruchomości na razie nie chce komentować szczegółów. - Czekamy na wycenę całej działki i dopiero gdy będzie gotowa będziemy mogli kontynuować rozmowy z Urzędem Miasta Krakowa - stwierdza Andrzej Miś.

  Co na tę nową propozycję mieszkańcy? - Osobiście jestem zwolennikiem przeznaczeniu całego terenu na zieleń -mówi Jerzy Woźniakiewicz, mieszkaniec os. Dywizjonu 303 i radny dzielnicy XIV Czyżyny. - Taka działka byłaby naturalnie zieloną przestrzenią między starymi, a nowymi blokami.

  Jerzy Woźniakiewicz zwraca także uwagę na to, że w jednej z wcześniejszych propozycji deweloper chciał oddać nieodpłatnie działkę, na której miał powstać jeden z bloków (wtedy gdy proponował, że zamiast czterech postawi trzy bloki, a resztę terenu przeznaczy pod zieleń). Teraz zaś ta działka miałaby być jednak wykupiona. - Zawsze lepiej mieć więcej zieleni, ale jeśli nie będzie na to zgody dewelopera to urzędnicy powinni skorzystać z tej drugiej propozycji, która będzie zresztą tańsza - twierdzi Woźniakiewicz.

  WIDEO: Atak nożem na krakowskich Czyżynach

  Autor: Amadeusz Calik, Gazeta Krakowska
  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Czwartek z kryminałem - przeczytaj mrożące krew w żyłach historie

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama