Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na zmianę warty w krakowskim IPN

Piotr Subik
Piotr Subik
Dr hab. Filip Musiał
Dr hab. Filip Musiał Fot. Archiwum IPN
Personalia. Od środy Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie ma nowego dyrektora. Dr. Marka Lasotę zastąpił dr hab. Filip Musiał.

Zmiany należało się spodziewać po tym, jak w połowie sierpnia Marek Lasota powołany został na pełnomocnika prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi, czyli akademickim i naukowym, byłą opozycją, z ludźmi kultury i sztuki oraz duchowieństwem.

Już wtedy spekulowano, że nowym szefem IPN w Krakowie zostanie Filip Musiał. Nominację tę wręczył mu prezes IPN dr Jarosław Szarek. Jeszcze kilka tygodni temu pracowali na tym samym piętrze budynku przy ulicy Dunajewskiego, w którym mieściło się Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie.

Dr hab. Filip Musiał ma 40 lat, jest historykiem i politologiem. Posiada tytuł profesora nadzwyczajnego Akademii Ignatianum, w której jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym od 2007 r., a obecnie pełni stanowisko prorektora ds. studenckich. Ukończył studia w Instytucie Nauk Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Podyplomowe Studium Dziennikarskie Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Doktorat z nauk politycznych obronił w 2004 r. na UJ, zaś habilitację z historii uzyskał siedem lat później na Uniwersytecie Zielonogórskim. W IPN w Krakowie pracuje od 2000 r., był m.in. kierownikiem referatu badań naukowych. Zajmuje się m.in. historią polityczną Polski ludowej (1944-1989/90); jego specjalność badawcza to historia komunistycznego aparatu represji, a także dzieje opozycji i oporu oraz Kościoła katolickiego w PRL. W 2006 r. był sekretarzem komisji ds. likwidacji WSI.

Nowy dyrektor IPN w Krakowie jest też m.in. zastępcą redaktora naczelnego półrocznika „Zeszyty Historyczne WiN-u”, a od wielu lat współpracuje także z „Dziennikiem Polskim”. W 2015 r. prezydent Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.

- Wybitny naukowiec, młody, dynamiczny, odpowiedzialny. Jestem przekonany, że wniesie wiele dobrego w pracę oddziału w kwestii misji IPN. Do tego jego dobra znajomość z prezesem Instytutu daje nadzieję na to, że kontakty z centralą w Warszawie będą nad wyraz owocne - mówi pracownik IPN, były opozycjonista i radny miejski PiS Adam Kalita.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czas na zmianę warty w krakowskim IPN - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska