Budowa nowej siedziby szpitala UJ na półmetku [ZDJĘCIA]

  Budowa nowej siedziby szpitala UJ na półmetku [ZDJĘCIA]

  Iwona Krzywda

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Budowa nowoczesnego szpitala ma zakończyć się wiosną 2019 r.
  1/15

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Fot. Anna Kaczmarz

  Inwestycje. Gotowe są już konstrukcje części budynków. Pod koniec roku ruszą zakupy sprzętu.
  Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego powstaje na liczącym ponad 15 hektarów terenie w Krakowie-Prokocimiu. Dwa lata po jego oddaniu w ręce wykonawcy, z ziemi zdążyły już wyrosnąć budynki, do których trafią pacjenci i pracownicy lecznicy.

  Zakończono konstrukcję m.in. wielopoziomowego parkingu na 730 samochodów, segmentu, w którym znajdzie się oddział zakaźny, jednej z trzech części diagnostyczno-zabiegowych z laboratoriami i poradniami, kotłowni oraz zbiornika wód opadowych.


  W tym roku gotowe mają być pozostałe elementy szpitala, ruszą również prace instalacyjne. W pierwszej kolejności obiekty zostaną zadaszone. Powstaną ścianki działowe i instalacje wewnętrzne, wstawione będą również okna.

  - Do tej pory całość prac realizowana jest zgodnie z przyjętym w umowie harmonogramem. Roboty budowlane mają zakończyć się w kwietniu 2019 roku i ten termin nie jest zagrożony - zapewnia Marcin Jędrychowski, pełnomocnik rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego do spraw tej inwestycji.

  Po przeprowadzce do Proko-cimia do dyspozycji pacjentów oddanych zostanie 925 łóżek. Nowa siedziba uniwersyteckiej lecznicy będzie się składać z sześciu połączonych ze sobą modułów i 10 segmentów. Na oddziałach powstaną kilkuosobowe, klimatyzowane sale, wygodne gabinety lekarskie i komfortowe poczekalnie. Zabiegi będą wykonywane w 24 salach operacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Znajdzie się tam m.in. robot chirurgiczny o kilku ramionach, którymi steruje zasiadający przy konsoli lekarz. - Takie rozwiązanie znacząco eliminuje błędy, jakie mogą występować przy precyzyjnych i długotrwałych operacjach, daje także duże możliwości wykorzystywania obrazów diagnostycznych z innych urządzeń oraz szerokie możliwości telekonsultacji i rejestracji przebiegu zabiegu - tłumaczy Jędrychowski.

  Obecnie tylko jeden ośrodek w Polsce dysponuje urządzeniem o podobnym przeznaczeniu. To Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

  Unikatowe będą również aparaty, w które uniwersytet planuje wyposażyć pracownie radioterapii. Onkolodzy dostaną do pomocy nóż cybernetyczny generujący promieniowanie w postaci fotonów. Umożliwia on naświetlanie w dowolnej płaszczyźnie, a co za tym idzie terapię kilku ognisk zmian nowotworowych w czasie jednego zabiegu. Zakupiony zostanie także aparat do tomoterapii, ułatwiający optymalne planowanie i leczenie przy użyciu fotonów dzięki importowi obrazów z tomografu komputerowego i układowi lokalizującemu chore tkanki.

  Pierwsze przetargi na zakup wyposażenia medycznego mają zostać ogłoszone pod koniec tego roku.

  Budowa nowej lecznicy UJ pochłonie łącznie ponad 1,2 mld zł. 800 mln zł pochodzi z budżetu państwa, dodatkowe 240 mln zł udało się pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pozostałą część potrzebnej kwoty uczelnia musi znaleźć we własnej kasie. Pomóc ma w tym komercyjne zagospodarowanie opuszczonych przez szpital budynków zlokalizowanych przy ul. Kopernika. Trwają właśnie prace związane z inwentaryzacją oraz wyceną nieruchomości.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Szpital

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Za żadne skarby leczenie w szpitalach UJ. Jak chcecie żyć to omijajcie je szerokim łukiem. Moja mama była o krok od śmierci bo jakiś młody konował wszczepiał rozrusznik i przebił zastawkę ....rozwiń całość

  Za żadne skarby leczenie w szpitalach UJ. Jak chcecie żyć to omijajcie je szerokim łukiem. Moja mama była o krok od śmierci bo jakiś młody konował wszczepiał rozrusznik i przebił zastawkę . Naprawdę wszędzie tylko nie tamzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Developerzy juz nie moga sie doczekac kiedy zagospodarujA

  FGH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dzialki poszpitalne przy ul. Kopernika. A co z Oddziałem ratunkowym? Miliony w błotko?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak

  jerzyk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Pozostaje tylko wyrazić nadzieję , że termin realizacji zostanie dotrzymany !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)