Będzie 100 milionów złotych na zieleń w Krakowie

  Będzie 100 milionów złotych na zieleń w Krakowie

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Park Jordana
  1/12
  przejdź do galerii

  Park Jordana ©Wojciech Matusik

  W środę radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian budżetowych, dzięki czemu kwota na zielone inwestycje została zwiększona do zapowiadanych przez prezydenta Krakowa 100 mln zł. Zarząd Zieleni Miejskiej ma już sprecyzowane cele, na które przeznaczy te pieniądze.
  Jak informuje Katarzyna Przyjemska-Grzesik z ZZM, z dodatkowych środków jednostka planuje m.in. przeprowadzenie modernizacji i bieżącej konserwacji alejek w istniejących parkach wraz z wymianą elementów małej architektury, czyli ławek i koszy na śmieci.

  Takie zmiany będą miały miejsce w: Parku Młynówka Królewska – od ul. Grottgera do Al. Kijowskiej, Parku Lotników Polskich, Parku Skalskiego, Parku Solvay, okolicach Zalewu Nowohuckiego, Parku Krowoderskim, Parku Żeromskiego, Parku Zielony Jar Wandy, Parku Kościuszki i Parku Kleparskim.

  Mała architektura zostanie też wymieniona w obrębie Błoń, natomiast na Plantach ZZM przeprowadzi rewitalizację zieleni. W planach są również remonty schodów terenowych przy ulicy Nad Sudołem oraz nad Zalewem Nowohuckim.

  Zarząd Zieleni Miejskiej będzie też kontynuował nasadzenia pyłochwytnych krzewów w pasach drogowych. Będą to: Aleje Trzech Wieszczów na odcinku od ul. Piłsudskiego do wysokości Placu Inwalidów, Aleja Focha, ul. Reymonta, ul. Bobrzyńskiego/Grota Roweckiego, Rondo przy dworcu autobusowym RDA, ul. Lubomirskiego; ul. Monte Cassino.

  Pasy drogowe zazielenią też nowe łąki kwietne. Pojawią się przy ul. Konopnickiej, Armii Krajowej, Conrada, Bora-Komorowskiego, Wielickiej. Będzie ich też przybywać w parkach Krakowa.

  – Ze środków, które mamy zagwarantowane w budżecie, zostanie zakupiony dodatkowy sprzęt dla zespołu konserwacji zieleni, głównie maszyny do pielęgnacji i utrzymywania zieleni. Planujemy także zatrudnić kolejne osoby, aby wzmocnić działania naszej jednostki. Zamierzamy na stałe zająć się utrzymaniem Plant krakowskich, za co odpowiedzialni byliby właśnie nowi pracownicy, plantowi – dodaje Katarzyna Przyjemska-Grzesik.

  W 2017 roku ze środków ZZM rozpoczną się także ważne zielone inwestycje, takie jak: Park Krakowski, Park Reduta, Park Stacja Wisła. W Parku Jordana ruszą prace remontowe – wymiana nawierzchni ścieżek, a także prace nad aktualizacją projektu, na bazie którego w 2018 roku będzie można rozpocząć kompleksowy remont parku.

  Z działań projektowych zaplanowanych przez ZZM należy wymienić Park Zakrzówek, Park Duchacki, Park Bednarskiego – zakończenie prac projektowych, Park Krakowian, Park Jerzmanowskich – zakończenie prac projektowych, Park Rzeczny Wilgii – zakończenie prac projektowych i rozpoczęcie realizacji, Park Rzeczny Dłubni, Park Motel Krak, a w Parku Jordana – wodny plac zabaw.

  Część środków będzie przekazana na lasy Krakowa dla zwiększania lesistości miasta oraz szerszego udostępnienia ich mieszkańcom.

  Zarząd Zieleni Miejskiej będzie się też starał wprowadzić roślinność do miejsc, gdzie nie można ich posadzić w gruncie. W tym celu zostaną zakupione donice.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SMOG w Krakowie

  Mariusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Ja po kilku latach pracy w Krakowie przeprowadzilem sie do Gdanska, pracuje tutaj jako inzynier w korporacji i najwazniejsze to jest ze nie ma SMOGu w Gdansku !!!!! W Krakowie przez 6 miesiecy, co...rozwiń całość

  Ja po kilku latach pracy w Krakowie przeprowadzilem sie do Gdanska, pracuje tutaj jako inzynier w korporacji i najwazniejsze to jest ze nie ma SMOGu w Gdansku !!!!! W Krakowie przez 6 miesiecy, co roku, od pazdziernika do marca jest smog !!!! jednego dnia smierdzi i jest trujace powietrze a drugiego dnia jest masakra, nie da sie oddychac, nawet maski przeciwsmogowe nie pomagaja. Co roku w Krakowie te 6 miesiecy to byla strata, bole gardla i problem z oddychaniem. A teraz jestem w Gdansku i powietrze jest o niebo lepsze. Tak wiec mieszkanie w Krakowie sprzedane i raz na zawsze zapomnialem o tym tak promowanym jako najpiekniejsze miasto w Polsce Krakowie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Śmieszne

  Ania (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  NIE TRZEBA KASY WYSTARCZY NIE WYDAWAĆ POZWOLEŃ NA BUDOWĘ I WYCINKĘ DRZEW!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  abc

  trzeba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Trzeba kasę. Krzaki to nie park. Kamieniołom to nie park.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park wzdłuż rzeki Prądnik

  bush (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  A co z parkiem wzdłuż rzeki Prądnik który miał połączyć Prądnik Czerwony z bulwarem nad wisłą? Miała biec tamtędy alejka oraz ścieżka rowerowa? Bardzo potrzeba inwestycja

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE]

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE]

  O tym powinien pamiętać każdy kierowca

  O tym powinien pamiętać każdy kierowca

  Egzamin gimnazjalny 2017 [PYTANIA, ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

  Egzamin gimnazjalny 2017 [PYTANIA, ARKUSZ, ODPOWIEDZI]

  Prenumerata cyfrowa Gazety Krakowskiej. Kup już teraz >>

  Prenumerata cyfrowa Gazety Krakowskiej. Kup już teraz >>