Archidiecezja Krakowska z nowym metropolitą. Jędraszewski...

  Archidiecezja Krakowska z nowym metropolitą. Jędraszewski zastąpił Dziwisza

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  , Bartosz Dybała

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Archidiecezja Krakowska z nowym metropolitą. Jędraszewski zastąpił Dziwisza
  1/33
  przejdź do galerii

  ©Adam Wojnar

  Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki, oficjalnie zasiadł na Katedrze na Wawelu i objął we władanie Archidiecezję Krakowską. Został 79. biskupem krakowskim, zastępując kardynała Stanisława Dziwisza.
  ZOBACZ TAKŻE:
  Ingres nowego metropolity Marka Jędraszewskiego - ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

  ZDJĘCIA:
  54 zdjęcia
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Ingres metropolity krakowskiego - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

  Za nami ingres nowego metropolity - Marka Jędraszewskiego

  Link do głównego zdjęcia

  Ingres metropolity krakowskiego - arcybiskupa Marka Jędraszewskiego ©Andrzej Banaś  Ingres nowego metropolity rozpoczął się o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy.


  Obecni byli prezydent Polski Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Antoni Macierewicz. Obecni byli też przedstawiciele władz lokalnych, m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski czy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

  Zabił Dzwon Zygmunta
  Najważniejszymi gośćmi byli jednak duchowni krakowskiego i polskiego Kościoła. Na czele z nowym i ustępującym metropolitą – arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

  W uroczystości wzięło udział ok. 100 biskupów. Wśród nich kardynałowie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, oczywiście kard. Stanisław Dziwisz, a także kardynałowie z Zagrzebia i Pragi oraz nuncjusz papieski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. To właśnie on zainaugurował ingres. Przybycie nowego i ustępującego metropolity oznajmił Dzwon Zygmunta.

  W Katedrze na Wawelu obecnych było ok. 2 tysięcy osób. Na początku ingresu odczytano bullę papieża Franciszka z 16 grudnia 2016 roku, która mianowała abpa Jędraszewskiego nowym biskupem. Później głos zabrał ustępujący metropolita.

  - Tobie to wszystko, Księże Arcybiskupie Marku, powierzył Ojciec Święty Franciszek. To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach - mówił kard. Stanisław Dziwisz. - Ten Kościół, Księże Arcybiskupie Marku, od dziś jest Twoim Kościołem. Księże Arcybiskupie Marku – bądź błogosławiony! - dodał w swoim przemówieniu.

  Najważniejszym momentem ingresu było przekazanie abp Jędraszewskiemu pastorału biskupów krakowskich. Tym samym oficjalnie zasiadł na Katedrze i został 79. biskupem krakowskim.

  Józef Piłsudski i Lech Kaczyński w homilii abpa Jędraszewskiego

  - „Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustających nawróceń”. Te słowa należą do ostatnich fragmentów poematu Myśląc Ojczyzna…, który czterdzieści trzy lata temu, w 1974 roku, opublikował kardynał Karol Wojtyła.

  Zaiste, „czuwanie jest słowem Pana”. Od samego początku powołania człowieka do istnienia czuwanie Boga jest przeniknięte ojcowską troską o niego. Troską pełną miłości. Troską o ten szczególny dar dany człowiekowi, jakim jest jego wolność – tymi słowami zaczął swoją liturgię nowy metropolita.

  W homilii abp Jędraszewski odniósł się do samej Katedry na Wawelu, jako szczególnego miejsca w polskiej historii, w której zawiera się cała nasza przeszłość.

  Autor: Bartosz Dybała

  - Jest to przeszłość chwalebna, wieńczona tutaj chorągwiami zdobytymi pod Grunwaldem, w czasie wiktorii wiedeńskiej i zwycięskiej bitwy pod Parkanami. Jest to także bolesna i trudna historia zarówno dawnych, jak i czasowo nie tak odległych klęsk i nieszczęść – mówi abp Jędraszewski.

  Przypomniał także, że wolność trzeba stale zdobywać, a nie można jej tylko posiadać. - Świadomi współczesnych zagrożeń właśnie tutaj, w wawelskiej Katedrze, tym bardziej wyraźnie słyszymy słowa z poematu Myśląc Ojczyzna…: „Strumień mocy niech przenika słabości./ Nie możemy godzić się na słabość./ Słaby jest [bowiem] lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina” - mówił nowy metropolita.

  Jak mówił dalej, gdzie szukać tej mocy uczyli nas narodowi wieszczowie, a Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, do którego należy czuwanie nad wielkim dziedzictwem, które Polskę stanowi.

  - Jak czuwać w czasach trudnych i jak na przekór możnym tego świata budować wielkość Rzeczypospolitej, pokazywali nam marszałek Józef Piłsudski i generał Władysław Sikorski, którzy również spoczywają w murach tej Katedry.

  Jak troskliwie pamiętać o polskich bohaterach z czasów drugiej wojny światowej i czasu zniewolenia za rządów tzw. władzy ludowej oraz jak mocą tej pamięci budzić nas z duchowego letargu ukazywał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński, który oddał swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej i wraz ze swoją małżonką spoczywa na Wawelu od prawie siedmiu już lat – powiedział nowy metropolita krakowski.


  Źródło: TVN24

  Setki wiernych z Łodzi

  Na ingresie kardynała Stanisława Dziwisza w 2005 roku obecnych było 70 tys. wiernych. Obecny ingres był o wiele skromniejszy. O ile sama Katedra była pełna, to przed nią nie było wielkich tłumów. Zgromadzonych osób było kilkaset. Na ingres przyjechało wielu wiernych z Łodzi.

  - Miałem okazję poznać księdza arcybiskupa. Towarzyszył mi od początku na drodze narzeczeństwa. Ślub brałem w listopadzie. Ksiądz arcybiskup miał go udzielać, ale niestety nie mógł, ponieważ przyjechał do Krakowa na uroczystości aktu przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

  Napisał list. Był pełen troski, złożył nam życzenia. Traktujemy go z małżonką jak ojca i pasterza – mówił Łukasz Charuba z Łodzi.

  Wierni wspominali, że jedną z inicjatyw, jaką podjął ksiądz arcybiskup, były dialogi w katedrze. To comiesięczne spotkania, na których były poruszane bieżące tematy polityczne, jak i takie, które dotyczyły życia kościoła. Każdy wierny mógł zadać księdzu arcybiskupowi pytanie.

  Można było to zrobić wcześniej, wrzucając je do specjalnej skrzynki lub podczas samego spotkania. Pytania zadawali nawet ateiści. Tak naprawdę nie było pytania, z którym ksiądz arcybiskup by sobie nie poradził i nie odpowiedział.

  Wierni z Łodzi przyjechali specjalnym pociągiem, który wypełnił się po brzegi. Przyjechało ponad 360 osób. Wielu z nich przyjechało też prywatnymi samochodami.

  - Nie mogło nas tutaj zabraknąć, aczkolwiek z wielkim bólem serca rozstajemy się z naszym arcybiskupem, który był z nami tylko 4,5 roku. Teraz na pewno będziemy jeszcze częściej przyjeżdżać do Krakowa niż do tej pory.

  Szczególnie jestem wdzięczna księdzu arcybiskupowi za 16 września 2016 roku, kiedy to dzięki, niemu 1200 młodych pojechało do Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Była to dla nich wspaniała lekcja historii – mówiła Barbara z Łodzi.

  Podziękowania nowego metropolity, order dla ustępującego
  Na koniec ingresu abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim zgromadzonym. - Całym sercem dziękuje, że mogliśmy stanowić wspólnotę eucharystyczną. Dziękuję za dobre i serdeczne słowa które skierował do mnie ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Bóg zapłać za to spotkanie. To kolejny etap tego, co kardynał Wojtyła określił liturgią dziejów – powiedział.

  Na sam koniec zaprosił wszystkich uczestników liturgii na wspólny posiłek w Seminarium Duchownym na ul. Podzamcze oraz do Franciszkanów na Franciszkańskiej.

  Po głównych uroczystościach odbyła się jeszcze inna, mniejsza, ale równie ważna. Kardynał Stanisław Dziwisz został odznaczony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

  - Z należytym wzruszeniem przyjmuję Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.

  Starałem się zrozumieć, dlaczego dziś podjął Pan Prezydent decyzję o odznaczeniu mnie tą wysoką godnością. Dzień bowiem jest szczególny. Dzisiaj, po ponad jedenastu latach służby Kościołowi Krakowskiemu, przekazałem stery łodzi tej wyjątkowej wspólnoty wiary mojemu następcy – Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – powiedział były już metropolita krakowski.

  - Przyjmuję odznaczenie jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. Panie Prezydencie, jeszcze raz bardzo dziękuję. Będę się starał nadal służyć sprawie, która nas wszystkich łączy. Tej sprawie na imię Polska - zakończył kardynał Dziwisz.

  Komentarze (66)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlaczego zastępca samego Boga tak mówi?

  mirka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  A dlaczego arcybiskub Głódź pogonił akredytowanego fotografa mówiąc mu jezykiem miłości spier...aj????

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest jedno ale

  redaktorze O'Gorek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ze ingres ks. arcybiskupa Dziwisza odbyl sie 27 sierpnia w pelni lata, a nie w zimie jak ks. arcybiskupa Jedraszewskiego, wiec stad ta mala liczba uczestnikow, mroz, grypa i smog robia swoje, a w...rozwiń całość

  ze ingres ks. arcybiskupa Dziwisza odbyl sie 27 sierpnia w pelni lata, a nie w zimie jak ks. arcybiskupa Jedraszewskiego, wiec stad ta mala liczba uczestnikow, mroz, grypa i smog robia swoje, a w ogole to czy ilosc ma znaczenie ?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  X – Y - Z

  X – Y - Z (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  X – Y - Z

  szukaj na fb: kz nszz solidarnosc organistów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8; 9 i 10 ) Resztę obejm u je PiS – lamowska CENZURA!

  X – Y - Z

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstyd dla klechow

  Jadzia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  Cała śmietanka pissofaszystow na Wawelu, razem zklamstwami tego pajaca masona odznaczonego przez dlugopisa najwyższym odznaczeniem zakrawa tylko na śmiech i płacz


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znasz ta piosenke

  nie chodz do Jadzi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  nie chodz do Jadzi, Jadzia ma syfa to cie zarazi itd., piosenki lagodza obyczaje. a faszystami sa lewaki i czarne macice jak ty. wstydz sie cichodajko.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszyscy ślepi?

  czy bez mózgów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Firma urządzająca huczną imprezę bez udziału właściciela, czy choćby jego przedstawiciela, nie jest spotykana na tym świecie. Jedynie możliwa do zaistnienia w kraju buraków.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty zas zaistniales

  dzieki internetowi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  widly od gnoju zamieniles na klawiature, a za sprzedane dzialki przeflancowali cie rabie do miasta abys zaistnial jako otepialy niewolnik, buraku cukrowy co pasales krowy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ateizm to agresywna droga do nikąd.

  MONTY (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 23

  Czytam ateiści te wasze komentarze i bardzo mi was żal. Co zbudowaliście oprócz nienawiści? I oczywiście komunizmu i hitleryzmu? Ciągle chcecie budować "najlepszy" porządek świata?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie myśli

  ale truje (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Trutniu jeden, ateista czy dewot to jedno i to samo. Obaj bezmózgowcy. Bo spierają się w sprawach, o których nie mają zielonego pojęcia. Zresztą nikt o Bogu Stwórcy ( o innych zmyślonych szkoda...rozwiń całość

  Trutniu jeden, ateista czy dewot to jedno i to samo. Obaj bezmózgowcy. Bo spierają się w sprawach, o których nie mają zielonego pojęcia. Zresztą nikt o Bogu Stwórcy ( o innych zmyślonych szkoda gadać), nie wie dokładnie nic. Każdy normalny natomiast kojarzy sobie Stwórcę z potęgą Wszechświata. I tylko Stwórcy oddaje cześć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  oj pismaki

  xxx (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

  "zasiadł na katedrze na Wawelu" - tekst pisany po polskiemu

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  RACJONALIZM

  RACJONALISTA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

  ZBIGNIEW KĘKUŚ PYTAŁ CZY DZIWISZ JEST MASONEM? PRZEDSTAWIAŁ DOKUMENTY. NIE UZYSKAŁ ODPOWIEDZI. FILMIKI SĄ NA YOUTUBE.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kogo zabił dzwon Zygmunta?

  Krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 1

  Jestem w przerażeniu. Natychmiast powołać komisję śledczą!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widac zes

  po (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  gimbazie i do tego sloik

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lodz

  kibol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 31 / 5

  Przeprasza Krakow i prosi o wybaczenie.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  asinus asinorum

  in saecula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  saeculorum

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków

  piotr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 5

  My się nie gniewamy , dostaniecie w podzięce jednego takiego z Wawelu na reprezentacyjną Piotrkowską - do szklanego mauzoleum.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)