Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Alarm smogowy w Krakowie [WIDEO]

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Nowy Rok przywitał nas bardzo złą jakością powietrza
Nowy Rok przywitał nas bardzo złą jakością powietrza Andrzej Banas / Polska Press
Kraków Nowy Rok zaczął się bardzo złą jakością powietrza. Smog towarzyszymy nam od godzin mocnych. Średnie stężenie pyłu zawieszonego PM10 z nocy i godzin porannych wyniosło aż 177 mikrogram na metr sześcienny. Norma to 50 µg/m3.

Ostrzeżenie o złym stanie powietrza przed południem wydało miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Najwyższe stężenia szkodliwych pyłów były w nocy, tuż po północy. Stacja monitoringowa na Kurdwanowie wskazała blisko 400 µg/m3! Wpływ na tak wysokie stężenie mogły mieć m.in. wystrzeliwane fajerwerki.

Kto może, nie powinien przebywać dzisiaj na „świeżym” powietrzu zbyt długo. Dotyczy to zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Zalecenia CZK

1. Zaleca się osobom odpowiedzialnym za ochronę ludności w poszczególnych jednostkach stałe kontrolowanie informacji o poziomie stężeń pyłów PM 10 pozyskiwanych z automatycznego systemu monitoringu jakości powietrza na terenie Krakowa. Dane są dostępne na stronie WIOŚ Kraków:

2. Zasady postępowania związane z zagrożeniami będącymi następstwem przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza dostępne są na stronie Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa:
http://www.bip.krakow.pl/zalaczniki/dokumenty/n/148077/karta

Zalecenia dotyczące ochrony zdrowia:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

  • unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
  • ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
  • osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Alarm smogowy w Krakowie [WIDEO] - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska