Abp Jędraszewski otrzyma paliusz od papieża Franciszka

  Abp Jędraszewski otrzyma paliusz od papieża Franciszka

  Zdjęcie autora materiału
  Paulina Piotrowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

  W trakcie uroczystość św. Piotra i Pawła, papież Franciszek poświęci i przekaże paliusze dla nowych arcybiskupów metropolitów, wśród których jest abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

  ©Fot: Adam Wojnar/Polska Press

  Wśród arcybiskupów mianowanych na metropolitów w ciągu ostatniego roku jest trzech Polaków: abp Józef Górzyński z Olsztyna, abp Tadeusz Wojda z Białegostoku i abp Marek Jędraszewski z Krakowa. Uroczyste poświęcenie paliuszy – symbolu więzi ze Stolicą Apostolską – odbywa się w czasie uroczystość św. Piotra i Pawła. Uroczystej Mszy świętej na placu św. Piotra w Watykanie przewodniczy Ojciec Święty Franciszek, w koncelebrze kardynałów (wśród nich pięciu nowych, kreowanych dzień wcześniej przez Papieża), arcybiskupów (wraz z metropolitami otrzymującymi paliusz) oraz biskupów i kapłanów.


  Ceremonie nałożenia paliuszy odbędą się w diecezjach poszczególnych metropolitów, którzy otrzymają je z rąk nuncjuszy apostolskich. Nałożenie paliusza na ramiona abpa Marka Jędraszewskiego odbędzie się w niedzielę 22 października podczas Mszy świętej o godz. 10.00 w Katedrze na Wawelu. Tego dnia przypada liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Nakładającym paliusz będzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

  Do niedawna cała uroczystość poświęcenia i nałożenia paliusza odbywała się w dzień uroczystości św. Piotra i Pawła w Watykanie. Od 2015 roku, decyzją Papieża Franciszka, w Watykanie odbywa się tylko poświęcenie i przekazanie paliuszy, a oficjalna ceremonia nałożenia ma miejsce w późniejszym czasie w diecezjach poszczególnych arcybiskupów. Poprzez tę zmianę Ojciec Święty chciał dowartościować wspólnoty lokalne Kościoła i umożliwić udział w uroczystym wiernym z archidiecezji nowego metropolity. Nowy obrzęd ma również podkreślać synodalność tego wydarzenia.

  Paliusz, który otrzymują arcybiskupi, jest symbolem jedności z papieżem oraz liturgiczną oznaką honorowej władzy metropolitów. Przez papieża paliusz jest noszony w czasie uroczystych liturgii wszędzie, gdziekolwiek ją sprawuje, a przez arcybiskupów metropolitów na terenie ich metropolii.

  Paliusz arcybiskupi jest szeroką okrągłą wstęgą w kształcie litery „Y”, nakładaną na ramiona, której dwa końce spływają na plecy i piersi. Ozdabia go sześć krzyżyków wykonanych z czarnej wełny. Paliusze wykonywane są z wełny dwóch baranków, pobłogosławionych przez papieża w święto św. Agnieszki.
  [b]WIDEO: Franciszek na Błoniach: Jezus Chrystus jest darem Ojca[b]

  Źródło:

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pasożyty do potęgi!

   edo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Wisi mi to, to klerowskie "zaszczyty"

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przeciwko nauczaniu papieża

   Marek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Czy papież wie, że arcybiskup jest przeciwko przyjmowaniu uchodźców i emigrantów, a więc przeciwko temu co mówi i naucza papież Franciszek?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powołujecie się wybiórczo na niektóre nauki papieża Franciszka. My też tak robimy.

   MT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   W Polsce rządzący nie mieszają nauk Kościoła do polityki dlatego obłąkane lewactwo może sobie zobaczyć upragnionych islamistów tylko w krainach tęczowej szczęśliwości na zachód od Polski. A z nauk...rozwiń całość

   W Polsce rządzący nie mieszają nauk Kościoła do polityki dlatego obłąkane lewactwo może sobie zobaczyć upragnionych islamistów tylko w krainach tęczowej szczęśliwości na zachód od Polski. A z nauk papieża Franciszka bardzo bierzemy sobie za to do serca to, że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny wychowujących własne potomstwo oraz że należy przeciwstawiać się ideologii gender. zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama