Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

99. rocznica wyzwolenia Krakowa spod jarzma niewoli zaborcy austriackiego

Marian Satała
W tym roku przypada 99. rocznica wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej. Z tej okazji 27 października w piątek odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Jak zawsze udział w uroczystości wzięli bracia kurkowi z królem Piotrem M. Mikoszem "Europejczykiem" i marszałkiem Dobiesławem Gałą. Byli też bracia Jan Szuro i farynarz Grzegorz Adamski, który wystrzałem z brackiej armaty dał sygnał do rozpoczęcia uroczystości.

Obchody 99. rocznicy wyzwolenia Krakowa spod władzy zaborczej rozpoczęły się przed Urzędem Miasta Krakowa w Rynku Podgórskim 1 złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą Legionistom Podgórskim poległym za ojczyznę. Następnie na cmentarzu Rakowickim złożone zostały kwiaty na grobie kpt. Antoniego Stawarza.

W południe na Rynku Głównym odbyła się inscenizacja historyczna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej, po niej nastąpiła uroczysta zmiana warty pod Wieżą Ratuszową oraz ślubowanie strażników miejskich. Następnie złożone zostały kwiaty pod tablicą na Wieży Ratuszowej.

Na zakończenie uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz kierowca rajdowy Michał Kościuszko wręczyli nagrody zwycięzcom biegu sztafetowego o szablę kpt. Antoniego Stawarza.

Zwycięzcami biegu, w którym uczestniczą reprezentacje najstarszych krakowskich liceów, zostali uczniowie III LO im. Jana Kochanowskiego. Drugie miejsce zajęli uczniowie VII LO im. Zofii Nałkowskiej, a trzecie uczniowie I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego.

Oprawę uroczystości zapewniła Kolejowa Orkiestra Dęta.

Przypomnijmy, że I wojna światowa zakończyła się w Krakowie 31 października 1918 r. Tego dnia Kraków przestał być częścią habsburskiej monarchii i stał się częścią niepodległej Polski - państwa, które oficjalnie miało powstać dopiero 11 listopada 1918 r. W październiku mieszkańcy Krakowa postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Polscy posłowie do austriackiego parlamentu oraz austriaccy oficerowie polskiej narodowości doprowadzili do pokojowego przejęcia władzy.

W Krakowie symboliczny wymiar miało przejęcie przez polskich żołnierzy – ubranych jeszcze w austriackie mundury – odwachu pod Wieżą Ratuszową. Dla uczczenia tego wydarzenia co roku dokonywana jest symboliczna zmiana warty i organizowany jest bieg sztafetowy, w którym bierze udział młodzież z najstarszych krakowskich liceów.

Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni gimnazjaliści i studenci.

WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?

Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska