Trwa rekrutacja na Politechnikę Krakowską. Nowości w ofercie...

  Trwa rekrutacja na Politechnikę Krakowską. Nowości w ofercie dydaktycznej

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Trwa rekrutacja na Politechnikę Krakowską. Nowości w ofercie dydaktycznej
  1/6
  przejdź do galerii
  Od 1 czerwca trwa rekrutacja na Politechnikę Krakowską. W roku akademickim 2017/2018 na kandydatów czeka 25 kierunków studiów i ponad 5 tysięcy miejsc na studiach I i II stopnia. W tegorocznej ofercie uczelni znalazły się nowości.

  - Oprócz wiedzy i umiejętności nasi studenci już w trakcie kształcenia zdobywają praktyczne zawodowe doświadczenia. Jest to możliwe dzięki współpracy uczelni z pracodawcami różnych branż, którzy uczestniczą w tworzeniu programów studiów, oferują praktyki i staże. Najświeższym przykładem takiej współpracy są nasze nowe kierunki i specjalności, które będziemy prowadzić wspólnie z pracodawcami z Krakowskiego Holdingu Komunalnego czy firmy Newag. Wiedza i umiejętności ze studiów, wsparte takim praktycznym doświadczeniem, dają naszym absolwentom znakomitą pozycję na rynku pracy, w pół roku po dyplomie pracuje 90 procent naszych wychowanków, większość znajduje zatrudnienie jeszcze podczas studiów - mówi rektor PK prof. Jan Kazior.  Do oferty Politechniki Krakowskiej dołączył kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna oraz pięć nowych specjalności: inżynieria pojazdów szynowych (na kierunku transport, na Wydziale Mechanicznym, studia I stopnia), analityka danych (na informatyce na Wydziale Fizyki, Matematyki i Informatyki, studia II stopnia), inżynieria dróg wodnych (na budownictwie na Wydziale Inżynierii Środowiska, studia II stopnia), energy systems and machinery (na energetyce na Wydziale Mechanicznym, studia II stopnia prowadzone w j. angielskim), innowacyjne technologie chemiczne (na technologii chemicznej na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej, studia II stopnia prowadzone w j. angielskim).

  Kierunek odnawialne źródła energii i infrastruktura komunalna jest nowością na studiach I stopnia. Powstał na bazie dyscyplin gospodarka przestrzenna i inżynieria środowiska i będzie prowadzony wspólnie ze specjalistami z firm Krakowskiego Holdingu Komunalnego. To właśnie zapotrzebowanie pracodawców było głównym motywem utworzenia tego unikatowego w Polsce kierunku. PK wykształci inżynierów znających nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne i energetyczne, wykorzystywane w inteligentnie zarządzanych miastach. Pracę znajdą przede wszystkim w przedsiębiorstwach miejskich i lokalnych, zajmujących się eksploatacją zaawansowanej infrastruktury zaopatrującej miasta w ciepło, wodę i energię. - Współczesna infrastruktura komunalna, szczególnie ta jej część, która zapewnia dostawy wody oraz energii cieplnej wymaga, aby osoby ją eksploatujące posiadały zaawansowaną wiedzę i ponadprzeciętne umiejętności niezbędne wobec zwiększającego się stopnia skomplikowania obiektów i urządzeń współczesnej infrastruktury - podkreśla dziekan Wydział Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Stanisław Rybicki.
  Rekrutacja na Politechnikę Krakowską rozpoczęła się w czwartek 1 czerwca br. i odbywa się elektronicznie za pośrednictwem formularza, który znajdzie się na stronie internetowej uczelni (www.pk.edu.pl) w dziale „Rekrutacja”. Tam też można znaleźć wykaz i wzory wszelkich potrzebnych dokumentów, harmonogram oraz ofertę edukacyjną poszczególnych wydziałów. Pomocny będzie także dedykowany kandydatom portal: maturzysta.pk.edu.pl. Wyniki matur, na podstawie których odbywa się rekrutacja, system rekrutacyjny PK zaczerpnie automatycznie z bazy Krajowego Rejestru Matur, ale przed końcem czasu na rejestrację kandydat powinien sprawdzić czy jego wyniki są wprowadzone i czy są prawidłowe.

  Na architekturę obowiązuje egzamin wstępny z rysunku, a na architekturę krajobrazu - portfolio. Dla kandydatów na kierunek inżynieria wzornictwa przemysłowego na Wydziale Mechanicznym, którzy złożą portfolio, odbędzie się egzamin wstępny. Na kierunek gospodarka przestrzenna, prowadzony wspólnie przez trzy wydziały PK (WA, WIL, WIŚ), rekrutacja jest od tego roku wspólna.

  Kandydaci na studia I stopnia na PK mogą się rejestrować na dwa wydziały, a na każdym mogą wybrać jeden kierunek podstawowy i jeden alternatywny. Pierwsze wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 10 lipca. Latem można się rejestrować na 25 kierunków studiów I stopnia. Limity miejsc w tegorocznej rekrutacji na PK są podobne do ubiegłorocznych - na studiach stacjonarnych I stopnia ponad 3,3 tys. miejsc, a w sumie na wszystkich rodzajach i stopniach studiów ponad 5,5 tys.

  Czytaj także

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo