Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ważą się losy burmistrz Brzeszcz Teresy Jankowskiej. Dziś wyniki referendum

Ewelina Sadko
Jan Bartula głosował za odwołaniem rady miejskiej i burmistrz Teresy Jankowskiej
Jan Bartula głosował za odwołaniem rady miejskiej i burmistrz Teresy Jankowskiej fot. archiwum
Jestem za ich odwołaniem! - takie deklaracje w niedzielę najczęściej padały z ust mieszkańców gminy Brzeszcze, z którymi rozmawialiśmy w niedzielę. Właśnie tu odbywało się referendum w sprawie odwołania 21-osobowej rady miejskiej i burmistrz gminy Teresy Jankowskiej.

W 21-tysięcznej gminie uprawnionych do głosowania jest 17 tys. ludzi. Głosowanie przyciągnęło głównie tych, którzy mieli dość obecnych samorządowców. - Mamy gminę zadłużoną na 26 mln zł - ubolewał Jan Bartula tuż przed oddaniem głosu w lokalu przy ul. Mickiewicza 3. To były radny, który działał przez dwie kadencje i doskonale zna specyfikę gminy. W ostatnich wyborach nie kandydował, jednak teraz rozważa takie rozwiązanie.

- Obecna władza nie robi nic dla mieszkańców. Takie funkcje jakie pełnią radni i burmistrz powinny być sprawowane społecznie. To mają być ludzie z powołania, a nie osoby pazerne na każdą złotówkę - grzmiał. Pośród mieszkańców gminy głosujących za odwołaniem władz najwięcej było tych, którym nie podobały się wysokie opłaty opłat za zużycie wody. Jej wysokie stawki stanowią jeden z 12 zarzutów, które podnosili inicjatorzy referendum. - Za wodę płacimy jak za złoto - mówi Jadwiga Kolonko. Komentuje, że "może panią burmistrz stać, ale większość mieszkańców musi sobie od ust odjąć, aby zapłacić za wodę".

- Dlatego najwyższa pora na zmiany - mówi kobieta wypełniając kartę go głosowania i stawiając krzyżyk przy "tak" w jednym z 15 lokali wyborczych w mieście. Frekwencja do południa była zadziwiająco wysoka.

- Nie liczymy na bieżąco, ile osób oddaje głosy, jednak jest większe zainteresowanie niż podczas ostatnich wyborów samorządowych - zapewniała członek komisji w lokalu przy ul. Lipowej. Spośród kilkudziesięciu osób pytanych przez "Gazetę Krakowską" tylko kilka stanęło w obronie szefowej gminy.

- Jestem za odwołaniem całej rady, która nic nie robi na każdej sesji - mówi Albert Janosz, mieszkaniec. Inni pytani wskazują już kolejnego kandydata na burmistrza. Najczęściej wymieniają nazwisko Stanisława Kłysza, który do referendum doprowadził. Przewodniczący związków zawodowych kopalni w Brzeszczach zapowiada jednak, że nie będzie kandydował na fotel szefa gminy. - Zależało mi tylko na tym, aby ludzie zrozumieli, że mają możliwość zmiany, że mogą odwołać burmistrz przed upływem kadencji, bo na to zasługuje - tłumaczy Kłysz. Dodaje, że na tym jego rola się kończy.

- Muszę pilnować spraw pracowników kopalni i dbać o ich interesy, a nie pchać się do polityki - tłumaczył swój wybór na tydzień przed referendum w gminie.
burmistrza, już następnego dnia prezes Rady Ministrów w Warszawie wyznacza komisarza, który będzie szefował w gminie aż do wyborów samorządowych. W przypadku kiedy do referendum dochodzi rok przed ustawowym terminem wyborów (a tak jest w tym przypadku), komisarz może pełnić swoją funkcję aż do tego czasu.

- Szczerze mówiąc trzeba być cudotwórcą, by zadowolić wszystkich mieszkańców w Brzeszczach. Taka osoba będzie musiała robić rzeczy, które nie zależą od niej: obniżyć ceny wody, stworzyć sportowe klasy i uzdrowić sytuację w kopalni. Tylko jak? - zastanawia się Justyna Wójcik z Brzeszcz, mieszkanka.

Szczegóły referendum w Brzeszczach dzisiaj na stronie

www.oswiecim.naszemiasto.pl

Burmistrz

Jej przeciwnik

Stanisław Kłysz, szef związków zawodowych w Kopalni Węgla Kamiennego Brzeszcze. Jest inicjatorem referendum i współautorem 12 zarzutów przeciwko radzie miejskiej i burmistrz Brzeszcz. Zapowiada, że w razie odwołania szefowej gminy nie będzie kandydował w wyborach. Mieszkańcy gminy najczęściej jego wskazują na to miejsce.

Teresa Jankowska

burmistrzem jest od 15 grudnia 2006 r. Zastąpiła Beatę Szydło, która została posłanką na Sejm RP. Zanim zasiadła w fotelu szefa gminy była nauczycielką w SP nr 1 w Brzeszczach (od 1988 do 1990 r.) oraz dyrektorem Ośrodka Kultury w latach 1995-2005. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska