Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje 2016. ""Krakowska" podpowiada gdzie w górach pojeździć na rowerze

Izabela Krupa
Nazwa „rower górski” zobowiązuje, aby będąc na Podhalu przesiąść się na ten środek lokomocji. Tym bardziej że tutaj jest gdzie pojeździć!

Tatry i Podhale to dziś raj dla rowerzystów. O ile miłośnicy ostrej jazdy po górach zawsze mieli u nas gdzie poszaleć, to przez wiele lat nie było ścieżek przygotowanych dla rodzinnych wypraw na dwóch kółkach. I właśnie to się zmieniło. „Gazeta Krakowska” podpowiada trasy do pedałowania pod Tatrami.

Trasy rodzinne
- Podhale posiada teraz najlepszą trasę rowerową w Polsce - twierdzą rowerzyści, których spotkaliśmy w sobotę na ścieżce dla jednośladów w Rogoźniku.

Przez tę wioskę przebiega trasa łącząca Nowy Targ z Trsteną na Słowacji. Około 30-kilometrowy odcinek w całości jest wyasfaltowany, Biegnie daleko od dróg samochodowych i można z niego oglądać przepiękne widoki na Tatry czy Kotlinę Orawsko-Nowotarską.

- Rewelacja! - dzieli się wrażeniami Marcin Klimecki, turysta z Wałcza. - Odpoczywamy w Zakopanem, ale gdy usłyszeliśmy o tej ścieżce, musieliśmy tutaj przyjechać. Pokonanie jej z dziećmi zajmuje trochę czasu, ale to nie jest problem, bo po drodze mamy kilka punktów, gdzie można odpocząć.

Przyjemnym i bardzo malowniczym, chociaż nieco trudniejszym odcinkiem dla rowerzystów, jest trasa z Siwej Polany do Doliny Chochołowskiej. Jest wyasfaltowana w 3/4 długości. Rower można wypożyczyć w wielu jej punktach. Cena to 10 złotych za godzinę lub 35 zł za cały dzień.Długość trasy - 6,5 km.

Planując rodzinną wycieczkę rowerową, warto również pomyśleć o możliwości przejazdu ścieżką pod Reglami - z zakopiańskich Kuźnic do Doliny Kościeliskiej oraz piękną, pienińską trasą wzdłuż Dunajca - ze Szczawnicy do słowackiej Leśnicy i Czerownego Klasztoru, a potem z powrotem przez Sromowce Niżne (w jedną stronę ok. 20 km). Rower bez problemu wypożyczymy w Szczawnicy.

Dla odważnych

Jeśli chcemy adrenaliny, z pewnością nie braknie jej na trasach rowerowych w Tatrach. W Tatrzańskim Parku Narodowym jeździć można tylko na kilku szlakach. Krótki, ale intensywny odcinek (1,5 km) z Kuźnic do schroniska na Kalatówkach to trasa dla zaprawionych w boju kolarzy ze względu na mocno kamieniste podłoże.

Poza parkiem mocno da nam w kość Trasa „Borucha” na Butorowym Wierchu w Kościelisku. Ma 1,2 km, prowadzi przez las, a na jej linii wybudowano dwie skocznie metrowej wysokości i kilka przejezdnych band. Trasa „Lebocek” zaczyna się przy stacji wyciągu Butorowy. Jej końcówka jest najtrudniejsza. Napotkamy tam mnóstwo śliskich korzeni, wijących się pomiędzy drzewami.

- Polecam również trasę „Drapichrust” - mówi Arkadiusz Nowak, zakopiański rowerzysta. - W początkowej części przecinają ją liczne ścieżki. Kiedy już się odnajdziemy, nie zabraknie wrażeń, np. naturalnych skoczni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska