Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Zakopanem nie ma autobusu, który dowoziłby pacjentów do szpitala powiatowego

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Komunikacja miejska w Zakopanem
Komunikacja miejska w Zakopanem UM Zakopane
W Zakopanem brakuje autobusu, który dowiezie pacjentów do szpitali. Problem dotyczy przede wszystkim szpitala powiatowego na Kamieńcu. - Ale i do innych lecznic nie da się dojechać jak się nie ma własnego samochodu – mówi jedna z mieszkanek.

Obecnie na terenie Zakopane działa dobrze zorganizowana komunikacja zbiorowa – zarówno miejska, jak i prywatna, ale na trasach, które są popularne wśród turystów. Miejskie autobusy kursują po głównych arteriach miasta. Komunikują obrzeża z centrum miasta i z atrakcjami turystycznymi miasta.

- Do szpitala na Kamieńcu nie da się jednak bezpośrednio dojechać, ani liniami prywatnymi, ani komunikacją miejską. Najbliżej dojedziemy do ul. Nowotarskiej, a stamtąd jest spory kawałem na piechotę, by dostać się do szpitala powiatowego – mówi pani Maria. I wskazuje, że z innymi szpitalami jest podobnie. Chodzi m.in. o szpital rehabilitacyjny na Ciągłówce, płucny na Gładkiem. Stosunkowo najłatwiej jest dostać się do szpitala ortopedycznego – bo leży bezpośrednio przy ul. Oswalda Balzera, gdzie kursują zarówno busy prywatne, jak i autobus miejski.

- Taka linia autobusowa do szpitali powinna być uruchomiona. To byłoby ułatwienie zarówno dla mieszkańców, ale i turystów, którzy przecież również często poruszają się autobusami po mieście – mówi pani Maria.

Okazuje się, że miejska linia autobusowa, która dowoziłaby ludzi do szpitala, przewidziana jest w planie transportowym miasta. - Nazywana jest tam linią szpitalną. Ma ona łączyć wszystkie zakopiańskie szpitale, a do tego osiedla w mieście, które obecnie nie są skomunikowane – mówi Jacek Kalata, radny miejski z Zakopanego.

Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego, przyznaje, że taka linia jest potrzebna. - Tak jak i linia np. na ul. Strążyską. Zanim jednak autobusy tam dojadą, trzeba przygotować miejsce m.in. do zawracania autobusów. Taki problem na razie mamy właśnie przy szpitalu na Kamieńcu, jak i na ul. Strążyskiej. Prywatnym autem można sobie tam zawrócić byle gdzie. W przypadku komunikacji miejskiej musimy mieć wszystko uzgodnione z właścicielami terenu – mówi burmistrz.

Dodaje, że w koncepcji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowy zakopianki z Szaflar do Zakopanego jest m.in. przebudowa ronda dra Chramca na wjeździe do Zakopanego. W ramach tej przebudowy ma powstać dodatkowy zjazd w kierunku szpitala i przyszłej nowej komendy policji. - Wówczas otworzy się nam również szansa na wykorzystanie tego zjazdu m.in. jeśli chodzi o komunikację miejską – zapowiada Dorula.

Przebudowa zakopianki ma jednak nastąpić w przeciągu najbliższych kilku lat Drogowcy zapowiadają, że chcą to wykonać do 2030 roku. Czy aż tyle czasu mieszkańcy będą musieli czekać na autobus do szpitala?

Stacja narciarska na Polanie Szymoszkowej

Ferie 2024 rozpoczęte! Stoki narciarskie pełne narciarzy, ni...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska