18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W weekend "Wejdź na szlak!"

mat.sponsorowany
Bazylika kolegiacka i Muzeum Regionalne w Wiślicy
Bazylika kolegiacka i Muzeum Regionalne w Wiślicy J. Nowostawska-Gyalókay
Szlaki kulturowe, czyli tematyczne trasy zwiedzania, będą motywem przewodnim XV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna edycja wydarzenia, realizowana pod hasłem "Wejdź na szlak!", odbędzie się, jak w roku ubiegłym, w dwa weekendy.

W pierwszy − ­18 i 19 maja − będzie można zwiedzić krakowskie obiekty szlaku Młodopolska Małopolska: Dom Towarzystwa Lekarskiego, słynący z wystroju zaprojektowanego przez Stanisława Wyspiańskiego, Akademię Sztuk Pięknych, którą ukończyli m.in.: Józef Mehoffer, Jacek Malczewski, Wojciech Weiss, Julian Fałat czy Leon Wyczółkowski, oraz elegancką secesyjną Kawiarnię Noworolski w Sukiennicach.

W Domu Towarzystwa Lekarskiego Krakowskiego zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć wnętrza jednego z pierwszych klubów środowiskowych w Krakowie, stworzonego na wzór klubów angielskich, uroczyście otwartego w 1905 roku przez prezydenta Juliusza Leo. W tym obiekcie mieści się również Muzeum Wydziału Lekarskiego CM UJ, które przechowuje wiele niezwykłych pamiątek, w tym najdłuższy zachowany polski kołtun.

Kolejne atrakcje czekają na zwiedzających w gmachu głównym ASP. Po na co dzień niedostępnych Gabinecie Rektora oraz Sali Senackiej oprowadzi rektor, prof. Stanisław Tabisz. Drugim budynkiem należącym do uczelni, który będzie można odwiedzić podczas Dni, jest dawne Muzeum Techniczno-Przemysłowe, dziś Wydział Form Przemysłowych. Tam odbędą się rozmaite pokazy: konserwacji dzieł sztuki, w tym malarstwa sztalugowego czy rzeźby drewnianej, oraz prezentacja zabytkowej drukarni i introligatorni.

Do kawiarni Noworolski warto natomiast wstąpić, by przy małej czarnej delektować się secesyjnym klimatem wnętrz. Program wydarzenia w tym miejscu przewiduje m.in. oprowadzanie przez Wojciecha Noworolskiego, warsztaty dla dzieci, a także spacer Szlakiem dawnych kawiarni artystycznych Krakowa, który poprowadzi Krzysztof Jakubowski, dziennikarz, znawca Krakowa i autor książek inspirowanych historią miasta.

Miłośnikom okresu Młodej Polski polecamy ponadto wystawę "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900", w Kamienicy Szołayskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, które specjalnie dla publiczności Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego 18 i 19 maja przewidziało bezpłatny wstęp.

Podczas tego samego weekendu, w ramach Dni Dziedzictwa, otwarte dla zwiedzających będą również średniowieczne kościoły szlaku Małopolska Romańska. Wśród obiektów tej trasy znalazły się: kryjący w swym wnętrzu prawdziwe perełki romańskiej architektury kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie, jeden z najstarszych w Polsce zabytków architektury gotyckiej - bazylika kolegiacka Narodzenia NMP i Muzeum Regionalne w Wiślicy oraz XIII-wieczny kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu Proszowickim.

W prandocińskiej świątyni uwagę zwiedzających z pewnością przykuje niezwykłej urody plecionka z ornamentem roślinnym usytuowana nad portalem wejściowym. Na plecionce zachowały się pozostałości farb. Czasom, w którym mury romańskich kościołów bywały bajecznie kolorowe, będzie poświęcony jeden z wykładów.

W Wiślicy, leżącej na terenach historycznej Małopolski, znajduje się niezwykle cenny zabytek sztuki romańskiej. Jest nim pochodząca z 2. połowy XII wieku posadzka wiślicka, zwana też płytą orantów. Odsłonięta przez grupę badaczy w 1959 roku, po dziś dzień zachwyca przede wszystkim techniką, w jakiej została wykonana. Okolicznościom jej odkrycia będzie poświęcony jeden z punktów programu.

Natomiast w Kościelcu zwiedzający odnajdą najwspanialsze przykłady kamieniarki romańskiej: zbiór dwunastu głowic kolumien, które podtrzymują arkady oraz przepięknie dekorowany portal. I choć burzliwa historia kościoła sprawiła, że budowla ostatecznie nabrała wyraźnych cech barokowych, to zgodne połączenie elementów architektury i rzeźby romańskiej z barokową nadaje jej wyjątkowy charakter.

W drugi weekend wydarzenia − 25 i 26 maja − będzie można zwiedzać kolejne zabytki zlokalizowane na szlakach kulturowych: obiekty Krakowskiego Szlaku Techniki, szlaku Dwory Małopolski oraz drewniane kościoły Małopolskiej Trasy UNESCO.

Przed wyruszeniem w podróż, warto poświęcić chwilę czasu na lekturę książki Wejdź na szlak! Katarzyny Kobylarczyk, wydanej w ramach Dni. Jest ona dostępna w wersji elektronicznej na stronie www.dnidziedzictwa.pl, tam znajdują się również opisy zabytków, szlaków i informacje praktyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska