Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Tatrach prawdziwa zamieć śnieżna. Na Kasprowym Wierchu wieje z prędkością 90 km/h. Niebezpieczne warunki!

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Zamieć na Kasprowym Wierchu
Zamieć na Kasprowym Wierchu Paweł Dutka
Silny wiatr w Tatrach nie odpuszcza. Na Kasprowym Wierchu w Tatrach wieje z prędkością do 90 km/h. To powoduje zamieć śnieżną na szczytach. Najlepiej widać to na Kasprowym Wierchu, gdzie silny wiatr utrudnia poruszanie się.

Halny daje o sobie znać już od środy. O ile w czwartek w Zakopanem na chwilę osłabł, w piątek znów przybrał na sile. W piątek popołudniem na Kasprowym Wierchu wiatr osiągał prędkość w porywach do 90 km/h. To powoduje, że poruszanie się w takich warunkach jest znacznie utrudnione. Wiatr przenosi masy śniegu, tworzy zamiecie. Do tego powoduje, że o ile termometry wskazują pół stopnia poniżej zera, to odczuwalna temperatura jest w granicach minus 9,5 stopnia.

W Tatrach powyżej 1900 metrów n.p.m. obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. - Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne - czytamy w komunikacie lawinowym TOPR. - Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości.

- W wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe i obowiązuje zagrożenie lawinowe. Zalegający tam śnieg jest nad ranem i do południa twardy, natomiast w godzinach późniejszych, zwłaszcza w miejscach nasłonecznionych, staje się mokry i grząski. W niektórych miejscach śnieg został przewiany - odsłonił się lód, a gdzie indziej wiatr odłożył jego większe ilości, zwłaszcza w formacjach wklęsłych. Poruszanie się w takich warunkach, w wyższych partiach Tatr, wymaga bardzo dobrego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - dodaje Tatrzański Park Narodowy.

W partiach reglowych śnieg jest w większości wytopiony. Na szlakach jest mokro i występuje błoto, a gdzieniegdzie, w miejscach na ogół zacienionych, znajdują się jeszcze płaty ubitego śniegu - należy zachować tam szczególną ostrożność, ponieważ jest ślisko.

- Tatrzańskie stawy rozmarzają - apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ zaczął rozmarzać - w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać - dodaje TPN.

Morskie Oko rozmarza

Wybierasz się w święta nad Morskie Oko? Lepiej to przeczytaj...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska