Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę 27 marca otwarta zostanie ekspozycja w nowym Muzeum Palace w Zakopanem

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W środę 27 marca otwarta zostanie ekspozycja w Muzeum Palace – nowej placówce muzealnej w Zakopanem, która będzie mówić o czasach II wojny światowej. - Na razie udostępnimy dla zwiedzających część ekspozycji – zapowiada Michał Murzyn, dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, które będzie prowadziło nowe muzeum.

Nowe muzeum mieście się w budynku Palace, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowała się siedziba Gestapo. Niemców więzili, przesłuchiwali i torturowali tam ludzi. Według historyków przez Palace mogło przejść nawet 4000 tys. osób, a kilkaset zostało tam zamordowanych. Przez ostatnie dwa lata w Palace trwał generalny remont. Ten zakończył się ostatecznie 8 marca – wtedy budynek został otwarty jako miejsce pamięci. Wówczas jednak nie było w nim żadnej ekspozycji.

- 27 marca otwieramy pierwszą część ekspozycji. Choć to nie całość, chcieliśmy już udostępnić większą część wystawy poświęconej właśnie okresowi przedwojennemu, terrorowi okresu okupacji. Chcemy udostępnić cele więzienne, pokazać, jak wyglądała zagłada na Podhalu, porządki okupacyjne, czyli ta można powiedzieć najczarniejsza, najtrudniejsza i najbardziej brutalna historia – zapowiada Michał Murzyn. - Chcemy też pokazać to, co działo się po wojnie. Będzie udostępnione piętro, na którym zapoznamy się z historią powojenną Palace, jakie wyroki dostali na przykład komendanci placówki. Ale również zobaczymy, jak wyglądała historia pamięci i niepamięci, gdzie będą prezentowane przedmioty z czasów, gdy próbowano zatrzeć ślady na przykład cel więziennych, znajdujących się tam napisów wykonanych przez więźniów.

Nadal w przygotowaniu jest część ekspozycji poświęconej, które zajmie jedno całe piętro. - Tam chce prezentować skrajne postawy, poświęcić miejsce oporowi Konfederacji Tatrzańskiej, działalności partyzanckiej, ale też Goralenvolk. Jesteśmy w trakcie kończenia ekspozycji, pozyskiwania eksponatów, które powinny uświetnić wystawę. – dodaje dyrektor Muzeum Tatrzańskiego.
Jak dodaje Michał Murzyn, najważniejszym artefaktem jest sam budynek, cele więzienne, które są symbolem. - Zostaną udostępnione pamiątki, przedmioty związane z historią Palace, historią okresu II wojny światowej, obozów koncentracyjnych, historiami związanymi z terrorem, z porządkami okupacyjnymi, z opresją, która która była tutaj stosowana. Ale też zobaczymy, jak wyglądało życie na Podhalu w tym okresie. To pozytywne i to negatywne, bo musimy pamiętać, że z jednej strony Zakopane było kurortem dla okupanta. Więc biały miś, góry, narty były częścią zabawy tych, którzy tutaj przyszli i zawłaszczyli te miejsca – zdradza szczegóły ekspozycji dyrektor.

Zaznacza jednak, że Muzeum nadal poszukuje pamiątek z tamtego okresu. - Liczymy wciąż na to, że mieszkańcy będą chcieli współtworzyć tą muzeum. Zachęcam bardzo do tego, żeby zobaczyć wystawę, przyjść do muzeum i powiedzieć „my w domu mamy jeszcze coś, co można tu dodać”, albo „to są dokumenty, które mówią zupełnie inaczej” – apeluje dyrektor.
Muzeum Palace – tak jak i inne filie Muzeum Tatrzańskiego – będzie czynne od środy do niedzieli. Z wyjątkiem oczywiście najbliższego weekendu, gdy przypadają święta Wielkiej Nocy.

Muzeum Palace w Zakopanem po remoncie

Palace w Zakopanem po remoncie. To tu będzie muzeum II wojny...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska