MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Polsce lokalnej tkwi duży potencjał. Warto go odnaleźć i wykorzystywać

Joanna Dolna
Materiały Prasowe
Jeśli działamy na rzecz innych, to indywidualnie. Zaledwie 19 procent z nas podejmuje działania w ramach organizacji społecznych i pozarządowych

Takie statystyki podaje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Jak zachęcić Polaków do uczestnictwa we wspólnych inicjatywach w swoim otoczeniu? W 50 bibliotekach w całej Polsce między 16 a 22 maja fundacja i instytut zorganizowały debaty pt. „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”. Miały pomóc uwolnić wielki potencjał lokalnych społeczności.
Małopolanie – samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawicieli lokalnych instytucji oraz uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych mogli debatować w Chrzanowie, Gorlicach i Białym Dunajcu.
16 maja spotkanie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie. Wzięło udział 17 osób w różnym wieku.
– Staraliśmy się, aby grupa była zróżnicowana. Chodziło o to, by osoby, które dotychczas działały obok siebie i niewiele o swojej działalności wiedziały, mogły się spotkać i wymienić doświadczeniami – mówi Sylwia Błasiak, dyrektor biblioteki.
Zdaniem uczestników debaty we wspólnym działaniu ważny jest widoczny efekt. Podkreślali, że angażowanie się pozwala poznać nowe osoby, a praca na rzecz społeczności lokalnej daje możliwość działania w grupie. Taka aktywność może ograniczyć biurokrację np. przy zakładaniu organizacji pozarządowych i rozliczaniu projektów. Liczy się też dostęp do informacji na temat potrzeb lokalnej społeczności i możliwości działania w swoim otoczeniu.
– W październiku, po podsumowaniu projektu, otrzymamy diagnozę lokalną. Wskazówki, które dostaniemy, będziemy mogli wprowadzić w życie w czasie pisania projektów czy podejmowania lokalnych działań – zaznacza Sylwia Błasiak. Wyniki spotkań zostaną zaprezentowane na warszawskim Kongresie Obywatelskim w listopadzie. Raport z debat otrzyma prezydent Andrzej Duda.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Grupa Polska Press, do której należy „Gazeta Krakowska”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska