MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Oświęcimiu powstanie stacja sejsmograficzna

Monika Pawłowska
W Oświęcimiu i Imielinie (na Śląsku) powstaną dwie nowoczesne stacje sejsmograficzne. To efekt porozumienia, jakie właśnie wypracowali nasi samorządowcy z przedstawicielami Kompanii Węglowej. Dzięki tej aparaturze tąpnięcia w kopalniach sąsiadujących z Małopolską zachodnią będą w pełni monitorowane.

- Tego typu stacje pozwolą na precyzyjne wyznaczenie epicentrum trzęsienia ziemi - przyznaje dr Adam Cała, prodziekan wydziału górnictwa i geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. - Pomysł jest jak najbardziej trafiony.

Dzięki sejsmografom na terenie Oświęcimia, Libiąża, Chełmka i innych gmin w Małopolsce zachodniej, które narażone są na szkody wywołane działalnością kopalń, możliwe będzie dokładne wskazanie kopalni, która jest odpowiedzialna za dany wstrząs. - To z kolei ma kluczowe znaczenie przy wypłacie odszkodowań - mówi dr Cała.

Mieszkańcy Oświęcimia i okolic są zaintrygowani planem stworzenia w gminie stacji. - Jak na razie kopalnie niechętnie płacą za szkody. Taka stacja jest więc potrzebna - mówi Barbara Bdyś z Oświęcimia, bojąc się kolejnych wstrząsów. Nigdy wcześniej zarząd Kompanii Węglowej z Katowic nie interesował się tak dalece tym, co się dzieje na terenie Małopolski zachodniej. - Pomysł powstania stacji sejsmograficznej na terenie Oświęcimia to zupełna nowość - przyznaje Zbigniew Madej z KW. - Trzeba jednak zauważyć, że choć ten teren nie znajduje się pod wpływem eksploatacji naszej kopalni, to jednak wstrząsy, do których doszło ostatnio, najbardziej odczuwalne były właśnie tam. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców - dodaje. Nie zdradza jednak, ile pieniędzy Kompania jest skłonna przeznaczyć na aparaturę badającą wstrząsy.

Na razie kopalnia Piast ograniczyła wydobycie węgla. - Zgodnie z porozumieniem z Wyższym Urzędem Górniczym i samorządowcami, kopalnia ogranicza wydobycie na ścianie, gdzie doszło do wstrząsu, z 7 metrów dziennego urobku do 4 - mówi Madej.

Trzeba jednak podkreślić, że stacja sejsmograficzna nie zlikwiduje zagrożenia kolejnymi tąpnięciami. - Pozwoli jednak lepiej poznać ich strukturę, a przez to lepiej im zapobiegać - mówi Cała.
Lokalizacja stacji na razie nie jest znana. Pojawiają się propozycje Oświęcimia, Brzezinki czy Broszkowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska