Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Nowym Targu są jeszcze wolne miejsca na studiach dziennych

Tomasz Mateusiak
Kto zamierza od października rozpocząć studia, a z różnych względów w czerwcu nie złożył podania o przyjęcie lub nie dostał się na inne uczelnie, ma jeszcze szansę. W Nowym Targu są wolne miejsca na wszystkie bezpłatne kierunki studiów, jakie prowadzi Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. We wrześniu dostać się tam będzie można nawet na obleganą w innych miastach architekturę. Sporo wolnych miejsc jest także na uczelniach prywatnych.

Podhale to dobre miejsce do nauki - przekonują studenci. - Choć w Nowym Targu nie ma takiego wyboru kierunków jak w dużych miastach, wybrałam się na studia właśnie tu - mówi Anna Latawiec, studentka drugiego roku fizykoterapii na Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. - Zrobiłam to przez wzgląd na finanse. Ta szkoła ma niezły poziom, a studiowanie na niej jest tańsze niż na przykład w Krakowie. Chodzi głównie o ceny mieszkań.

4 tys. zł - tyle kosztuje roczne czesne na studiach zaocznych w filii UE w Nowym Targu

Podobnie jak przyszła rehabilitantka myślało dotychczas wiele młodych osób. W poprzednich latach podania o przyjęcie do "Podhalanki" składało naprawdę wiele osób. W tym roku również i tutaj dotarł jednak niż demograficzny. Skutkiem tego, choć nowotarska uczelnia właśnie zakończyła pierwszą rekrutację, ma jeszcze wolne miejsca niemal na wszystkich bezpłatnych kierunkach.

- W pełni obsadzone są tylko studia pielęgniarskie, do których dopłaca Unia Europejska - mówi dyrektorka działu nauczania PPWSZ Anna Swatkowska. - Na pozostałych kierunkach, m.in. fizykoterapia, ratownictwo medyczne, filologia, architektura czy inżynieria środowiska, są jeszcze wolne miejsca. Za kilka dni otworzymy drugi nabór na studia - dodaje.

By znaleźć się wśród osób, które dostały się na dzienne studia, należy w terminie od 6 sierpnia do 24 września zarejestrować się na stronie internetowej uczelni. Dokładną liczbę wolnych, bezpłatnych miejsc "Podhalanka" poda za kilka dni.

O wiele spokojniejsi mogą być studenci, którzy zdecydowali, że od października chcą studiować zaocznie lub wieczorowo. Wolne miejsca na płatnych kierunkach ma zarówno PPWSZ, jak i działająca w Suchej Beskidzkiej Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii, która kształci m.in. informatyków i specjalistów obsługi turystycznej, oraz nowotarska filia Uniwersytetu Ekonomicznego ze specjalnościami zarządzania i rachunkowości.

- Podania przyjmowane są do końca września - mówi Małgorzata Macuga z działu rekrutacji Uniwersytetu Ekonomicznego. - W Nowym Targu jest sporo wolnych miejsc. - Tutaj jednak też trzeba się pospieszyć - mówi Dominik Zięder, tegoroczny maturzysta z Zakopanego. - Studia zaoczne wybiera coraz więcej osób. Wielu pracodawcom nie wystarcza już, że ktoś jest po studiach. Chcą doświadczenia, dlatego ja będę studiować i jednocześnie pracować. W ten sposób będę miał później łatwiejszy start do dobrej posady.

Małopolska kolesi z partyjnego nadania sporo nas kosztuje. Sprawdź, kto zajmuje "ciepłe" posady w regionie!

Trwa konkurs na Miss Lata. Zgłoś swoją kandydaturę!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska