MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Łużnej prezydent, w Sękowej żołnierze i samolot

Marek Podraza
Marek Podraza
Gorlice, Łużna i Sękowa będą głównymi miejscami wielkich obchodów 100. rocznicy bitwy pod Gorlicami, które zaplanowano na drugiego maja. Na spotkaniu przedstawiono szczegóły obchodów 100. rocznicy.

W piątek w Domu Polsko-Słowackim podczas międzynarodowego spotkania informacyjno-konsultacyjnego poświęconego działaniom z okazji 100. rocznicy I Wojny Światowej i Bitwy Gorlickiej w Euroregionie Karpackim poznaliśmy szczegóły planowanych uroczystości, które odbędą się w maju.

- Mamy silny komitet organizacyjny, złożony z przedstawicieli UM Gorlice, starostwa gorlickiego, UG Łużna i Sękowa oraz licznych stowarzyszeń i instytucji działających w mieście i powiecie. Już w tej chwili odbywają się konkursy w szkołach. Są też wystawy w Pawilonie Historycznym. Pierwszego maja odbędą się Zawody Balonowe o Puchar Franciszka Janika. Ponadto odbędzie się konferencja historyczna, na cmentarzu nr 91 apel poległych oraz musztra paradna w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznych i koncert orkiestr dętych. Drugiego maja obchody przeniosą się do Łużnej i Sękowej. 100. rocznicę połączymy z tradycyjnymi obchodami Dni Gorlic - mówi m.in. podczas spotkania Jakub Diduch, kierownik wydziału strategii i promocji UM Gorlice.

Najważniejsze uroczystości odbędą się w Łużnej na Pustkach z udziałem Bronisława Komorowskiego, prezydenta RP. O ich przebiegu informował Kazimierz Krok, wójt Łużnej. - Mamy już odbudowaną gontynę. Powstała w ciągu czterech miesięcy. Trwają prace przy remoncie cmentarza. Myślę, że do obchodów uda się go wyremontować w 70 procentach. Każdy grób będzie oznaczony imienną tabliczką. Odwiedzi nas prezydent RP. Dogrywamy szczegóły i godzinę uroczystości. Odbędzie się msza polowa z udziałem wojska, grup rekonstrukcji historycznych oraz zaproszonych gości - mówił Kazimierz Krok, wójt gminy Łużna.

W godzinach popołudniowych obchody przeniosą się do Sękowej, gdzie będzie miała miejsce rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami. - Front stał na terenach naszej gminy ponad pół roku. Po raz piąty przygotowujemy dużą rekonstrukcję historyczną. Gdy zaczynaliśmy, nie przypuszczałam, że taka impreza przyciąga tysiące ludzi i staje się coraz popularniejsza. W ostatniej rekonstrukcji udział wzięło około 200 żołnierzy. Teraz może się pojawić około 500 rekonstruktorów z całego świata. Od godziny 15 będą trwały przygotowania do bitwy. Rozpoczniemy o godzinie 16. Pojawią się także konie oraz samolot z okresu I wojny światowej. To tylko część atrakcji. O godzinie 19 rozpocznie się koncert zespołu Wioszczanie oraz promocja ich nowej płyty. Już teraz zapraszam wszystkich na obchody - mówiła Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

Organizatorem spotkania był UM Gorlice, Beskid Zielony Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska. Jego uczestnicy podpisali list intencyjny o współpracy. Podczas wystąpień i dyskusji poruszano wiele spraw związanych z obchodami oraz dalszą promocją wydarzeń z tamtego okresu. Robert Łętowski z Beskidu Zielonego przedstawił zebranym między innymi projekt budowy Parku Miniatur Cmentarzy Wojennych z okresu I wojny światowej. Miałby on powstać w ramach dużego projektu Park Pojednania w rejonie obecnego cmentarza nr 91. Uczestnicy spotkania odwiedzili też cmentarz wojenny nr 123 w Łużnej oraz Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska