MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W długi, majowy weekend zaczyna się nowy sezon w Muzeum Kanału "Dętka" w Łodzi. Bezpłatny wstęp i zwiedzanie z przewodnikiem

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Po przerwie spowodowanej remontem placu Wolności otwiera się znajdujące się na nim, a raczej pod nim Muzeum Kanału „Dętka". W pierwszych dniach nowego sezonu dla zwiedzających przygotowano specjalną ofertę.

Wstęp bezpłatny i zwiedzanie z przewodnikiem

1 maja w Święto Pracy dni wstęp będzie bezpłatny. A w sobotę 4 maja i w niedzielę 5 maja zaplanowano zwiedzanie podziemnego muzeum z przewodnikiem. Początek o godz. 12, 13, 15 i 16. Na oprowadzanie nie obowiązują zapisy.

1 i 2 maja "Dętka" będzie dostępna w godz. 10 - 17, a 3 maja w Święto Konstytucji 3 Maja, 4 i 5 maja w godz. 11 - 18.

Więcej

W długi, majowy weekend łodzianie zostaną zaproszeni na salony pałacu Poznańskiego.

Jak spędzić długi, majowy weekend w Łodzi? Miasto organizuje...

Muzeum i wystawa w ceglanym kanale

„Dętka" to niezwykłe muzeum. Tworzy je biegnący pod placem owalny, oryginalny kanał o długości 142 metrów, szerokości około 1,5 metra i wysokości 1,87 metra. Fragment tunelu zbudowanego z czerwonej, wypalanej cegły został przystosowany do zwiedzania w 2008 roku. Urządzono w nim również wystawę przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć powstawanie łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Przestrzeń jest wentylowana i słabo oświetlona, by zachować charakter i atmosferę tego unikatowego miejsca.

Zbiornik na deszczówkę, a potem muzeum

Kanał, którym dzisiaj można pod ziemią obejść wokół plac Wolności, to jeden z pierwszych, a w więc bardzo starych odcinków kanalizacji miejskiej w Łodzi. Zaprojektował go William Lindley, twórca łódzkich i warszawskich wodociągów, a układanie nadzorował jego wieloletni współpracownik Stefan Skrzywan, budowniczy łódzkiej sieci. Kanał był gotowy w 1926 roku. Pełnił funkcję zbiornika na wodę opadową wykorzystywaną potem do przepłukiwania kolektorów w ulicach, biegnących od placu Wolności. W okolicy stanowił on najwyższy punkt, deszczówka spływała więc siłą grawitacji i bez trudu wypłukiwała muł. Tak działo się do lat 70. XX wieku, wtedy Zakład Wodociągów i Kanalizacji sięgnął po inne metody czyszczenia sieci.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany