MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Udany sposób na różane żywopłoty

Halina Gajda
Dariusz Ruttar z gorlickiego Budimetu o różach i ich hodowli wie prawie wszystko. Okazuje się, że są gatunki, które zaskakują swoim kolorem, wielkością kwiatów, a nawet wysokością.

Pacyfik, lucynka, bławatek pnący - nazwy powszechnie znane, aczkolwiek w tym przypadku nie chodzi ani o ocean ani o imię cioci czy też popularny chaber, a o gatunki róż. - W ofercie mamy największą liczbę gatunków - chwali się Dariusz Ruttar z gorlickiego Budimetu. Każda ma specyficzne właściwości. - Pacyfik idealnie nadaje się na żywopłoty. Kwiaty tworzą kwiatostany w formie pomponów, co stwarza wspaniały widok od wczesnego lata aż do mrozów - wyjaśnia. - To gatunek odporny na choroby, daje sobie radę na mało urodzajnych glebach, świetnie się czuje w półcieniu - dodaje.

Z kolei bławatek ma jasno-niebieskie kwiaty. Ta pnąca odmiana doskonale nadaje się na rabaty, skwery oraz w najbardziej reprezentacyjną część ogrodu ze względu na piękną barwę kwiatów, ale i ich wielkość - do 12 centymetrów średnicy. Na dodatek zniewalają zapachem. Lucynka to nowoczesna odmiana róż krzewiastych. Może osiągnąć nawet półtora metra wysokości. - Kwitnienie trwa od połowy czerwca, a następnie do późnej jesieni - opisuje Ruttar. - Warto podkreślić, że to odmiana, która przetrzyma nawet ponad- trzydziestostopniowy mróz. Nie ma więc obaw, że po zimie będziemy musieli kupować kolejne sadzonki - dodaje. I jeszcze jedna sprawa. - Lucynka to gatunek dedykowany do małych ogrodów. Nie rozrasta się bowiem wszerz. Nadaje się do uprawy w doniczce, a jej kwiaty długo stoją w wazonie.

Każda z sadzonek jest osobno zapakowana. Dobrze zabezpieczona do transportu. Nie ma więc obawy, że jest wysuszona czy uszkodzona. - Korzenie powinny być zdrowe, bez narośli, rozrośnięte. Zaraz po zakupie powinny być umieszczone w wodzie albo po prostu posadzone, żeby nie doszło do przesuszenia korzeni - radzi. Różane rabaty i kompozycje można uzupełnić na przykład korą kamienną. Wcześniej trzeba jednak wyłożyć w tym miejscu agrowłókninę lub agrotkaninę. - Nie pozwoli to, by rabaty zarosły chwastami - przekonuje.

Do wystroju ogrodu znakomicie nadaje się także kora kamienna płukana albo granit czerwony.- To bardzo trwałe materiały - dodaje. Ci, którzy nie mają miejsca na rabaty, bo na przykład mieszkają w bloku i mogą zagospodarować jedynie balkon, mają do wyboru setki wzorów doniczek i osłonek na storczyki. - Przed wyborem trzeba wiedzieć, z jakim systemem korzeniowym rośliny chcemy w nich posadzić. Doniczki powinny być zawsze szersze górą niż dołem i tak samo głębokie jak szerokie - podpowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska