18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tysiące sądeckich dzieci w rodzinach alkoholików

Iwona Kamieńska
Piotr Krzyżanowski
Przez kilka lat sądeczanka Renata łudziła się, że jej mąż Robert sam opamięta się i przestanie pić alkohol. Z własnej woli rzucił dwa etaty, poszedł na wcześniejszą emeryturę, znalazł sobie towarzystwo do kieliszka. Nie pomogły dwie terapie w ośrodku zamkniętym, przeszukiwanie kieszeni, szafek, piwnicy i wylewanie znalezionej tam wódki. Bezskuteczne okazały się awantury i prośby.

Jak mówi Renata - najtrudniej przełamać się, pójść na spotkanie grupy wsparcia dla żon alkoholików i przyznać się przed światem, że ona - kobieta z wyższym wykształceniem, szanowana i nieźle zarabiająca jest bezradna w starciu z uzależnieniem męża.

- Pewnie straciłabym nadzieję, gdyby nie widok trzeźwych alkoholików na pielgrzymce w Licheniu, na którą pojechałam dzięki znajomościom z grupy wsparcia - opisuje, jak od pięciu lat walczy o swego męża.

Na ostatniej sesji Rada Miasta Nowego Sącza przyjęła Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Liczby wskazują, że choroby nie wolno zlekceważyć.

Uzależnionych sądeczan jest 1669, a w rodzinach alkoholików wychowuje się 3338 dzieci. Pijących szkodliwie - na granicy uzależnienia - jest około 5 tysięcy mieszkańców.

Psycholog Jerzy Pilecki przeprowadził też badania ankietowe wśród sądeckiej młodzieży. Wynika z nich, że 30 procent gimnazjalistów ma za sobą "zakrapiane" imprezy i spotkania, a co dziesiąty uczeń szkoły średniej pije systematycznie.
Z ponad półtora tysiąca uzależnionych od alkoholu, terapię odwykową podejmują tylko nieliczni.

- Małopolski Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu przez rok zarejestrował 336 osób z rozpoznaniem uzależnienia. Rok wcześniej zarejestrowano 264 - wylicza przewodniczący rady miasta Jerzy Wituszyński. - Na terapię odwykową zdecydowało się tylko 21.

Program zakłada między innymi organizację terapeutycznych grup wsparcia, badania alkoholików, wysyłanie ich na terapie w zamkniętych ośrodkach i promowanie kościelnych ślubów trzeźwości. Autorzy twierdzą, że te ostatnie szczególnie sprawdzają się u Lachów i górali, dla których wiara w Boga ma duże znaczenie.

Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska