Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa akcja "Bezpieczny Powiat Chrzanowski". W szkołach i domach kultury są prelekcje i rozdawane odblaski

RED
Starostwo Powiatowe w Chrzanowie
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2019/2020 ruszyła druga edycja akcji „Bezpieczny Powiat Chrzanowski”, którego koordynatorem jest Przemysław Rejdych, członek zarządu Powiatu Chrzanowskiego. W ciągu kilku miesięcy odwiedził 73 punkty: przedszkola, szkoły, domy kultury i świetlice plus. Rozdał kilka tysięcy odblasków oraz przeprowadził prelekcje z dziećmi, młodzieżą i seniorami.

Rozmowa z Przemysławem Rejdychem

Dzięki temu jest bezpieczniej?
Jak w każdym mieście, w każdej szkole w Polsce zdarzają się „łobuzy” i różnego rodzaju problemy. Ale z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że w naszych szkołach jest bezpiecznie. W tych powiatowych i gminnych. Rozpoczynając pracę w starostwie jako punkt honoru postawiłem sobie, że zadbam o tak zwaną profilaktykę w tym temacie.

Te spotkania z dziećmi nie sprowadzają się tylko do podarowania im kolorowych odblasków.
Opowiadam im o życiu i czyhających na nie niebezpieczeństwach. Najmłodszym wpajam jak mają zachować się przechodząc przez jezdnię, ale też uczulam, by nie ufali nieznajomym. Porywacze czy pedofile mogą kusić dzieci nie tylko cukierkiem. Wabią je prosząc, by poszły z nimi do domu po malutkiego kotka, albo podjeżdżając super samochodem zapraszają na przejażdżkę, by wszyscy w przedszkolu czy szkole im zazdrościli. Razem z dziećmi przeprowadzamy inscenizację - teatrzyk na temat tych zagrożeń. Tłumaczę grupie, że nie wolno ufać obcym, bo może być tak, że już nigdy nie zobaczą swoich bliskich.

Nieco trudniej rozmawia się z dorastającą młodzieżą. Tutaj chyba dominuje temat narkotyków i alkoholu.
Zawsze stosuję eksperyment ze spinaczem biurowym. Daję młodym spinacz z prośbą, by spróbowali go wyprostować, a potem by złożyli do pierwotnej wersji. Mało komu to wychodzi, zwykle jest bardzo pokrzywiony. Tłumaczę, że tak właśnie wygląda mózg człowieka, który przyjmuje inne narkotyki lub pali marihuanę. W naszych czasach ten narkotyk nie ma nic wspólnego z naturalną rośliną. Handlarze dodają do niej nie tylko śmiertelne dopalacze, ale też odpady najgorszej jakości po produkcji twardych narkotyków. Ma uzależniać , a przy okazji powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu. A tego nie da się przeszczepić jak innych ludzkich organów. Drugim takim ważnym tematem, który poruszam z młodymi są walki kibiców. Uczulam, by nie chodzili po mieście w barwach klubów sportowych. Pracując w Krakowie nasłuchałem się historii o ludziach, którzy stracili zdrowie lub życie tylko dlatego, że mieli na sobie koszulkę, szalik czy czapeczkę innego klubu niż napastnicy.

Zdarzają się na pewno klasowe „gagatki”, które niechętnie słuchają Pana wywodów.
Od razu widzę, który szyderczo się uśmiecha, gdy wspominam o narkotykach czy alkoholu. Czasami już przed spotkaniem dyrekcja albo wychowawca wskazuje na kogo powinienem zwrócić większą uwagę. Gdy przeszkadzają podczas spotkania proponuję im luźną „zabawę” w ramach przerwy i relaksu. Oferuję 100 zł każdemu, kto zdoła wytrzymać choć sekundę w składaniu na rękę. To ćwiczenie ma podwójne dno. Ma troszeczkę utrzeć nosa tym łobuzom, którzy mają się za klasowych bosów. Ma także pokazać, że sport, zdrowy tryb życia pozwala utrzymać kondycję i siłę także po 50-tce. Sam regularnie trenuję. Często młodzi po takim „eksperymencie” dopytują mnie gdzie najlepiej trenować, jak się odżywiać. Zaszczepienie w nich miłości do sportu i zdrowia to mój kolejny cel. Powtarzam na okrągło, że sport to najlepsza ucieczka od używek. Seniorów także zachęcam, by stawiali na zdrowy tryb życia. Nigdy nie jest za późno na ruch i zdrowe jedzenie. A im wcześniej zmieni się nawyki na lepsze, tym dłużej będziemy się cieszyć ze zdrowia. Sam jestem chłopcem 50 plus i wiem, że warto dobrze się prowadzić.

A seniorów przed czym Pan ostrzega?
Tematem przewodnim jest bezpieczeństwo w sieci. Mówię też jak ustrzec się przed oszustwami na tzw. wnuczka, policjanta, inkasenta itp. Podkreślam, że pracownicy wodociągów, gazowni, ciepłowni nigdy nie wysyłają swoich pracowników do mieszkań. Wszystkie sprawy dotyczące umów załatwia się w ich punktach. Policjanci także by wejść do czyjegoś domu muszą mieć nakaz. Nie wpuszczajmy nikogo obcego za próg. Dzwońmy do instytucji, którą rzekomo reprezentują, by upewnić się, że to nie przebierańcy, a potem na policję. Ostrzegam też seniorów jak zabezpieczyć dom i chronić przed kradzieżą. Mówię jak uniknąć tzw. super promocji na pokazach. Poruszam temat bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej (jak nie dać okraść się kieszonkowcom na przystankach, dworcach czy w autobusie).

Prelekcje które Pan przeprowadził to jedno. Elementem finalnym było rozdawanie odblasków i kamizelek odblaskowych zakupionych przez Starostwo Powiatowe w Chrzanowie.
Zgodnie z Prawem o ruchu drogowym pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym gdzie nie ma chodnika musi mieć przy sobie element odblaskowy. Jeśli nie, grozi mu mandat do 100 zł. Kara finansowa to jedno. Każdy kierowca wie, jak duże niebezpieczeństwo stanowi nieoświetlony pieszy. Może dojść do tragedii. Dlatego zaopatrujemy mieszkańców w odblaski, bo to pierwszorzędna profilaktyka i strzeże przed kalectwem lub śmiercią.

Wraz z nowym rokiem szkolnym , od września ruszył drugi etap akcji Bezpieczny Powiat.
Tym razem udało mi się nawiązać współpracę z chrzanowskimi przedsiębiorcami, którzy obiecali zakupić gadżety odblaskowe. Akcja będzie kontynuowana. Aktualnie na prośbę dyrektorów szkół prowadzę prelekcje dla rodziców. Szczególnie zależy nam, by odblaski trafiły do najmłodszych mieszkańców powiatu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska