Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest nawiedzony dwór, lecz kolejny zabytek w Krynicy Zdroju czekający na remont. Łazienki Borowinowe straszą wyglądem 16.04

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Łazienki Borowinowe- to jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy Kraszewskiego przy bulwarach Dietla. Z zewnątrz zaczyna się sypać.
Łazienki Borowinowe- to jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy Kraszewskiego przy bulwarach Dietla. Z zewnątrz zaczyna się sypać. Damian Radziak
Krynica-Zdrój to perła wśród uzdrowisk, niegdyś najsłynniejsze uzdrowisko, które odwiedzały elity. Czasy się zmieniły, a kurort nadal radzi sobie dobrze i nie narzeka na brak turystów. Niektóre obiekty, dobrze znane i charakterystyczne, szczególnie przy deptaku cierpią z powodu upływającego czasu, inne mają się wspaniale, bo zyskują drugie życie. Nie wszystkie perełki mają tyle szczęścia. Łazienki Borowinowe zaczynają dopominać się remontu, a potencjał mają wielki. Jakiś czas temu udało się zdobyć środki na drobne prace.

Łazienki Borowinowe zamknięte i opuszczone

Murowany pałacyk wzniesiony w roku 1881 w stylu eklektycznym. To jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy Kraszewskiego przy bulwarach Dietla. Z zewnątrz zaczyna się sypać. Ale jego elementy nadal zachwycają.

Od lat Łazienki Borowinowe nie spełniają swojej funkcji. Kiedyś były tam gabinety zabiegowe i laboratorium analityczne. Przez okna można zobaczyć jak wyglądał w środku, niektóre zdjęcia wywołują ciarki. Wygląda to tajemniczo, a zarazem jak kadr z filmu grozy? Oceńcie sami.

Łazienki Borowinowe od lat są opuszczone
Łazienki Borowinowe od lat są opuszczone Damian Radziak

Część spółka Uzdrowisko Krynica-Żegiestów wyremontowała

Początkiem 2022 rok pojawiła się iskierka nadziei, że zabytek zyska nowe życie. Sporządzono wtedy projekt, a kolejnym krokiem miało być uzyskanie pozwolenia na budowę. Plany jednak nie zostały zrealizowano. Prezes Uzdrowiska Krynica- Żegiestów przekazał "Gazecie Krakowskiej", że niestety nie udało się pozyskać środków na ten cel, ale zaznaczył, ze szukają nowych źródeł sfinansowania.

Jak się okazuje wewnątrz Łazienek Borowinowych spółka wyremontowała część budynku (1840 m2 powierzchni użytkowej) dla której szuka najemcy

Zdobyli środki na częściowy remont

Niszczejące Łazienki Borowinowe w Krynicy-Zdroju zostaną częściowo uratowane. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 3,5 mln zł wykonane będą prace na zewnątrz obiektu. Zabytek wymaga jednak jeszcze sporych nakładów finansowych, aby mógł odzyskać dawny blask i był w pełni wykorzystywany.

Na pewno będzie wyremontowany dach oraz część okien w zależności od kosztorysu po przetargu

Stacja dializ kontra muzeum i teatr

Uzdrowisko Krynica-Zdrój w 2013 roku świętowało 220-lecie. Z tej okazji ówczesny burmistrz Dariusz Reśko zabiegał, by urodzinowym prezentem dla miasta było muzeum barwnych dziejów kurortu i teatr kameralny. Te miały mieścić się w niszczejących i nieużytkowanych zabytkowych budynkach przy wejściu na deptak od strony poczty w tym w Łazienkach Borowinowych.

Łazienki Borowinowe- to jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy
Łazienki Borowinowe- to jeden z najstarszych i najpiękniejszych budynków Krynicy, ale od lat opuszczony. Znajduje się na końcu deptaka nieopodal ulicy Kraszewskiego przy bulwarach Dietla. Z zewnątrz zaczyna się sypać. Damian Radziak

Argumentem, by dawne Łazienki Borowinowe stały się muzeum, a więc placówką kultury, było ich sąsiedztwo z niewykorzystywanym od dawna wielkim budynkiem starej kotłowni węglowej uzdrowiska. Tam Reśko widział miejsce teatru kameralnego na 200-300 miejsc.

Inny pomysł miała Spółka uzdrowiskowa. Chciała samodzielnie zagospodarować niszczejący zabytek na nowoczesną stację dializ.
Żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany. Budynek stoi pusty od lat i wygląda coraz gorzej.

Stało się. Koniec konfliktu. Miasto i grybowianka dogadali się. Pani Danuta znów może oglądać telewizję

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska